Zatímco se hotely i cestovní kanceláře tradičně předhánějí v nabídce benefitů pro rodiny s dětmi, pobyty zaručeně bez dětí jsou na vzestupu i za vyšší ceny a bez propagace.
Důvod k obavám?
Zatímco turisté na svých cestách již dlouho potkávali resorty adults only nejen v exotických zemích, ale i v rámci EU, v katalozích českých cestovních kanceláří byly téměř k nenalezení; tak diskrétně se s touto novou specializací u nás nakládalo – a ještě zhusta nakládá. Proč? Důvodem jsou hned dva kulty. Tím prvním je kult dítěte, skvělý, pokud se nepřežene tak, že se nakonec obrátí i proti těm dětem. Tím druhým je tažení proti diskriminaci, opět někdy dotahované ad absurdum. Takže když pořadatelé nevpustili na předváděcí akci osobu mladší 18 let, byla tato „diskriminace“ v roce 2017 mediálně prezentována jako porušení zákona víc než nepoctivost prodeje.
Globální kampaň DZT láká na památky ve stylu Bauhaus. Na snímku budova školy v Dessau
|
Antidiskriminační zákon lze totiž při troše dobré, nebo naopak zlé vůle vykládat na obě strany. Cituji: „diskriminací se rozumí takové jednání, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, …“ Je „nepříznivým zacházením“, když ubytovatel odmítne ubytovat děti v objektu, který pro ně nemá adekvátní služby a zábavu, leda noblesu a zákazy, když vedle je resort pro děti cílený? Osvícení úředníci ve světě vyhodnotili, že o diskriminaci nejde. První odvážný hotel u nás s tím měl více práce, ale specializaci nakonec také ustál.
Jak to najít
Najít tento typ nabídky již není tak velká detektivka jako před pár lety, nicméně jedině CK Fischer pro dovolenou u moře „jen pro dospělé“ vyčlenila samostatný katalog s nabídkou bezmála sta hotelů v sedmi zemích.
U ostatních cestovních kanceláří se zájemce musí buď ptát, nebo použít vyhledávač a zkoušet, má-li hledat „adults only“, „jen pro dospělé“ nebo „pouze pro dospělé“. Opakem je jedna cestovní kancelář, která naopak pod www.adultsonly.cz klidně umístila i celou svou ostatní nabídku.
Kdo tam jezdí
„Dovolená pouze pro dospělé se stává stále oblíbenější. Dokonce některé hotely, které byly ještě v minulém roce určeny rodinám s dětmi, postupně přecházejí na tento model,“ konstatuje Eva Němečková z CK FIRO-tour.
Ondřej Rušikvas z CK Blue Style dodává: „Rostoucí počet těchto klientů je logickým důsledkem toho, že dochází ke stárnutí populace, která má vyšší kupní sílu, měnící se požadavky a ve smyslu cestování je obecně aktivnější.“ „V posledních několika letech jsou hotely pouze pro dospělé oblíbené především u novomanželů, párů ve středním věku či seniorů. Velmi početnou skupinu zájemců o dovolenou bez dětí pak tvoří, vcelku pochopitelně, učitelky,“ říká Petr Kostka z Exim Tours. „Nejtypičtější je klientela, která už má děti odrostlé. Takoví klienti si chtějí užít dovolenou v klidu a jsou ochotni si při výběru hotelu i připlatit,“ doplňuje za CK Fischer Jan Bezděk.
Pro náročnější klienty za náročnější ceny
Pro hotely znamená princip adults only zpravidla menší počet klientů, a tak to vynahrazují kvalitou, rozsahem služeb a odpovídající cenou. „Ve většině případů jde o luxusní čtyř- a pětihvězdičkové hotely, které nabízejí perfektní zázemí pro páry – wellness a fitness centra, bary i zábavný program. Tyto hotely se snaží nabízet takové služby, aby si na své přišli milovníci sportů i romantiky ve dvou. Některé hotely nabízejí lekce aerobiku, jógy či tance, ve většině si pak kromě klasické bufetové večeře můžete vychutnat večeři při svíčkách v restauraci à la carte,“ konstatuje Petr Kostka. „Rozdíl mezi jinými hotely je nejen v poskytovaných službách, ale i ve stravování. Hlavní jídla bývají noblesnější a vybranější pochutiny,“ dodává Eva Němečková. A Radek Matějček z CK Čedok doplňuje: „Ve větší míře se jedná o hotely vyšší kategorie, ale se vzrůstající oblibou tohoto konceptu se dají najít i méně luxusní hotely.“ V nabídce českých cestovních kanceláří jsem skutečně našla pár tříhvězdičkových hotelů adults only, což dříve nebývalo.
„Ve většině případů se jedná o hotely s konceptem all inclusive, kdy cena zájezdu zahrnuje například sportovní aktivity, vstupy do wellness centra a především neomezené stravování. Jsou však i hotely, které nabízejí možnosti snídaně nebo polopenze. Využívají to především ti, kteří netouží strávit celý den v hotelovém resortu, ale rádi poznávají krásy destinace a ochutnávají speciality místní kuchyně. Takovým případem je například Řecko, respektive jeho ostrovy,“ vysvětluje Ondřej Rušikvas.
