ACK ČR radí – Pro lepší informovanost o bezpečnosti cestování

Pro lepší informovanost o bezpečnosti cestování

 Cestovní ruch prožívá letos hororové období: ještě než se urovná jedna špatná zpráva, překryje ji jiná, často mnohem horší. Začalo to převratem v Tunisku, který sám o sobě ještě tolik nebolel: poměry se, alespoň pokud jde o pobřeží a Džerbu, stabilizovaly relativně bezbolestně – a navíc v době okurkové sezony, kdy tam české cestovní kanceláře tak jako tak žádné šňůry zájezdů nepořádaly. Podstatně horší následky však měl dominový efekt v arabských zemích, zejména v Mekce relativně levné zimní turistiky – v Egyptě. Tamní události znovu obnažily zásadní slabé místo, pokud jde o informovanost veřejnosti, respektive obavy turistů z cesty do destinace.

Ponechme stranou obvyklé sdělovací prostředky, které se ženou za svou senzací a vždy ukáží to nejhorší, co se ukázat dá – a to zcela bez ohledu na to, jaká může být situace o pár kilometrů dál. Tak to bylo, je– a asi bude navěky, i kdybychom se uprotestovali. Poptávku nových zákazníků to bezpochyby sráží. Proto se ACK snaží dávat médiím vyvážené pozitivní zprávy, které média pohříchu málokdy využijí, i když čestné výjimky jsme tentokrát zaznamenat mohli. Pozitivní zprávy umísťujeme také na naše webové stránky; víc asi přímo ze strany Asociace cestovníchkanceláří dělat nelze.

Turisticky orientovaná veřejnost, zvláště pak ti, kdo si zájezd do inkriminované destinace již zakoupili, jsou většinou ochotni věřit jen nezávislým, resp. nezainteresovaným zdrojům – a tím je pro ně vedle médií hlavně ministerstvo zahraničních věcí, respektive jeho oficiální „Aktuální doporučení a varování“. Jenže tam umisťované zprávy trpěly donedávna zásadní vadou: pojímaly každé teritorium jako celek, aniž by braly v úvahu jeho velikost a povahu, respektive geografické rozmístění problému, před kterým varují. Vzpomeňme například na tsunami, které tak hrozně postihlo Thajsko – avšak jen na přivrácené straně: každý turista,který se nedal paušálními negativními zprávami odradit a cestoval do naprosto netknutých částí, nejen strávil krásnou dovolenou, ale udělal pro tu zemi víc než tucet dárcovských esemesek.

Politické tsunami v Egyptě mělo a má dosud komplikovanější charakter. Ani ono nezasáhlo celé území – v letoviscích na břehu Rudého moře turisté mnohdy ani nevěděli, že se něco děje – a pokud se místní podnikatelé ozbrojovali holemi a noži, pak jen proto, aby v případě útoků mohli hájit své hosty a tím i své podnikání. Aktuální varování MZVv té době však znělo paušálně: cesty do Egypta omezit jen na nezbytně nutné. K tomu naprosto správné doporučení nezúčastňovat se žádných shromáždění a dbát zákazu vycházení tam, kde byl vydán. Zároveň stále platné vřelé doporučení, aby se lidé při zahraničních cestách registrovali v systému DROZD tak, aby MZV mělo přehled, kde se čeští občané mohou nacházet a komu v České republice o nich dát případně zprávu. Asociace cestovních kanceláří projevily ochotu, ba iniciativu s MZV v tomto směru spolupracovat tak, aby se systém varování upřesnil a lépe vystihoval skutečnou situaci. Uskutečnila se jednání, kde bylo přislíbeno, že „Aktuální varování“ MZV budou rozlišovat mezi sdělením pro individuální cestující, kteří nemají možnost získat informace z dotyčného teritoria, a sdělením pro klienty cestovních kanceláří, které mají informace přímo z cílových míst. Asociace zase budou tlumočit cestovním kancelářím, aby se jejich klienti registrovali v DROZD, a budou spolu s MZV hledat cesty, jak zaregistrovat celé zájezdy, aby MZV mělo přehled pro případy, kdy by bylo nutno řešit evakuaci českých občanů.

Dosud se bohužel na webech MZV projevuje spíše stabilně velká opatrnost.Například v době, kdy britský Foreign Office odvolal veškerá varování pro organizovanou turistiku pro celé území, kam směřují zájezdy i průvodcované výlety, kdy německý Auswärtiges Amt říkal jinými slovy totéž a francouzská Diplomatie jakbysmet, doporučovalo MZV ČR cestovat do Egypta jen v nezbytně nutných případech s výjimkou turistických letovisek u Rudého moře – a informovat se u svých cestovních kanceláří doporučovalo těm turistům, kteří již v Egyptě jsou. Takové varování má jistě výhodu: nepotřebuje častou obměnu a při případné změně situace k horšímu je MZV z obliga. Bezpečnost především – zájemci o turistický zájezd mohou zůstat doma nebo dát přednost jiným teritoriím. Jenže Luxorje jen jeden na světě, čekat na podzimní volby by se mohlo ukázat jako kontraproduktivní – a co chudáci cestovní kanceláře, které mají nasmlouvané služby – a při stornech nemohou reklamovat předplatby, protože v těch místech služby fungují? Optimální by bylo, aby MZV vyzvalo klienty cestovních kanceláří, aby se informovali u svého tour­operátora před cestou – a ne aby se báli odjet. Žádná cestovní kancelář, která chce podnikat i nadále, nepošle turisty vědomě do nebezpečí – to by jí zlomilo vaz. Je sice pravda, že stát se může cokoliv – ale kdo před 11. březnem varoval před cestami do východního Japonska, kde bylo náhle daleko nebezpečněji než v Egyptě v době největších demonstrací? Život prostě není bez rizika a k úrazu může člověk přijít i na nejbližší dálnici neřku-li ve vlastním domě.

