Důrazně prosazujeme potřeby podnikatelů v cestovním ruchu

Úřady zvyšují aktivitu co do počtu jednání, ale koordinace a praktické výsledky kulhají. Proto vzniklo Fórum cestovního ruchu, proto ACK ČR posílila vedení SOCR – a na všech jednáních prosazuje místo slovních projevů řešení skutečných problémů cestovního ruchu.
Předseda ACK ČR viceprezidentem SOCR
Svaz obchodu a cestovního ruchu jako největší zaměstnavatelský svaz v oboru a důležitá součást Hospodářské komory přijal na valné hromadě strategii výrazně aktivnějšího působení ve všech oblastech. Návazně na to ACK ČR iniciovala posílení postavení cestovního ruchu v rámci SOCR tak, aby obě složky – obchod i cestovní ruch – měly paritu. Dosud totiž zájmy cestovního ruchu zastupoval jeden viceprezident – oproti dvěma zastupujícím obchod. V praxi to znamenalo, že problematiku cestovních kanceláří řešila a prosazovala ACK ČR sama – SOCR jen podpořil její závěry. Na prvním prezidiu po valné hromadě získal cestovní ruch dva viceprezidenty – vedle dosavadního viceprezidenta Pavla Hlinky, představujícího spíše zájmy hotelů a restaurací, byl viceprezidentem zvolen i Viliam Sivek, předseda ACK ČR, aby z této pozice lépe uplatňoval zejména požadavky cestovních kanceláří, průvodců, provozovatelů lanovek a českých turistů.
Pro nejbližší období vytyčil tyto oblasti:
- konkurenceschopnou vízovou politiku,
- předvídatelnost a stabilitu podnikatelského prostředí,
- aby stát přijal a plnil strategii cestovního ruchu v konkrétních činech, nenechával ladem příležitosti typu významných událostí, výročí atp. jen proto, že se jich odpovídající resorty všimnou pozdě nebo vůbec ne,
- aby dlouho chystaný zákon, o podpoře rozvoje cestovního ruchu, znamenal skutečně koordinovanou podporu nabídky schopné prodeje, a ne jen vytváření samoúčelných materiálů a sdružení,
- aby byl zákon 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu, buď novelizován smysluplně, nebo ponechán ve stávajícím znění do doby, než bude schválena připravovaná evropská směrnice,
- aby se černé podnikání skutečně potíralo a aby průvodcovskou činnost směly provádět jen osoby k tomu kvalifikované.
ACK ČR uzavřela dohodu o spolupráci s Ruským svazem cestovního ruchu
S cílem zastavit aktuální odliv ruských turistů ke konkurenčním destinacím a s cílem nadále rozvíjet incoming z této perspektivní a lukrativní destinace navázal předseda ACK ČR Viliam Sivek styky s Ruským svazem cestovního ruchu a pozval jeho představitele k jednání do Prahy. Obě strany se dohodly na vzájemné spolupráci spočívající ve výměně informací, zkušeností a materiálů, jakož i námětů k řešení na úrovni státních orgánů. Viceprezident Ruského svazu cestovního ruchu Jurij Barzykin a předseda ACK ČR podpisem dohody slavnostně zahájili 10. června diskusní COTakhle snídani s tématem „Jak zabránit propadu incomingu z Ruska“, kterou uspořádalo vydavatelství C.O.T. media.
Předseda ACK ČR Viliam Sivek spoluhájil zájmy cestovních kanceláří
ve vízové politice a praxi:
- 29. 5. na semináři, kterého se v Poslanecké sněmovně účastnilo 180 osob, kde byl jedním z hlavních panelistů,
- 22. 5. na jednání meziresortní pracovní skupiny MMR k turistickým vízům,
- 6. 6. na osobním jednání s ředitelem odboru azylové a migrační politiky MV PhDr. Tomášem Haišmanem,
- 17. 6. s ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou a následně s ní a s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem.
v průřezových jednáních:
- 22. 5. na Kolegiu MMR, kde jako člen Kolegia prezentoval k řešení stěžejní oblasti,
- 17. 6. na pracovní skupině Kolegia na téma novela zákona č. 159/1999 Sb. a příprava směrnice EU o zájezdech a cestách s asistovanou přípravou,
- 27. 5. na Podvýboru pro cestovní ruch Poslanecké sněmovny,
- 3. 6. na jednání CzechTourism o koncepci stánku a veletržních účastí.
