S příchodem nového občanského zákoníku se hodně hovořilo o strašáku jménem „újma z narušení dovolené“. K jejímu odčinění jsou za splnění podmínek uvedených v ust. § 2543 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, pořadatelé zájezdu povinni vedle např. poskytnutí slevy nebo náhrady škody na majetku. Již méně se píše o újmě, která byla do konce roku označována jako újma na osobnostních právech – nově se hovoří o újmě na přirozených právech – jakými jsou např. právo na osobní, intimní a rodinný život, právo na ochranu zdraví, právo na psychickou spokojenost atd. Rozdíl mezi oběma újmami je přitom markantní, a to přinejmenším z ekonomického úhlu pohledu.
Výše zadostiučinění přiznávaného za újmu z narušení dovolené českými a zahraničními soudy pravděpodobně nebude pro pořadatele zájezdu eliminační. Jedná se totiž obvykle o částky nižší než je cena zájezdu a jen ve výjimečných případech o částky rovné ceně zájezdu nebo o něco vyšší.
Vznikne-li však pořadateli zájezdu povinnost odčinit nemajetkovou újmu způsobenou na osobním, rodinném a jiném životě poškozeného, pak už se spolu s povinností nahradit újmu na zdraví dostáváme do stovek tisíc až do milionů korun. Navíc, právo k náhradě újmy tady často nebude mít jen poškozený klient, ale také ti, kteří újmu, kterou utrpěl poškozený klient, důvodně pociťují jako osobní neštěstí, typicky proto, že i oni ztratili díky újmě klienta možnost žít způsobem, jakým žili v dřívější době. Částky zadostiučinění se tímto dále násobí.
Kdy odpovědnost pořadatele zájezdu za nemajetkovou újmu vzniká? Obdobně jako při povinnosti pořadatele zájezdu nahradit majetkovou škodu se také pro povinnost odčinit nemajetkovou újmu uplatňují tři předpoklady: porušení povinnosti pořadatelem zájezdu, vznik újmy, příčinná souvislost mezi porušením povinnosti pořadatelem zájezdu a vznikem nemajetkové újmy.
Povinnosti pořadatele zájezdu jsou dány smlouvou o zájezdu. Obvykle se bude jednat o zajišťování dopravy, ubytování, stravování, resp. dalších služeb. Přestože jednotlivé služby jsou v praxi zpravidla zajišťovány jinými subjekty – dodavateli, odpovídá pořadatel zájezdu podle platné právní úpravy také za ně.
V jednotlivém případě bude vždy zkoumáno, zda k vzniku nemajetkové újmy došlo v souvislosti s realizací smlouvy o zájezdu, anebo ne. V judikatuře jsou známy případy, kdy pořadatel zájezdu, ačkoli nebyl fyzickým původcem tragické události, byl uznán odpovědným za nezajištění bezpečného návratu účastníků zájezdu, který se projevil zásahem do práva na rodinný život jejich rodinných příslušníků (srov. kauza Nažidla, rozsudek ve věci sp. zn. 30 Cdo 3577/2006).
Kdy pořadatel za vzniklou nemajetkovou újmu neodpovídá a co udělat pro to, aby nečelil velkému riziku, se dočtete v pokračování článku na www.ackcr.cz/pravni-okenko.