
Jižní Čechy jsou jen zdánlivě zádumčivým krajem, jak o nich píší básníci. Jeden z nejčistějších regionů v republice uspokojí i turisty, kteří nechtějí jen dýchat svěží vzduch. Svoji fyzičku prověří v kopcovité Šumavě, na Lipně i pod štíty selského baroka.
Malebná krajina plná rybníků a splavných řek má co nabídnout nejen sportovním rybářům, ale i vyznavačům aktivního pohybu. Je příjemnou kulisou pro cyklotoulky, překvapí vodáky, lyžaře i bruslaře. Rozmanitý terén – od pohádkových lesů až po příkré kopce – umožní sportovat všem bez ohledu na jejich zdatnost.
„Služeb zaměřených na sport a aktivní relaxaci v posledních letech v kraji přibývá. Vítáni jsou všichni, kteří chtějí přijet jižní Čechy poznávat z kola, na lodi, na lyžích, na in-linech nebo třeba z osedlaného koně,“ říká Magdalena Jiříková z Jihočeské centrály cestovního ruchu. Nabízí dostatek příležitostí, jak atraktivně prožít volné dny na jihu Čech.
Na kole nejen za historií
Jižní Čechy přejí bezpečné cykloturistice. Region protkává hustá síť značených cyklotras a cyklistických stezek. Až pět tisíc kilometrů značených tras zavede turisty památkami, za koupáním i za malebnými výhledy.
„Nenáročné terény najdete na Třeboňsku, třeba kolem rybníku Svět. Na kole můžete putovat za selským barokem do Holašovic, vesnice zapsané na seznamu památek UNESCO, ale i do nedalekých obcí jihočeských Blat, kde zdobené štíty statků jsou skoro na každém kroku,“ přidává Jiříková první tip především pro rodiny s dětmi. Zdatnější cyklisty už by zavedla raději na šumavské hřebeny. I oni si ale od náročných výšlapů mohou pak odpočinout na poznávací stezce, která symbolicky vede podél někdejší železné opony – dnes otevřené státní hranici.
Na cyklisty čekají pohodové trasy i kopcovitý terén
|
Téměř 110 kilometrů jízdy šumavskou přírodou od prameniště řeky přes zvlněný terén podél Studené Vltavy až k Lipnu nabízí Vltavská cyklistická cesta. Ta cykloturisty zavede právě k Lipnu, kde se vyplatí strávit několik dnů.
Snadná dostupnost, vše na jednom místě
„Lipno je na aktivní dovolenou naprosto ideální,“ míní Jiří Falout ze společnosti Lipno servis. „Turisté u nás najdou všechny aktivity na jednom místě. Stačí zaparkovat na centrálním parkovišti u lanovky. Je zdarma. Z něho pak podle svého uvážení a podle roční doby mohou vyrazit kamkoliv – všeho dosáhnou zhruba do pěti minut,“ upozorňuje Falout na snadnou dostupnost.
Z parkoviště tak lze vyjet na kole po Jezerní cyklostezce okolo jezera. Nebo se vydat za náročnějšími terény do okolních kopců. Stačí zůstat i dole v bike parku nebo zavítat do lanového parku. „Tady si zkusíte, jaké to je překonávat překážky ve vzduchu. A potom už jen zbývá proletět na kladce nad terénem. Naučíme vás stabilitu i vázání uzlů. Pokud vás láká voda, můžete se svézt na plachetnici nebo se nechat unášet elektročlunem. V klubu plachtění se naučíte plachetnici ovládat. Stačí si lehnout i jen tak na pláž nebo se koupat. Pokud je voda studená, krytý bazén nabídne dostatek vodních radovánek. Hodně návštěvníků u nás ráno běhá. Jezdí na Lipno si i zabruslit, protože trasa z Lipna do Frymburku má povrch speciálně pro in-line jízdu,“ vysvětluje Falout.
Fenoménem posledních let na Lipensku se staly koloběžky. Ať už sjezdové, nebo silniční koloběžky, které jsou podle Falouta sice náročnější, ale zábavnější. Turisté si kromě nich v půjčovnách stále častěji půjčují i elektrokola.
Sezona na Lipně nemá konce
„Na Lipně sezona nikdy nekončí,“ upozorňuje Jiří Falout a dodává, že si tu po celý rok užijí hlavně rodiny s dětmi. V oblíbeném jihočeském výletním cíli na březích lipenského jezera u obce Lipno nad Vltavou v předhůří Šumavy je rušno i v zimních měsících.
Největší a jediné pětihvězdičkové zimní středisko na jihu Čech totiž prošlo rozsáhlou modernizací. Skiareál nabízí pohodovou jízdu na devíti přehledných a bezpečných sjezdovkách o celkové délce téměř deset kilometrů. K nim lyžaře bez front rychle a pohodlně přepraví tři čtyřsedačkové lanovky. Sjezdové tratě mají příjemný pozvolný profil. Jsou tak ideální hlavně pro rodiny s dětmi a začátečníky.
 |
 |
Z rozhledny na nejvyšším vrcholu jižních Čech na Kleti jsou za dobré viditelnosti vidět i rakouské Alpy
|
Stezka korunami stromů –
turistický hit Lipenska
|
Pro ně je vhodná Jezerní sjezdovka s překrásným výhledem na lipenské jezero. Sousední Školní sjezdovka má zcela unikátní zaměření – slouží k výuce dětí. Klienti lyžařské školy Skischool Lipno jsou tak jediní v České republice, kteří mají vlastní plnohodnotnou sjezdovku dlouhou 1 250 metrů. Výuku jim zpestří například slalom a odpočinková zastavení.