Resorty pod obojí
Některé velké resorty, které si chtějí podržet jak rodiče s dětmi, tak klienty vyhledávající klid, řeší situaci oddělením zón tak, aby dospělí našli bazén, kde jim nikdo neskočí na hlavu, ani nebude kličkovat okolo lehátka, a společenskou zónu, kde děti nebudou obtěžovat okolí nevhodným chováním a decibely. „Adults only zóny jsou například terasy, bazény nebo oddělené části restaurací a barů s přístupem pouze pro dospělé. Tuto variantu jistě ocení zejména unavení rodiče, zvláště když po dobu jejich pobytu v této zóně je hlídání jejich potomků zajištěno školeným hotelovým personálem,“ konstatuje Petr Kostka. A Ondřej Rušikvas dodává: „V takovém případě nemusejí mít hosté, kteří touží prožít dovolenou bez dětského křiku, obavy. Přímo pro ně jsou totiž vyhrazené prostory jako například wellness centrum či à la carte restaurace, kam ‚malí hosté‘ nemají přístup. Naopak dospělí mohou využívat všech služeb hotelu bez jakéhokoliv omezení.“
Další specializace – party hotely
Poskytovatelé služeb si všímají i další věkové skupiny, která se příliš nerýmuje ani s dětmi, ani s typickými uživateli adults only – i pro ně existuje samostatné řešení. Ondřej Rušikvas uvádí: „Meraki Resort v egyptské Hurghadě se pyšní unikátní atmosférou připomínající party kluby a je vůbec první svého druhu na Středním východě. Klientelu tvoří převážně mladí lidé, kteří si chtějí užít spoustu zábavy.“ CK Neckermann nedávno představila nový koncept hotelů Cook’s Club pro mladé cestovatele. „Ve dne v noci disko, party u bazénu, některé pokoje mají kapacitu až šesti osob pro party, které touží být ubytovány pohromadě. Cena je přizpůsobena mladým lidem, takže nic předraženého. Hotel je také jedinečnou příležitostí pro single. Nemáte se kde seznámit? Můžete si zvolit sdílený pokoj. Recepce vám vybere společníka ve vašem věku,“ uvádí za CK Neckermann Jana Hájíčková a dodává: „První Cook’s Club byl otevřen vloni na Krétě, letos se otevírají další: Kos, Mallorca, Turecko, Bulharsko, Rhodos a v srpnu Turecko a Egypt. Zájem o tuto novinku v Česku roste, a sice spíše mezi mladými cestovateli ve větších městech.“
Jak je to v Česku?
Rekreační oblasti u nás nejsou tak velké, aby se taková specializace v hojnější míře vyplatila, nota bene když se nesetkává vždy s pochopením. Našla jsem jen dva objekty, které se k principu adults only otevřeně hlásí: Parkhotel – Šumavské bylinné lázně Kašperské Hory a Penzion U Kubesa – Adults only. Princip stejný, ale jde o zcela odlišné koncepty.
Manažer Parkhotelu v Kašperských horách Jaroslav Fischer konstatuje: „Adults only držíme nekompromisně od roku 2013. V prvních letech jsme zaznamenávali kritiku od hostů, kteří k nám dříve jezdili s rodinami. Bylo to o vysvětlování, zdůvodňování, ale hlavně dostat tuto informaci do všech propagačních materiálů, na webové stránky, sociální sítě apod. Někteří pochopili, jiní ne, hrozili, že si budou stěžovat na ČOI. Logo Adults Only na vchodových dveřích bylo dost odvážné, ale je tam dodnes a nikoho již nepřekvapuje.“ Hotel drží koncept výlučně lázeňského hotelu s důrazem na pohodu a klid. Jaroslav Fischer dodává: „Pro získání této cílové skupiny jsme museli kromě dětí zrušit rezervační portály, pořádání firemních akcí, skupinových oslav. I cestovním kancelářím nabízíme pouze produktové balíčky s procedurami. Hosté oceňují velký hotelový meditační a energetický park, zajímavý interiér hotelu a jeho velikost. Dnes se k nám nebojí přijet ani v exponovaných termínech. Dobře vědí, že zde najdou klid. Počet stálých hostů nám trvale narůstá.“
Penzion U Kubesa v Kroměříži je jiný případ. Majitelka penzionu Andrea Urbanová vysvětluje: „Myšlenka zakomponovat do názvu adults only vznikla z důvodu nedostatku místa. Osmnáct krásných náladových pokojů v pěší zóně památkové rezervace, minimum úložných prostor – nabízíme špičkovou kvalitu ubytování, ale stejnou kvalitu jsme z nedostatku místa již nedokázali nabídnout malým hostům a jejich rodičům, proto jsme se rozhodli omezit věk ubytovaných. V těsné blízkosti je spousta hotelů, které dokážou rodiny s dětmi obsloužit mnohem lépe. Rádi jim poradíme, kam rezervaci umístit.“
Kromě těchto dvou statečných je u nás určitý počet lázeňských či luxusních ubytovacích zařízení, kde děti také nepotkáte, jenže se to neinzeruje. Jen nenajdete dětskou cenu, při on-line bookingu ani pojem dítě. Pro zájemce o ubytování by podle mne bylo příjemnější, kdyby se hrálo s otevřeným hledím. Jenže to by ubytovatelé museli mít jistotu, že nenarazí.
Foto: Shutterstock.com