
Rozmanitý region, jehož srdcem je památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO obklopená pevnostmi i hrady, zatímco jeho severní část tvoří hornatá krajina s nejvyšší horou Moravy Pradědem. Takový je Olomoucký kraj, který se zpřístupňování svého bohatství návštěvníkům se smyslovým či pohybovým omezením a handicapovaným systematicky věnuje již více než 17 let.

Díky této aktivitě i návazným výstupům se mohl region zúčastnit soutěže o excelentní evropskou destinaci v ročníku 2013, který byl věnován právě zajímavým projektům spadajícím do koncepce cestovního ruchu bez bariér. Do soutěže se zapojil nejen kraj jako takový, ale samostatnou nominací bylo i město Olomouc a také turistická oblast Jeseníků. Tedy destinace vycházející ve své turistické nabídce z naprosto odlišných dispozic. Zatímco jedna vsázela na svůj historický vývoj a od toho odvozených kulturních památek, ta druhá dala na odiv své přírodní bohatství a napojené možnosti aktivního vyžití i wellness. A jednou z nejvýraznějších aktivit, které vzešly ze soutěžní iniciativy kraje, byly do dnešních dní provozované procházky po okolí pro seniory s omezenou pohyblivostí. I když se jednoznačně ukazuje, že kraj svými aktivitami a dotační podporou napomáhá především zvyšování bezbariérovosti v rámci své komunální politiky, dopad této činnosti zasahuje i do oblasti cestovního ruchu. A tím pádem z toho těží také návštěvníci a turisté, kteří se rozhodnou na střední Moravu či do Jeseníků vydat. A kroky většiny z nich míří do krajského města, na které se podíváme jako první.
Olomouc obohacená o poznání dotykem
Město ležící na křižovatce významných dopravních spojení je jedním z nejnavštěvovanějších cílů v celém regionu. A není se čemu divit. To, že je centrum Olomouce druhou největší městskou památkovou rezervací v České republice se sloupem Nejsvětější trojice ve svém středu, působí na řadu lidí jako magnet. Což platí i pro turisty, kteří se potýkají s určitými omezeními. A je třeba říci, že město je k nim v kontextu republiky nadprůměrně vstřícné. A to nejen díky práci samotného magistrátu, ale i místní pobočky TyfloCentra, tedy organizace, která se kromě jiného věnuje i odstraňování bariér pro zrakově postižené.
Pevnost poznání
|
Celá Olomouc je propojena sítí bezbariérových tras, které přivádějí k většině význačných historických i kulturních objektů. Kromě samotného centra s barokním morovým sloupem mohou handicapovaní návštěvníci zamířit i do Arcidiecézního muzea odhalujícího význam duchovní kultury či do nedalekého Arcibiskupského paláce. Ten je do dnešních dní sídlem olomouckého arcibiskupa, což dává jeho historickým prostorám nezaměnitelnou atmosféru. A za dalším myšlenkovým obohacováním mohou zájemci bez obtíží pokračovat i do interaktivního muzea vědy Univerzity Palackého – Pevnosti poznání, jejíž zázemí se nachází v areálu Korunní pevnůstky a je celé bezbariérové. Na návštěvníky zde čeká hned čtveřice zcela odlišných expozicí předkládající znalosti z vodního světa, logiky, fyziky i vojenské historie a také digitální planetárium přenášející pomocí projekce do zcela jiných vesmírů. Samotnou pevnost navíc obklopují Bezručovy sady, v nichž lze zavítat do botanické zahrady nabízející atrakci nazvanou Zahrada smyslů. Tento unikátní prostor je určen zejména nevidomým a slabozrakým návštěvníkům, avšak přístup k záhonu je bezbariérový, takže je otevřený i pro vozíčkáře či maminky s dětmi v kočárcích. Zahradě, jejímž cílem je poskytnout zajímavé hmatové, čichové či sluchové zážitky, dominuje záhon zhruba osmi desítek druhů bylin se značením v Braillově písmu. Rostliny byly přitom zvoleny tak, aby vyvolaly silný vjem bez hrozby zranění o trn či alergické reakce. Kromě samotné zahrady pak dokáže botanickou zahradu zrakově postiženým návštěvníkům přiblížit i vzorkovník kmenů u dětského hřiště, dřevěné sochy u Mlýnského potoka či reliéfy a mozaiky.
A do okolí…
Pokud se však handicapovaní turisté chtějí vydat i dále z centra města, své brány jim otevírají i muzea všemožných dopravních prostředků, ať už to Letecké, či Železniční, tak i muzeum historických automobilů Veterán Arena. Nedaleko Olomouce se také v lesích okolo Svatého Kopečku nachází vyhlášená zoologická zahrada. Návštěvnický okruh je v celé své délce bezbariérový, stejně jako vstupy do všech pavilonů. Povrch je z větší části asfaltový, jen některými místy provádí zpevněná lesní cesta se zvládnutelným převýšením. Kromě tradiční prohlídky se těmto návštěvníkům za doprovodu průvodce otevírá také tzv. Dotyková zoo, kde si v letních měsících mohou pohladit a potěžkat vystavené exponáty odhalující například trny dikobraza či různé druhy skořápek.