O zábavu podle Jiřího Falouta nepřijdou ani nejmenší lyžaři. Učit se lyžovat a hlavně užívat si sněhu mohou v novém Bambini parku. Tam je výuka určena pro děti do čtyř let. „Po vzoru alpských středisek tu probíhá škola hrou. Bambini výuku vedou speciálně vyškolení instruktoři, kteří si s dětmi nejen hrají, ale naučí je i základům lyžování. Děti mají možnost si odpočinout ve vyhřátém koutku,“ říká.
Jednou z největších atraktivit Lipna zůstává Stezka korunami stromů. Tento turistický hit je otevřený celoročně. V kteroukoliv dobu lze vystoupat na vrchol čtyřicetimetrové vyhlídkové dřevěné věže. Stačí se jen vydat po točitém bezbariérovém spirálovém chodníku dlouhém 675 metrů. Dolů pak odvážlivci mohou sjet po nejdelším suchém toboganu v České republice. V zimě nejsou o výstup nad koruny stromů ochuzeni ani lyžaři, kteří lyžují na nedalekých sjezdovkách. Stačí jen vyměnit přezkáče za pohorky a sjezdové boty i lyže odložit v úschovně.
Voda ve všech podobách
Až se turisté nabaží všech radovánek na Lipně, mohou zavítat do nedalekého Vyššího Brodu. „Tady kolo nebo auto vymění za loď a mohou Vltavu začít poznávat přímo na řece,“ upozorňuje Magdalena Jiříková z Jihočeské centrály cestovního ruchu na další jihočeský fenomén – na vodu. Ta je v jižních Čechách téměř na každém kroku. Uspokojí očekávání každého turisty.
Vodáci si na raftu nebo lodi sjedou Otavu, Lužnici, ale právě i Vltavu. Tu při dostatku vody a po nezbytné registraci mohou poznávat i v chráněném území Šumavy. Divokou vodu zase okusí na umělém kanále u Českých Budějovic.
 |
 |
Lezecká stěna Lezetop v Písku uvítá začátečníky i zkušené lezce
|
Ve Sportovně relaxačním areálu na Hluboké čeká návštěvníky i lanový park
|
Kdo hledá adrenalinové zážitky, najde jich dost v lanových parcích, na horolezecké stěně, při seskoku padákem i paraglidingu. Jihočeská lanová centra ocení sportovci i děti – stačí jen zvolit odpovídající překážky.
„Ve sportovně relaxačním centru v Hluboké nad Vltavou prověří mrštnost a fyzičku lanové překážky, houpačka pro dospělé nebo sedmimílové skákací boty. Spleť síťových tunelů s obřím tobogánem a nafukovací trampolína čeká na děti. Adrenalinový zážitek slibuje obří lanovka, která umožní dvousetmetrový přejezd přes celý areál,“ přibližuje Jiříková další atraktivitu, kterou turisté najdou nedaleko jedné z nejnavštěvovanější památky na jihu Čech – hlubockého novogotického zámku.
Seskok, na který se nezapomíná
Adrenalinovou nabídku jihu Čech doplňují i oblíbené paintballové hry, tandemové seskoky, létání na padákových kluzácích nebo sjezdy z jihočeských vrcholků na horských kolech nebo koloběžkách.
Nezapomenutelný zážitek na zájemce čeká na letišti Hosín nedaleko Českých Budějovic, pokud se rozhodnou pro tandemový seskok z výšky 3 000 až 4 000 metrů. Se zkušeným tandemovým pilotem poletí šest až osm minut zavěšeni na padáku. Odvážlivci po přistání dostanou certifikát i natočené záběry.
Nejen odvahu, ale především zdatnost prověří jeden z největších lanových parků v České republice. Rozkládá se na ploše jednoho hektaru na úpatí hory Libín u Prachatic v místě bývalého dioritového dolu. Na výběr je šest tras s celkovým počtem 88 překážek. Trasy lze různě kombinovat podle zdatnosti. Nechybí ani lezení po lanech nad propastí.
„Program na jeden nebo více dní pro zájemce připraví v Centru outdoorových programů Slověnický mlýn. Areál ve Slověnicích u Lišova poskytuje velké množství outdoorových aktivit. Kromě vysokého a dětského lanového parku, lanovkového světa, aquazorbingu, lukostřelby a paintballu nabízí i v jižních Čechách ojedinělou novinku bumperball. Stačí jen vlézt do nafouklé měkké plastové koule,“ doplňuje nabídku pro aktivní dovolenou na jihu Čech Magdalena Jiříková z Jihočeské centrály cestovního ruchu.
Při odjezdu z jižních Čech by byla škoda minout Lezecké centrum Lezetop v Písku. Jedno z největších lezeckých center v republice ožilo v bývalém skladu textilní továrny. Na návštěvníky tu čeká 1 500 metrů čtverečních plochy včetně boulderovky, stěny k lezení bez lana. Centrum je otevřeno všem, začátečníkům i zkušeným lezcům. Každý si vybere trasu podle svých schopností. Vybírat lze celkem ze 150 lezeckých cest všech obtížností.
Foto: archiv Jihočeské centrály cestovního ruchu