Aktivní dovolená v Karlovarském kraji

Nejzápadnější český region vnímají turisté nejčastěji jako místo pro lázeňský odpočinek a pohodu. Plochu kraje ale ze 43 procent pokrývají lesy, a proto je stvořený i pro aktivní pohyb.

Co může Karlovarsko a okolí nabídnout turistům, kteří hledají poněkud akčnější dovolenou než jen prohlídku památek a procházky po kolonádě? Kromě pohárku na ochutnávku lázeňských minerálních pramenů se vyplatí do kufru přibalit i sportovní oblečení a kvalitní turistickou obuv. Všechno ostatní, jako jsou loď, lyže, čtyřkolky nebo kola, si návštěvníci Karlovarského kraje vypůjčí přímo na místě.

Vodáci si rozhodně v nejzápadnějším cípu republiky nemohou nechat ujít splutí Ohře. Druhá vodáky nejnavštěvovanější řeka nabízí spoustu zážitků. „Hlavně na horním meandrujícím toku,“ upřesňuje Radim Adamec, vedoucí odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu Karlovarského kraje.

„Ohře je splavná většinou po celé léto, kdy se řeka sjíždí z chebského okresu až do Klášterce nad Ohří v sousedním Ústeckém kraji. Vodáci najdou podél řeky nové kiosky i nová tábořiště, často i s dostupným internetem. Projíždí se malebnou přírodou, například přímo pod Loktem nebo okolo Svatošských skal, kde, když vodáci zakotví, mohou zkusit svou zdatnost a lezecké schopnosti,“ přidává tip Radim Adamec.

Zhruba tři kilometry od Karlových Varů v oblasti mezi Loktem a Doubí řeka Ohře protéká totiž hlubokým kaňonem s vysokou žulovou stěnou. Romantické údolí je přístupné pouze pěšky, na kole nebo právě lodí. Skalní městečko je oblíbeným výletním cílem a skály nabízejí ideální podmínky pro příznivce horolezectví.

Pěší turisté se dozvědí mnoho zajímavostí o vytváření zdejších skal na dvanácti zastaveních desetikilometrové naučné stezky Doubí – Svatošské skály. Pro cyklisty je skalní město s výletními restauracemi dostupné z cyklostezky z Karlových Varů do Lokte.

Cyklotoulky nejen podél Ohře

„Cyklostezka Ohře vede podél břehu řeky a protíná celý náš kraj od německých hranic až po Ústecký kraj. Na ni navazují další cyklostezky směrem do Krušných hor anebo na druhou stranu do Slavkovského lesa. Podrobné informace najdou turisté na našem krajském cyklistickém portálu,“ dodává Radim Adamec.

Turisté se mohou vydat na více než 2 000 kilometrů značených tras. Na portálu se dozvědí o zajímavých místech, kudy budou na svých výletech projíždět. Vedoucí odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu Karlovarského kraje doporučuje pořídit si cyklomapu, kterou kraj vydal. K dostání je ve všech infocentrech v regionu a aktualizované vydání na rok 2015 přináší nejaktuálnější přehled všech značených cyklotras.

 Svatošské skály přitahují vodáky, cyklisty, pěší turisty i horolezce

Svatošské skály přitahují vodáky, cyklisty, pěší turisty i horolezce

„Zajímavé trasy, které vedou na Klínovec, najdou v Krušných horách okolo Božího Daru. V tomto areálu nyní připravují tratě na sjezd s kolem. Trasy tam byly i dříve, nyní se opravují. Mají přírodní povrch, hlínu nebo šotolinu. Takže Klínovec a Božidarsko nežijí jen v zimním období, ale v podstatě celoročně. Cyklisté se mohou vypravit na Božidarské rašeliniště – nádherné území s výhledem na Klínovec,“ vypočítává Radim Adamec.

Národní přírodní rezervace chrání několik rašelinišť, horských luk, vřesovišť a lesů na ploše zhruba 1 000 hektarů. Naučná stezka vede po povalovém chodníku. Začíná u infocentra v Božím Daru. Dvanáct informačních tabulí přiblíží zvláštnosti této chráněné přírodní lokality i historii těžby rašeliny v Krušnohoří.

V Božím Daru se bude líbit hlavně dětem. Jak známo Ježíšek tu vyřizuje svou poštu. Děti ale nemusejí čekat na Vánoce, mohou se s ním setkat po celý rok. Stačí vyrazit na Ježíškovu cestu, která je přístupna celoročně. Celý okruh měří téměř 13 kilometrů, menší děti uvítají spíše zkrácenou verzi. V Infocentru v Božím Daru si předem koupí notýsek. Do něho si pak zapisují úkoly, které během cesty plní. Symbolická dvacetikoruna slouží k údržbě této trasy. Děti za vyplněný notýsek dostanou Ježíškovo razítko a malou odměnu.„Ježíškovu cestu lze projet s dětmi na kole i v kočárku,“ podotýká Radim Adamec a doplňuje: „Přímo na Božím Daru najdou turisté skiareál Novako, kde se mimo zimní sezonu jezdí po sjezdovkách na terénních kárách-trojkolkách, horských koloběžkách nebo kolech. Děti si zařádí na skluzavkách, trampolínách, prolézačkách, ve skákacím hradu nebo na lanové dráze Šikulka. Velké lanové centrum je v provozu i v nedalekém areálu Plešivec u obce Abertamy. Funguje pro dospělé i zvlášť pro děti, které se mohou vydat také na nedalekou naučnou stezku určenou přímo pro ně. Adrenalin lze na Plešivci zažít při jízdě na čtyřkolkách nebo koloběžkách.“

Rozhledny i miniatury

Na své si v Karlovarském kraji přijdou i milovníci výhledů. „Rozhleden u nás milovníci najdou spoustu – třeba právě na zmiňovaném Plešivci. Zajímavá rozhledna je v sokolovském okrese nad městem Oloví. Jmenuje se Cibulka. Tato nejnovější rozhledna v kraji má totiž tvar cibule, odtud tedy takové pojmenování. Je kovová, neslouží ale jako vysílač, má opravdu funkci rozhledny,“ popisuje účel netradiční stavby Radim Adamec.

Další výhledy nabízí rozhledna na Klínovci, která byla zhruba před rokem otevřena po rekonstrukci, nebo kamenná rozhledna v Aši na vrchu Háj. U obce Krásno stojí unikátní kamenná rozhledna, která má schodiště na ochozu. Nahoru se nechodí uvnitř stavby, nýbrž okolo tubusu. Nedaleko Krásna se nabízí další výletní cíl – důl Jeroným. Národní kulturní památka je připomínkou středověkého dolování stříbra a železných rud.

 Různé adrenalinové aktivity lze vyzkoušet v areálu Plešivec nedaleko Abertam

Různé adrenalinové aktivity lze vyzkoušet v areálu Plešivec nedaleko Abertam

Výlet nejen pro geology slibuje i Národní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní. Na rozlehlém rašeliništi lze dodnes sledovat dozvuky vulkanické činnosti. „Vyvěrají tu minerální prameny. Radil bych sem zavítat spíš po dešti, to rezervace jinak vypadá. Rašelina není vysušená a procesy vyvěrání jsou vidět. Chodí se po povalovém chodníku, kudy vede naučná stezka. Ve vstupním objektu je výstava dinosaurů a praještěrů,“ popisuje unikátní území s nejvyšší ochranou Radim Adamec.

Na Mariánskolázeňsku by turistům doporučil park Boheminium v Mariánských Lázních. Naučně poznávací okruh nabízí procházku mezi dokonalými maketami, které jsou zmenšeninami stavebních i technických památek v prostoru krajinného parku. Další raritu nabízí jízda kabinkovou lanovkou v areálu hotelu Krakonoš, která je jednou ze starších funkčních zařízení tohoto druhu u nás. K výletům zve i jedna z nejkrásnějších lokalit zdejšího turistického regionu – oblast rybníků na Kladské ve Slavkovském lese. Zdejší Kladská naučná stezka pro děti i dospělé vede opět po povalových chodnících od bývalého loveckého zámečku uprostřed tichých smrkových lesů kolem romantického rybníka.

„Lesy u nás jsou opravdu hluboké jako v pohádkách. A nejen v Kladské, ale i v Krušných horách, kde v dřívějších dobách byly lesní porosty zničené. Nyní jsou zdravé a jedny z nejhezčích!“ láká Adamec.

 Cyklisté se mohou vypravit na Božidarské rašeliniště

Cyklisté se mohou vypravit na Božidarské rašeliniště

Aktivně lze prožít volné dny i v Karlových Varech, třeba v lezeckém parku na Linhartu, zvlášť koncipované okruhy jsou pro děti i dospělé. Nový lezecký park funguje i přímo pod Loktem v podhradí. Relax nabízejí také oba břehy řeky Ohře v Chebu, kde došlo k rozsáhlé revitalizaci. Turisté tak mají přímo pod majestátným chebským hradem možnost aktivního pohybu, který ocení především rodiny s dětmi.

Golf u kláštera nebo na výsypce

Do Karlovarského kraje se jezdí také za golfem. „Máme tu deset golfových hřišť na tak malý region,“ vyzdvihuje skvělé podmínky pro golfovou turistiku Radim Adamec. Hřiště, které se může pyšnit značkou Royal Golf Club, najdou golfisté v Mariánských Lázních. Golf si mohou přijít zájemci zahrát i do areálu karlovarského dostihového závodiště. Sokolov má golfové hřiště na bývalé výsypce, další hřiště leží přímo u kláštera Teplá.

 Karlovarský kraj je vyhlášeným rájem golfistů. Na snímku Golf Resort Karlovy Vary

Karlovarský kraj je vyhlášeným rájem golfistů. Na snímku Golf Resort Karlovy Vary

Zimní sportovní aktivity nabízejí tradičně v Božím Daru, na Klínovci, ale i v novém areálu Plešivec. Nově otevřená sjezdovka, takzvaná Jáchymovská, vede lyžaře z Klínovce přímo dolů do města Jáchymov. Zdejší lázně na tuto aktivitu připravily přímo turistické balíčky.

 Rozhledna Cibulka nad městem Oloví  Jednou z možností pro koupání je Aquaforum Františkovy Lázně
Rozhledna Cibulka
nad městem Oloví
 
Jednou z možností pro koupání
je Aquaforum Františkovy Lázně
 

A kdo se v létě rád koupe, najde v kraji spoustu možností – například velké Aquaforum Františkovy Lázně, nový bazén v KV Aréně, uměle vytvořenou nádrž Michal v Sokolově s přírodním koupáním a hojně využívanou vodní nádrž Jesenice.

Foto: Petr Lněnička, Jaroslava Raunerová, Tomáš Dietl / www.kvpoint.cz,
Lubor Ferenc (CC BY-SA 4.0) / Wikimedia Commons


Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více