Cestami a přírodou Jesenicka
Za přírodními krásami, čistým klimatem a wellness poté cestují handicapovaní v rámci Olomouckého kraje spíše do oblasti Jeseníků. Nejen proto, že zde najdou speciální naučné trasy do okolí, ale také pro bohatý výběr bezbariérových expozic celé řady místních objektů. Mezi nejatraktivnější cíle návštěv tohoto regionu patří obec Velké Losiny, kterou vedou hned dva speciální vozíčkářské okruhy. Zatímco tzv. Špýcharský okruh měří jen 3 km, a je tudíž fyzicky méně náročný, druhý tzv. Ludvíkovský okruh je třikrát tak dlouhý a vyžaduje už určitou fyzickou zdatnost. Obě trasy začínají u vchodu do lázní Velké Losiny a z větší části vedou po stejné trase, během níž si lze prohlédnout kamenné sousoší Kalvárie, areál ručních papíren (vnitřní expozice však bezbariérové nejsou) či anglický krajinářský park, nádvoří a exteriéry velkolosinského zámku. Delší okruh poté pokračuje do osady Ludvíkov, od níž stoupá udržovanou lesní cestou k úbočí Kozí skalky a odbočuje skrze přírodní park zpět k areálu zmíněných lázní. Jejich prostory a služby jsou navíc uzpůsobené i pro handicapované klienty, takže se mohou stát místem odpočinku a regenerace po náročné vyjížďce.
Dalším oblíbeným cílem pro turisty na vozíčku či s omezenou pohyblivostí je i jeskyně Na Špičáku, která dokáže ohromit bezbariérovým labyrintem chodeb s neobvyklými srdčitými a vejčitými profily. Patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě a je jedním z nejvýznamnějších jeskynních útvarů v Jeseníkách. Současná prohlídková trasa je dlouhá 220 metrů a bez překážek průjezdná v celé své délce. Od správní budovy se navíc návštěvníkům při dobré viditelnosti naskýtá výhled na hřeben Hrubého Jeseníku s Červenohorským sedlem a nedalekou rozhlednou na Zlatém chlumu.
Sjezdy a výjezdy místních vrcholů
Pro handicapované milovníky pohybu i adrenalinu se dalším zajímavým cílem v Jeseníkách může stát přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, která je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v České republice. Nejenže nabízí exkurze odhalující podzemní útroby i samotné fungování elektrárny, ale také cestu lanovkou či minibusem k horní nádrži. A pro fyzicky zdatné odvážlivce, či dle některých již „supermany“, se nabízí alternativní cesta nahoru. Od lyžařského areálu Kouty vede k horní nádrži 17kilometrová trasa po asfaltovém povrchu, která nabízí možnost vyjetí na handbiku. Během této projížďky je navíc možné zahlédnout nejvyšší horu Jeseníků a nejvyšší bod ČR – vysílač Praděd – či sledovat skály na jesenických vrcholech. A když už mluvíme o adrenalinových vyjížďkách, tak naopak sjíždění místních kopců na handbiku dovoluje svým profilem trasa vedoucí z Pradědu. Samozřejmě až po samotné prohlídce vysílače. V jeho vstupu se sice nachází několik schůdků, ale s pomocí školeného personálu se dají dle všeho velmi snadno překonat.
Do hradů vede strmá cesta bez cíle
Pokud bychom měli nabídku Olomouckého kraje pro turisty s omezením a handicapované nějak shrnout, dere se na jazyk – podobně jako tomu bylo u Jihomoravského kraje – slovíčko poznávání. Právě s ním se pojí většina bezbariérových atraktivit, ať už je to v rámci střední Moravy, nebo i Jeseníků. Je však třeba říci, že poněkud hůře je na tom region z hlediska přístupnosti svých významných historických objektů. V současné chvíli si turisté s pohybovým omezením například nemohou prohlédnout interiéry hradů Bouzov či Jánský Vrch a ve Velkých Losinách nemohou navštívit ani místní zámek, ani vyhlášenou Ruční papírnu a muzeum. Vytrvalá aktivita zaštítěná projektem Kraj bez bariér je však jasným důkazem, že se situace bude napříč oběma turistickými oblastmi i nadále zlepšovat. Již nyní toho přitom může region nabídnout k odhalení skutečně mnoho, a to nejenom návštěvníkům s pohybovým, ale také těm se smyslovým omezením.
Foto: Pevnost poznání, Shutterstock.com