
Region už nenese jméno po druhém největším městě Česka, které obklopuje. Brno ale zůstává hrdým centrem tohoto kraje, který vedle sportovních aktivit v tomto moravském velkoměstě skýtá i relaxaci v unikátních přírodních scenériích.
Všech pět zdejších turistických oblastí – Brno a okolí, Moravský kras a okolí, Pálava a Lednicko-valtický areál, západní část Slovácka i Znojemsko a Podyjí – nabízí vrchovatou měrou mozaiku rozličných výletních cílů. Uspokojí rodiny, které pro své děti hledají trochu poznání i klidnějšího pohybu, ale i nadšené cyklisty nebo zdatnější sportovně založené turisty s horolezeckou chutí k lezení.
K raritám patří zábavní park Permonium v areálu někdejšího uhelného dolu v Oslavanech
|
Každý si podle svého založení může vybrat prostředí, ve kterém chce strávit dny své dovolené. Čistý vzduch a přírodní krásy najdou turisté v chráněných krajinných oblastech Pálava, Bílé Karpaty a Moravský kras se známou jeskyní a propastí Macochou. Určitě by neměli vynechat ani návštěvu Národního parku Podyjí. Ve všech těchto chráněných územích najdou krásné trasy pro své pěší nebo cyklistické výlety. Cestovní ruch v Jihomoravském kraji má některá svá specifika. Jedním z nich je zdejší vinařství, jehož tradice ovlivnila nejen místní gastronomii.
Na kole za vínem
„Cykloturistika je hlavní sportovně turistickou aktivitou v kraji, který má vyznačeno zhruba pět tisíc kilometrů cyklotras, od tranzitních až po tematické,“ říká Jan Chmelíček, marketingový manažer Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava.
Hlavní sportovně turistickou aktivitou v kraji je cykloturistika
|
Mezi nejoblíbenější tuzemské cyklistické cíle patří Moravské vinařské cyklostezky. „V našem kraji najdou turisté tisíc dvě stě vinařských stezek. Vinařská turistika u nás nahrazuje lyžování, které může v jiném ročním období nabídnout mnoho dalších krajů České republiky,“ míní Chmelíček.
Co tak láká turisty při putování za vínem? Nepříliš náročné profily a především nádherné výhledy na svahy pokryté vinohrady. Lze si naplánovat jednodenní i vícedenní výlety za poznáním folkloru, vína a památek. Zvolit mohou vyjížďky vinicemi například po Znojemsku, Mikulovsku, Velkopavlovicku nebo Slovácku, i po páteřní trase Moravské vinné stezky od Národního parku Podyjí na západě až po svahy Bílých Karpat.
Oblíbeným cílem pěších turistů je i Sirotčí hrádek v Pálavských vrších
|
Turistům při plánovaní výletů poradí pracovníci turistických a informačních center na všech trasách sítě stezek. Dostanou v nich třeba rady, ale i speciální mapky, kde mají vyznačené nejen trasy, ale i sklepy, které mohou navštívit. I když smyslem vinařské turistiky není ochutnat víno u vinaře a sednout na kolo a jet dál, ale podívat se do kraje, kde víno roste a kde se vyrábí. A hlavně – poznat tento nápoj v jeho autentickém prostředí.
Na kole se na jižní Moravě nemusí putovat jen za vínem. Cyklisté by rozhodně neměli minout Lednicko-valtický areál. Nejrozsáhlejší upravená krajina na světě na ploše 200 kilometrů čtverečních mezi městy Lednice a Valtice je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Milovníky vodních radovánek láká loni otevřený Aqualand Moravia
|
K návštěvě zvou i místa, kde se psaly dějiny. Na kole lze projet i rozlehlé slavkovské bojiště, kde bojovalo téměř 170 000 vojáků. Jak si poznávací okruh v místech slavné bitvy co nejlépe prohlédnout, poradí ve slavkovském infocentru. Sídlí ve zdejším zámku a k mání je mapka, na které jsou vyznačena místa nejdůležitější bojů – například Napoleonovo velitelské stanoviště Žuráň nebo centrum nejtvrdších bojů, kde dnes stojí Mohyla míru. A kdo nechce ze Slavkova odjet jen tak, může zavítat do areálu, kde najde koupaliště, tenisové a beachvolejbalové kurty, bowling i squash. Milovníci golfu tu mají profesionální osmnáctijamkové hřiště s přírodními překážkami a uměle vybudovanými vodními plochami.