ACK bude proto nadále jednat s MZV, aby „Aktuální doporučení a varování“podrobněji rozlišovala situaci individuálních cestovatelů odkázaných jen na sebe a situaci účastníků organizovaných zájezdů, kteří mají podporu nejen českých cestovních kanceláří, ale i místních autorit.

Na druhé straně tímto apelujeme na cestovní kanceláře a jejich klienty: využívejte systém DROZD http://drozd.mzv.cz/, ať v případě katastrof může MZV efektivně zajišťovat pomoc, a ne teprve pátrat, zda a kolik lidí (resp. které cestovní kanceláře) v postižené oblasti právě je.

-emr-

 


Cestování pro seniory

Stárnutí populace, přinejmenším ve většině evropských zemí, není důvodem jen k důchodové reformě. V cestovatelské branži je především důvodem k zamyšlení a k nové orientaci. V tomto směru zvedla vlajku nejvýrazněji Evropská unie, když zavedla dotované pobyty seniorů vprogramu Europe Senior Tourism, jichž se mohou účastnit i čeští občané –a cestovní kanceláře tyto pobyty už druhou mimosezonu úspěšně nabízejí.

Na českém trhu domácích pobytů se dosud cestování pro seniory objevovalospíše nahodile. U velkých internetových prodejců tato specializace prakticky neexistuje, ani na Sdovolené ji zatím nenajdete; zájemce muselhledat v programu jednotlivých cestovních kanceláří, z nichž pravděpodobně nejlépe se dá orientovat u CK Atis, která má v katalogu ucelenou nabídku pod názvem Dovolená pro zralý věk, obsahující nejen vhodné objekty a programy, ale i výhody šetřící peněženku či zpříjemňující pobyt.

K přelomu došlo před několika měsíci, kdy byl za podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR spuštěn unikátní projekt „Cestování pro seniory“, vjehož rámci nabízí cestovní kancelář OK-TOURS seniorům a důchodcům pobyty a cestování přizpůsobené jejich možnostem a zájmovým aktivitám. Svou nabídkou myslí na potřeby seniorů v důchodovém věku a nabízí tak dovolené a pobyty pro seniory s kvalitním obsahem sestavené tak, aby vyhovovaly jejich zájmům i příjmu. Zvláštní důraz je kladen na zpřístupnění cestování pro osamělé důchodce, kterým jsou nabízeny zvýhodněné produkty bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

Na internetové stránce www.cestovaniproseniory.cz si senioři mohou vybrat ze široké palety nabídky víkendových pobytů i týdenních zájezdů se skupinovým či individuálním programem. Pro přehlednost jsou zájezdy roztříděny do tematických skupin, které mají posloužit k lepší orientaci v nabídce pobytových zájezdů pro seniory a důchodce.

Mezi seniory jsou oblíbené aktivní a tematické týdenní pobyty na horách sprogramem, pobyty s vnoučaty, lázeňské pobyty a relaxační a wellness pobyty. Novinkou projektu „Cestování pro seniory“ jsou jedinečné rekondiční týdenní pobyty pro kardiaky a diabetiky v Krkonoších, které seniorům nabízejí mimo kvalitní ubytování s plnou penzí i odborný rekondiční program pod vedením zkušeného lékaře a terapeuta. Poskytnutí výhod pro seniory je však počinem pouze konkrétních podnikatelů. Je otázkou, zda by se, i přes nepříznivou ekonomickou situaci, neměly úřadyzamyslet nad tím, že finanční podpora poskytnutá podnikatelům na každý pobyt důchodců ve skutečně mimosezonním období může fakticky znamenat podporu pracovních míst v regionech a nádavkem uspořit nějaký ten nákladna zdravotní péči. Ony ani ty v úvodu jmenované země EU jako Španělsko,Kypr či Portugalsko nedotují seniorské pobyty z čirého altruismu.

Ing. Eva Mráčková,
vedoucí sekretariátu ACK ČR

www.ackcr.cz


V březnu ACK ČR přivítala nové členy

 

Vernon Consulting, s. r. o.
Janovského 23
Praha 7
CK IC Tour, s. r. o.
Jabloňová 2381
Uherský Brod
Galerie Epicure, s. r. o.
rezidence River Diamond,
Rohanské nábř. 7
Praha 8
CK AGL Travel
Jungmannova 6
Praha 1

Autor

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více