
I v nejmenším regionu v republice je dostatek příležitostí, jak aktivně prožít dny volna. A to nejen v dominantě zdejšího kraje – v Jizerských horách. Liberecko nabízí na malé ploše hodně možností protáhnout tělo a přitom něco zažít.
„U nás najdete unikátní produkt Singltrek, který v republice chyběl,“ říká vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu v Liberci Eva Hornová. Singltrek ročně přiláká na Frýdlantsko stovky fanoušků cyklistického sportu. V krajině pod horou Smrk je prvním místem u nás, kde se můžeme vydat na osmdesátikilometrovou síť cyklostezek čtyř obtížností. V nástupním místě v Novém Městě pod Smrkem tak s kolem mohou vyjet děti s rodiči i trénovaní jezdci. Každý si zvolí trasu podle svých schopností. Zatímco na zelenou trasu se vydají nejmenší děti, černou si oblíbí zdatní cyklisti. Jde o úzkou cestu v prudkém srázu, která prověří schopnosti v ovládání kola. Okruhů nabízí Singltrek hned několik. Od mírných sjezdů až po výrazná stoupání.
Další zážitky z jízdy nabízí stezka Greenway Jizera. Společný projekt Sdružení Český ráj a dalších partnerů se snaží vytvořit bezpečný a atraktivní koridor podél řeky, kterým stojí zato projít pěšky, projet na kole, bruslích, koloběžce nebo proplout na lodi.
Liberecký kraj přitahuje i horolezce |
Singltrek pod Smrkem byl prvním projektem svého druhu v Česku |
„Další příležitostí, jak projet nepoznanou krajinu, nabízí nová cyklostezka Ploučnice, která by měla pokračovat přes Benešov až do Ústeckého kraje. Pěší turisté uvítají Hřebenovku, což je projekt Libereckého kraje, který skončil v loňském roce. Jde o proznačení tří paralelních tras pro pěší turisty, cykloturisty a běžecké lyžování, aby nedocházelo ke kolizím. Přeshraniční trasa kopíruje vrcholky a je vybavena mobiliářem,“ dodává Eva Hornová.
Na projektu se podílí Liberecký kraj společně s německým partnerem. Snaží se o znovuobnovení hřebenové cesty. Trasa Hřebenovky vede od někdejší sklářské osady Orle přes území kraje do německé oblasti Žitavských hor. Spojuje zajímavá místa vrcholových partií Jizerských, Lužických a Žitavských hor, Černostudniční i Ještědsko-kozákovský hřbet. Má široké využití, protože na ni mohou vyrazit pěší turisté a cyklisté, v zimě pak i běžkaři.
Adrenalin na skále i v balonu
Liberecký region nabízí i další adrenalinové zážitky: koloběžky v terénu, lanová centra a další aktivity. „U nás můžete v podstatě zažít leccos. V nabídce jsou i letecké sporty na letišti u Mnichova Hradiště, paragliding na hoře Kozákov, oblíbené balonové létání, jezdecký sport. Funguje dost farem, kde si koně můžete půjčit a vyzkoušet si putování v sedle koně. Aktivit máme spoustu. Nejvíce ale bude pořád rozšířena cykloturistika. Od bikeových resortů pro aktivní cyklisty až po cyklistiku rekreační, kterou většinou provozují rodiny s dětmi. Turisté k nám jezdí i za horolezectvím po skalách, jsme oblíbenou oblastí pro lezení,“ upozorňuje vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu v Liberci Eva Hornová.
Adrenalinoví nadšenci míří třeba na Kozákov za paraglidingem |
I laik ví, že Liberecký kraj je zaslíbený lyžování. Lyžaři tu najdou celou řadu areálů. Vybrat si mohou na webových stránkách chcilyzovat.cz, které spravuje krajský úřad. Každý si může vybrat, kam chce cestovat a zvolí si i náročnost tratí. Volit může podle různých parametrů: zda má areál červenou nebo černou sjezdovku, zda tam funguje noční osvětlení a podobně.
„Vždycky budeme nepsaným rájem pro běžkaře, Jizerská magistrála má 500 kilometrů upravovaných běžeckých tratí v celém Libereckém kraji,“ poznamenává Eva Hornová.
Prvopočátky lyžování byly v Jilemnici
Lyžaře uvítají i v Jilemnici, kolébce českého lyžování. Prvopočátky českého lyžování a průkopníky s lyžemi dokumentuje stálá lyžařská expozice ve zdejším Krkonošském muzeu. „Lyžařský spolek letos slaví 120 let trvání. Byl to první spolek, který v Rakousko-Uhersku vznikl. Oslava se uskuteční 29. listopadu,“ říká Petr Kosina z jilemnického infocentra. „První lyže do českých zemí dovezl hrabě Harrach. A Jilemnice patřila do panství Harrachů.“
I laik ví, že Liberecký kraj je zaslíbený lyžování |
Jilemnicko lyžařům přeje. „Upravují se běžecké trasy na Hraběnce, když je dostatek sněhu, běžkové lyžování si dopřejete v lokalitách Horní Mísečky, Benecko a Vítkovice v Krkonoších. Sjezdové lyžování se zabydlelo i v Poniklé, kde jezdí vlek vhodný pro děti. Ve Vítkovicích vyrostl před deseti lety vlek nazvaný Jizerka. V areálu je sice krátká, ale hodně prudká sjezdovka. Vznikl i slopestylový areál, ve kterém trénují profesionálové, ale zajezdí si tu i veřejnost,“ popisuje možnosti regionu Petr Kosina.
Přestože jsou v této oblasti kopce, na své si přijdou i jezdci na koloběžkách. „V Horních Mísečkách, v Harrachově, případně ve Špindlerově Mlýnu vás lanovkou vyvezou nahoru a na koloběžce si sjedete dolů. Terénní koloběžky mají i v Rokytnici nad Jizerou,“ upřesňuje Kosina. Od koloběžek je jen blízko ke kolům.
„Cykloturistika se i tady v posledních letech velmi rozmáhá. U nás jsou terény poněkud náročnější. Dobré povrchy nabízí Jizerská magistrála, která je skoro celá vyasfaltovaná. Je vhodná pro rodiny s dětmi a příznivce in-line bruslení. Mezi oblíbené vyžití patří i bobová dráha ve Vrchlabí nebo Harrachově. V provozu je po celý rok,“ popisuje Petr Kosina.
V Jilemnici se pravidelně běhá závod Jilemnická 50. „Na trať se mohou vydat i rekreační běžci, kteří nejsou nikde registrovaní a nemusí být ani členy Svazu lyžařů. Stačí se pouze přihlásit k závodu přes on-line registraci a uhradit startovné. Osmý ročník se uskuteční ve dnech 7. a 8. února příštího roku v rámci nového seriálu Stopa pro život,“ uvádí Tereza Ledlová z informačního centra v Jilemnici.
Zážitky na lyžích i s koňmi
Krkonoše, které přesahují i na území Libereckého kraje, nabízejí nejen vyžití v moderních lyžařských areálech, ale třeba i vyjížďky na saních tažených koňmi. Ideální nabídka nejen pro romantiky.
Na Liberecku funguje řada farem, kde si lze půjčit koně |
„Užijete si pohádkovou vyjížďku na saních tažených koňmi s přáteli, s rodinou nebo jen v romantické dvojici. Při jízdě na saních zažijete při jízdě bílou krajinou opravdu něco jedinečného,“ přibližuje atmosféru jízd územím Kamila Hlinková, ředitelka destinační organizace Krkonoše – svazek měst a obcí ve Vrchlabí. „Trasy vhodné pro zimní vyjížďku na saních tažených koňmi najdete například v okolí Rokytnice nad Jizerou, Benecka, Roztok u Jilemnice a na dalších místech v Krkonoších,“ přibližuje konkrétní lokality Hlinková.
Horolezecká stěna ve městě a koupání ve Mšenu
„Sportovně založené turisty bych u nás, v Jablonci, poslala do městské haly nebo areálu Břízky. Na přehradě najdou hřiště pro plážový volejbal a v Nové Vsi nad Nisou lanový park König, který je v okolí ojedinělý zejména svou skladbou překážek,“ popisuje sportovní aktivity ve městě a okolí Regina Fučíková z jabloneckého kulturního a informačního centra.
V parku König najdou návštěvníci nejen překážky, ale i 13 lanovek. Jedná se v podstatě o přejezdy pomocí rolny ze stromu na strom. Délka trasy měří 512 metrů a s nácvikem trvá přibližně dvě hodiny. Druhý lanový park na Jablonecku se jmenuje Artur a sídlí v Janově nad Nisou ve směru na Bedřichov.
Lidé, kteří mají rádi horolezení, si zasportují v lezecké aréně Makak. Zájemci se pod dohledem instruktora mohou naučit lézt, pořádají se i kurzy pro děti. Areál najdou v objektu bývalé továrny v Liberecké ulici.
„Krytá plovárna má dva tobogany, divokou řeku, vířivky, bazén pro děti. Přírodní koupání nabízí vodní nádrž Mšeno. V létě na plavce dohlíží plavčík, je možné si vypůjčit šlapadla. V zimě se tam bruslí. Od přehrady vedou turistické trasy do Jizerských hor. Lze vyjet i na konečnou zastávku autobusu číslo 12 do Bedřichova. Zdejší terén sjezdovému lyžování přeje, sjezdovka je skoro v každé vesnici,“ říká Regina Fučíková z Kulturního a informačního centra v Jablonci nad Nisou.
Foto: liberecky-kraj.cz, Krkonoše – svazek měst a obcí