Za golfem i koupáním
„V kraji je poměrně rozvinutá infrastruktura tohoto stále oblíbenějšího sportu,“ popisuje nabídku pro golfisty Jan Chmelíček. Podotýká, že v některých jiných krajích sice bývá počet hřišť dvojnásobný, jihomoravská ale dokážou přilákat kombinací golfu a jinými aktivitami. Například právě duchem bitvy u Slavkova. Nebo atmosférou brněnského autodromu. „Přehled všech hřišť zájemci najdou v brožuře Golf na jižní Moravě. Nechybí jejich popis, nabídka ubytování, tipy na výlety po okolí a také doporučené golfové balíčky služeb,“ dodává.
Léto bez relaxace u vody je pro řadu turistů nemyslitelné. Možností, kde se na jižní Moravě vykoupat, je hodně. „Poté, co se podařilo za velké miliony vyhnat sinice z Brněnské přehrady, rozvíjí se na tomto rekreačním jezeru na okraji Brna turistický ruch. Funguje tu řada hotelů, jachtklub a další aktivity. Doporučuji zajet i na Vranovskou přehradu na Znojemsku. Novinkou je od loňského roku náš největší akvapark Aqualand Moravia Pasohlávky, vybudovaný soukromým investorem na termálním pramenu pod Pálavou. Hned v sousedství slouží turistům největší jihomoravský kemp s možností koupání a vodních sportů na Novomlýnských jezerech,“ popisuje Chmelíček lokality, kde hlavní roli hraje rekreace u vody.
Jihomoravská golfová hřiště lákají na kombinaci golfu a dalších aktivit
|
Připomíná, že návštěvníci kraje mohou dát přednost i menším neméně zajímavým koupalištím včetně přírodních koupacích biotopů: Kovalovice, Bohuslavice, pískový lom ve Veselí nad Moravou a další lokality.
Region s historií lezení
„Jihomoravský kraj nemá mnoho hor, ale zato dvě velmi intenzívně využívané horolezecké lokality. Jedna je na Pálavě, druhá, s podstatně delší tradicí, v Moravském krasu,“ popisuje příležitosti k lezení Jan Chmelíček.
Pálava není známa jen výborným vínem ale i strmými vápencovými stěnami nad vinicemi. Pálavské vrchy lákají příznivce lezeckých sportů, aktivity jsou ale omezeny. Skalní lezení je dovoleno pouze v termínech na podzim a pouze na stěnách Martinka, Obří kámen a Trůn. Lezení v Moravském krasu má své počátky už v osmdesátých letech 19. století, oblast má dnes však status chráněné krajinné oblasti, a tak lezení má svůj režim. Organizují ho soukromé iniciativy. „Tento sport se zatím nestal předmětem nějaké veřejné podpory,“ uvádí Chmelíček a dodává: „Pokud jde o vnitřní horolezecké stěny, těch zájemci o lezení najdou v kraji dostatek. Vyzkoušet mohou například stěny v Břeclavi, ve Velkých Bílovicích, v Miloticích, Pustiměři, ve Vyškově nebo v Boulder centru VUT, Flash boulder baru nebo lezeckém centru Klajda – vše v Brně.“
Adrenalinové sporty nejsou chudou Popelkou
„V Jihomoravském kraji se můžete v rámci adrenalinových sportů setkat se všemi možnými aktivitami. Od tandemového seskoku na jednom padáku přes lanové parky a paintballová hřiště až po lety balonem či cvičné jízdy na brněnském automotodromu.
Vodní sporty je možné provozovat na Brněnské nebo Vranovské přehradě,
stejně jako na vodním díle Nové Mlýny
|
Přehled všech aktivit najdete na našem webu www.jizni-morava.info, v záložce Pohyb. K raritám patří nedávno otevřený zábavní park Permonium v areálu někdejšího uhelného dolu v Oslavanech. Na návštěvníky při poznávání zdejší hornické minulosti čekají různé herní prvky, například lanové centrum nebo sjíždění na kladce,“ zve k návštěvě Jihomoravského kraje plné aktivního pohybu Jan Chmelíček z Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava.
Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava