
Nejen v horách s nejvyšším českým vrcholem Sněžkou, ale i v nížinaté krajině kolem krajské metropole lze zažít spoustu pohybu. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky, kterou neomezuje roční období ani nadmořská výška.
Do Hradce Králové, města na soutoku Labe s Orlicí, se většinou jezdí za architekturou. Nudit se tu rozhodně nebudou ani ti turisté, kteří vycházky za poznáním raději vymění za aktivněji strávené chvíle své dovolené.
Aquazorbing na Stříbrném rybníku, na kole do archeoparku
Za dobrou volbu pro sportovní vyžití považuje Martina Saláková Šaflová z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti v Hradci Králové Lanové a zábavní centrum Stříbrný rybník. V areálu kempu u přírodního rybníka, který leží na okraji hradeckých městských rybníků, najdou zájemci velké množství outdoorových překážek zaměřených na různé dovednosti. „Zdatnější návštěvníci mohou zvolit vysoký lanový okruh se čtyřiceti překážkami, méně obtížný okruh uvítají děti. Střelecké dovednosti prověří střelba z luků nebo praků, logické uvažování pak nejrůznější hlavolamy a rébusy,“ přibližuje další nabídku centra Martina Saláková Šaflová. Doporučuje nevynechat zdejší populární vodní aktivity aquazorbing a aquaskipper .
Milovníci in-line bruslení si užijí v městských lesích v Hradci Králové |
Zajímavý a hlavně bezpečný výlet na kole především pro rodiny s dětmi umožní podle Salákové nový úsek Labské cyklostezky z Hradce až na Kuks. „Devadesát procent vede opravdu po oddělené cyklostezce, po novém asfaltu, takže jízda je bezpečná i pro děti,“ vysvětluje pracovnice Destinační managementu Hradecko. Dodává, že jízdu cyklistům na rozdíl od některých českých stezek nekomplikují bruslaři. „Stezka není smíšena pro obě tyto skupiny, protože na trase jsou i úseky, které nevedou po úplně hladkém asfaltu. V Josefově, kde je památková zóna, se jede dokonce po šotolině. In-linové dráhy máme v městských lesích Hradce Králové,“ dodává.
Právě městské lesy pro obyvatele Hradce Králové i jeho návštěvníky nabízejí možnosti, jak trávit volný čas. Děti se do této rekreační lokality mohou vydat na Pohádkovou stezku. A aby se nenudily, najdou na trase i různé draky vyřezané ze dřeva a doplněné tabulemi s pohádkami Marty Pohnerové, která vymýšlí příběhy o Hradecku. V městských lesích je umístěná i tříkilometrová klasická naučná stezka, která je zaměřená na přírodovědu.
Putování i mezi hvězdami a planetami
„U nás se můžete vydat i na procházku sluneční soustavou. Planetární stezka začíná u hradecké hvězdárny a planetária a končí na lesním hřbitově v Malšovicích,“ popisuje netradiční zaměření Saláková. Více než šestikilometrovou trasu mezi modely zvládnou návštěvníci pěšky nebo na kole. Modely planet i vzdálenosti mezi nimi jsou v měřítku jedna ku jedné miliardě. Pohyb i poučení nabízí i o tři kilometry delší Galaktická stezka, která názorně přibližuje jedenáct nejznámějších objektů naší galaxie.
Kolem archeoparku ve Všestarech vede neobvyklá archeocyklotrasa |
Neobvyklou je i archeocyklotrasa, která vede z Hradce Králové okolo archeoparku ve Všestarech přes významné archeologické lokality. Končí ve Smiřicích u nádraží, kde je možné se napojit na Labskou stezku.
Adrenalin na padáku nebo v sedle
Adrenalin lze na Hradecku zažít na několika místech, třeba v Předměřicku nad Labem, kde nabízejí tandemové lety. Létá se na rozhraní Orlických hor a Jeseníků, ale i na méně známých terénech – v oblasti Luzného nebo Heroltic. K letům se využívají certifikované padákové kluzáky. A komu se létání zalíbí, může se přihlásit do kurzu paraglidingu.
„Někdo za adrenalinovou aktivitu nepovažuje skok padákem nebo paintball, ale třeba jízdu na koni,“ soudí Saláková. Jezdecká centra fungují například v Hradci Králové, vyjet si na koni lze i v okolních obcích. Okolo města je vyznačena hipostezka, modrý okruh, který je napojen na červenou páteřní hipostezku. Ta vede od Rakouska až k severním hranicím republiky.
„V zimě sice v hradeckých městských lesích při dobrých sněhových podmínkách strojově upravují běžkařské trasy, za pořádným lyžováním musíte ale vyrazit do hor,“ dodává Martina Saláková Šaflová z Destinačního managementu Hradecko.
Novinky na zimu v Krkonoších
Moderně vybavené lyžařské areály čekají na zdatné i méně zdatné návštěvníky Krkonoš, které se rozprostírají také na území sousedního Libereckého kraje. Kromě skiareálů tu turisté najdou v obou regionech podle klimatických a sněhových podmínek přes 600 kilometrů lyžařských běžeckých stop, které se pravidelně udržují.