Na všech těchto fórech i při dvojstranných jednáních ACK ČR důsledně prosazuje, aby se přešlo od prázdných demonstrací statistik a obecných deklarací ke konkrétním počinům a k řešení zcela konkrétních problémů, které brzdí skutečný rozvoj podnikání v cestovním ruchu.
Ing. Eva Mráčková, manager ACK ČR
Poradna ACK ČR
Na ACK ČR se lidé často obracejí s žádostí o radu, až když už je pozdě. S cílem poskytnout co nejvíce lidem užitečné informace pro cesty provozuje ACK ČR od června Poradnu na vyhledávaném serveru Novinky.cz
Poradna ACK ČR jako podrubrika „Cestování“ na Novinkách.cz odstartovala 10. června základním tématem „Jak si opatřit dovolenou a nepřijít o peníze“. S týdenní frekvencí se v pravidelných cyklech střídají rady k cestování jako takovému s radami týkajícími se cest do konkrétních teritorií.
V obecně zaměřených článcích se tedy čtenář dozví například, jak je to s cestovními doklady a co si vézt s sebou – nebo naopak, co zaručeně nevozit. Následovat budou rady jak poznat pojištěnou cestovní kancelář, co kryje pojištění, kde kupovat zájezd, jak je to s reklamacemi služeb atp.
Rady ohledně cest do konkrétní země zahájil článek o cestách do Egypta – na co si tam dát pozor, jak se chovat, opalovat, co pít a jíst, a co ne, jaká jsou zdravotní rizika, čeho se vyvarovat, a co si naopak užít.
Články, které píší zkušení odborníci z ACK ČR, jsou výlučně informativní, zásadně na nekomerčním základě. Jejich cílem je podat užitečné informace, nikoliv prodat jakékoliv služby. ACK ČR tak dalším počinem naplňuje poslání být v oblasti cestování kompasem jak pro cestující veřejnost, tak pro ty, kdo zájezdy organizují a prodávají.
www.ackcr.cz
Proti neoprávněnému podnikání
ACK ČR se trvale zasazuje proti neoprávněnému podnikání subjektů organizujících zájezdy, aniž mají koncesi cestovní kanceláře. Nejprve upozorňuje hříšníky, pokud se tito nenapraví, pak upozorní živnostenské úřady. O tom, že ignorovat zákon se nevyplatí a porušitel může čelit ještě horším řízením, svědčí právní okénko.
Právní okénko
Neoprávněné provozování cestovní kanceláře je protiprávní činnost, která může být postihnuta buď jako přestupek, nebo správní delikt podle živnostenského zákona, anebo jako trestný čin podle trestního zákoníku. O tom, že hranice mezi oběma není tak tlustá, jak by se mohlo zdát, vypovídá následující případ, kterým se v České republice zabývaly soudy všech stupňů.
Tři měsíce podmíněně a zákaz činnosti za neoprávněné provozování cestovní kanceláře
Připomeňme, že živnostenským podnikáním je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Provozování cestovní kanceláře je, jak známo, živnost koncesovaná.
Podle ust. § 251 trestního zákoníku se trestného činu neoprávněného podnikání dopustí ten, kdo neoprávněně ve větším rozsahu (např. škoda minimálně 50 000 Kč, po dobu delší než 6 měsíců, jedna velká akce ale i více menších) poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání. Trestem za neoprávněné podnikání je odnětí svobody až na dvě léta nebo zákaz činnosti. Přísněji, odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem, je pachatel potrestán, způsobí-li činem značnou škodu (nejméně 500 000 Kč), nebo získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch. Odnětím svobody na dvě léta až osm let je pachatel potrestán, způsobí-li činem škodu velkého rozsahu (nejméně 5 000 000 Kč), nebo získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.