Se skipasem SkiResortu Černá Hora – Pec pod Sněžkou získají lyžaři řadu výhod |
Krkonošská magistrála neboli krkonošská lyžařská cesta protíná celé Krkonoše v délce 71 kilometrů od Harrachova v sousedním Libereckém kraji až do Žacléře v Královéhradeckém kraji. „V propagačním materiálu Krkonoše – lyžařský ráj, který si můžete vyzvednout zdarma ve všech informačních centrech v Krkonoších, jsou závodní trasy vyznačeny modře, turistické zeleně a Krkonošská magistrála červeně,“ popisuje území Kamila Hlinková, ředitelka destinační organizace Krkonoše – svazek měst a obcí ve Vrchlabí.
Také v Orlických horách si přijdou na své vyznavači adrenalinu
|
Přibližuje i novinky v Krkonoších pro nadcházející zimní sezonu 2014/2015. Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn lyžařům poslouží 5 lanovek, 14 vleků a dětský koberec. Lyžaři mohou využít nový věrnostní systém Gopass, navštívit panoramatickou restauraci Na Pláni a nový moderní multifunkční objekt Sv. Petr.
V areálu Mladé Buky se mohou těšit na rozšíření upravovaných parkovacích ploch, na nové překážky ve snow parku, na rozšíření kapacity lyžařské školy nebo na zábavné programy pro děti i na nezměněné ceny skipasů. Ve Skiresortu Černá hora – Pec pod Sněžkou bude v provozu sedm nových sjezdovek s technickým zasněžováním, z toho tři v Peci pod Sněžkou (Zahrádky, Vysoký svah, Lyžařská). Z celkového počtu sjezdovek bude 37 kilometrů tratí ze 75 procent s technickým zasněžováním. Za hotelem Lesní dům na děti čeká nově vybudovaný lyžařský park a vleky včetně zázemí pro rodiče a bistro.
Nevšední zážitek při jízdě se psy
Jak Kamila Hlinková dodává, hory nejsou jen o lyžování: „Se skipasem SkiResortu Černá Hora – Pec pod Sněžkou získají lyžaři řadu výhod. Vyzkouší si tři a půl kilometru dlouhou Černohorskou sáňkařskou cestu, která vede z vrcholu Černé hory do Janských Lázní po trase tak zvané Zvonkové cesty. Mohou relaxovat v termálním bazénu v Aquacentru v Janských Lázních. Zaplavou si také v Trutnově, který nabízí pětadvacet metrů dlouhý krytý bazén, dětský bazén, skokanské můstky, saunu, vířivku, solárium i fitness. A užijí si také adrenalin při jízdě na bobové dráze v Relaxparku v Peci pod Sněžkou.“
V Krkonoších si návštěvníci mohou vyzkoušet i mushing |
Z Krkonoš si turisté mohou odnést i nevšení zážitky, třeba při jízdě se psím spřežením na vrcholky hor se zkušeným musherem. Jízda není fyzicky náročná, ale zájemci musejí počítat s minimálně hodinovým pobytem v zasněžené krajině, v níž někdy vane i ostrý vítr. Doporučujeme si vzít teplé oblečení a boty i horký nápoj na zahřátí. Před jízdou je čeká krátká instruktáž, seznámí se se smečkou a vyzkouší si přípravu psů k jízdě. Podle Kamily Hlinkové z destinační organizace pro turistický region Krkonoše se odvážnější turisté mohou se psím spřežením vydat i na vícedenní jízdu.
Kdo se na psí spřežení radši dívá, jistě si nenechá ujít Memoriál Dr. Václava Vojtěcha – Ledovou jízdu, která se uskuteční 19.–22. února 2015 v Dolním Dvoře u Vrchlabí. Závod je výjimečný tím, že družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař.
Orlické hory plné zážitků
Také Orlické hory nabízejí spoustu aktivního pohybu ve všech ročních dobách. Stačí vyjet na některou z cyklotras nebo in-line drah, například mezi Týništěm nad Orlicí a Petrovicemi. Sportovní zařízení Alfa Resort v Deštném v Orlických horách nabízí relaxaci v bazénu ale i prověří fyzičku stejně jako lanová centra či minikárová dráha ve svahu v Říčkách v Orlických horách.
„Adrenalin turisté určitě zažijí i v zimě ve střediscích Sportprofi Deštné i Říčky nebo ve Zdobnici. Také malé areály nabízejí školičky pro výuku lyžování. Tyto lokality jsou spíše pro rodiny s dětmi, které chtějí mít na lyžování klid,“ přibližuje nabídku Michaela Janková, manažerka Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko, která turisty zve i na spoustu zimních akcí v tomto turistickém regionu – třeba na soutěž jízd psích spřežení Šediváčkův long nebo na mistrovství v jízdě na saních.
Foto: Destinační management Hradecko, Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, Krkonoše – svazek měst a obcí