Přestupku neoprávněného podnikání se dopustí fyzická osoba, která provozuje činnost, která je předmětem živnosti koncesované, aniž by pro tuto živnost měla živnostenské oprávnění. Za tento přestupek lze uložit pokutu až 1 000 000 Kč. Totéž platí pro stejné jednání právnické osoby, které je však označováno jako tzv. správní delikt.
A nyní již k případu. Schválně, jestli správně určíte, zda níže popsané jednání bylo kvalifikováno jako správní delikt, trestný čin, anebo jako obojí.
Zadání: Jednatel společnosti s živnostenským oprávněním pouze pro odbor činnosti silniční motorová doprava a provozování cestovní agentury a průvodcovské činnosti v oblasti cestovního ruchu neoprávněně a opakovaně za účelem dosažení zisku jménem společnosti organizoval, nabízel formou reklamních letáků umístěných na různých místech v okrese Jeseník a následně v průběhu let 2010 a 2011 prodal pobyty do termálních lázní v Maďarsku. A to i přesto, že podle zákona č. 159/1999 Sb. nabízené pobyty splňovaly podmínky definice zájezdu, které je oprávněna organizovat, nabízet a prodávat pouze osoba s vydanou koncesí k provozování cestovní kanceláře, jejíž provozování však stěžovatel již dne 19. 2. 2010 přerušil, a jako držitel živnostenského oprávnění k provozování cestovní agentury neměl uzavřenou smlouvu s žádnou cestovní kanceláří, pro kterou by prodej uskutečněných zájezdů zprostředkoval.
Řešení: V rozsudku ve věci sp. zn. 5 Tdo 555/2013 ze dne 26. 6. 2013 vyřešil Nejvyšší soud ČR popsané zadání tak, že jednatele společnosti uznal vinným trestným činem neoprávněného podnikání. Jednatel byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání tří měsíců, jehož výkon byl odložen na zkušební dobu v trvání osmnácti měsíců. Vedle tohoto mu byl uložen i trest zákazu činnosti spočívající v zákazu provozování cestovní kanceláře na základě koncese na dobu osmnácti měsíců. Jednatel proti rozsudku podal i ústavní stížnost, jež ale byla odmítnuta.
Jednatel přirozeně argumentoval, že činnost, které se dopustil, by měla být kvalifikována jen jako přestupek, protože nedosahuje takového stupně nebezpečnosti pro společnost a takové závažnosti a intenzity. Soud ovšem došel k závěru, že byť se trestní represe uplatní až jako prostředek krajní, nejednalo se v dané trestní věci pouze o jednorázové porušení zájmu na ochraně společenských vztahů souvisejících s podnikáním, a proto k postihu jednání, jehož se dopustil obviněný jednatel, bylo nutné použít ustanovení trestního zákoníku, nikoli skutek posoudit jen jako odpovídající přestupek podle § 61 odst. 3 písm. c) živnostenského zákona.
K uvedenému je třeba doplnit, že pachatelem trestného činu neoprávněného podnikání nemůže být právnická osoba (např. společnost s ručením omezeným). Popsaný příklad však prakticky dokumentuje, že za neoprávněné podnikání může být postižena fyzická osoba, která je statutárním orgánem nebo jeho členem (jednatel společnosti s ručením omezeným apod.) nebo jiná fyzická osoba zastupující společnost (např. člen managementu akciové společnosti) nebo jinou právnickou osobu. U této osoby je ovšem potřeba prokázat její zavinění (úmysl) ve vztahu k tomu, že přestoupila rozsah živností zapsaných jako předmět podnikání společnosti v obchodním rejstříku a musela s tím být alespoň srozuměna.
Trestní postih fyzické osoby, v předmětném případě jednatele společnosti, nebrání postihu obchodní společnosti ve správním řízení za správní delikt a uložení pokuty až do výše 1 000 000 Kč. Zda tomu tak v předmětném případě bylo, se mi bohužel ve veřejných zdrojích nepodařilo dohledat, pro poučení pro příště a pro ostatní je ovšem podstatné, že za neoprávněné provozování cestovní kanceláře už v České republice padají trestní rozsudky a že i ty může živnostenský úřad společnosti ještě okořenit vysokou pokutou za správní delikt.