Aktivní dovolená v Moravskoslezském kraji

Severovýchod republiky je sice poměrně hornatý, ale jen lyžování a túry po kopcích Moravskoslezský kraj turistům rozhodně nenabízí. V posledních letech přibyla spousta atraktivních příležitostí k návštěvě tohoto regionu. A je jedno, kam v tomto cípu republiky zavítáme. Výběr, někdy i ojedinělých zážitků nabízí všech sedm zdejších turistických oblastí: Jeseníky, Opavské Slezsko, Poodří – Moravské Kravařsko, Beskydy, Těšínské Slezsko a samozřejmě také Ostravsko.

Technika jako přednost

„Náš kraj je unikátní v indust-­riální turistice, která se neustále rozvíjí. Není to jen Ostrava a řada technických památek, které jsou naprosto unikátní v republice. Velkým lákadlem jsou Dolní Vítkovice. Tam se před několika týdny zpřístupnilo velké populárně naučné centrum Svět techniky,“ popisuje v současnosti patrně nejatraktivnější ostravský výletní cíl Petra Papoušková, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

 Dolní oblast Vítkovice, nejatraktivnější výletní cíl Ostravy

Dolní oblast Vítkovice, nejatraktivnější výletní cíl Ostravy

Centrum Svět techniky vzniklo na ploše 14 000 metrů čtverečních v bývalém průmyslovém areálu. Smyslem mnohamilionového projektu je zpřístupnit návštěvníkům zajímavou formou problematiku vědy, výzkumu a techniky. Čtyři interaktivní expozice, kinosál s 3D filmy a Divadlo vědy jsou pro všechny zájemce otevřeny od pondělí do neděle. Nejde o žádné pasivní prohlídky. Dotýkat se exponátů je totiž přikázáno. Vstup do areálu je z Vítkovické ulice.

Centrum leží v oblasti Dolních Vítkovic, která získala před deseti lety status národní kulturní památky. Industriální areál z první poloviny 19. století se dostal na seznam evropského kulturního dědictví.

Technický unikát, který tvoří areál dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece železáren, stojí také za návštěvu. Turisté na prohlídkové trase uvidí černouhelný důl, provozy koksovny a tři pece. Otevřeno je od května do října každý víkend, ve všední dny pouze pro skupiny na objednávku. Každodenní práci horníků přiblíží návštěva další národní kulturní památky – dolu Michal.

„Industriálními památkami se odlišujeme od ostatních regionů. Těmi jsme jedineční. Jinak hrady, zámky a další památky máme podobně jako další kraje v republice. Návštěva technických památek vyžaduje i trochu fyzické kondice. Tyto památky jsou vděčným výletním cílem. Přijíždí k nám spousta lidí. Už dávno nejsme vnímáni jako špinavý region,“ říká Petra Papoušková, vedoucí oddělení cestovního ruchu.

Panoramatický pohled z věže

Že Ostrava není žádným městem plným mouru, se turisté přesvědčí při pohledu z výšky. Stačí se po městě porozhlédnout z vyhlídkové terasy na věži radnice. Na terasu se návštěvníci dostanou sice pouze výtahem, ale dvakrát do roka je výjimečně otevřeno schodiště. „To můžete vyšlápnout 292 schodů od nás z infocentra až na vrchol terasy. Jeden termín je na jaře, druhý na podzim,“ vysvětluje Kateřina Buglová z ostravského infocentra.

   Důl Michal je národní kulturní památkou

Důl Michal je národní kulturní památkou
 Ostravu si lze prohlédnout i z radniční věže

Ostravu si lze prohlédnout i z radniční věže

„Shora máte výhled na celou Ostravu, za pěkného počasí jsou vidět Beskydy, dohlédnout lze i na Fatru. Je vidět do Polska, i na haldu Šarlotu nebo Emu, která už hoří šedesát let. A shora si lze z terasy ve výšce sedmdesát tři metrů prohlédnout i historické centrum města. Celá vyhlídková věž měří více než pětaosmdesát metrů,“ dodává pracovnice infocentra, které na radnici sídlí.

Moravskoslezský geocaching

Také na severní Moravě se ujala populární světová hra geocaching. Jakési novodobé hledání pokladů pomocí navigace tu využili jako produkt cestovního ruchu. „Moravskoslezský geocaching se hraje stejně jako oficiální hra geocaching, tedy s pomocí GPS. V rámci našeho dvouletého projektu čekalo na turisty objevit 100 ukrytých pokladů. Umisťovali jsme je i do interiéru některých atraktivit, abychom tam přivedli turisty a zvýšili návštěvnost. Projekt je nyní v údržbové fázi,“ poznamenává Petra Papoušková. „Zůstalo třicet nejoblíbenějších ‚cache‘, které žijí vlastním životem. Průběžně je doplňujeme. Lidé je hledají, někteří je sami doplňují, starají se o ně.“

 Kraj protínají Jesenická a Beskydská magistrála

Kraj protínají Jesenická a Beskydská magistrála

Region protínají magistrály, jedna Jesenická, druhá Beskydská. Jsou zaměřeny na běžecké lyžování. „Kraj podporuje údržbu těchto běžeckých tras. Na webových stránkách lyžaři v sezoně uvidí, která trasa je připravená a mohou na ni vyjet,“ upřesňuje Petra Papoušková.

   V létě jsou Beskydy vyhledávány cyklisty

V létě jsou Beskydy vyhledávány cyklisty
 Oblíbeným cílem je i přehrada Slezská Harta

Oblíbeným cílem je i přehrada Slezská Harta

V létě po těchto trasách jezdí kola. Magistrály jsou vybaveny značením a jsou natolik variabilní, že si tu svou optimální výletní nebo sportovní trasu najde každý – část je v nížinách, zbytek vede po terénu v pohoří.

Sjezdové areály na dosah

Beskydy přejí také sjezdovému lyžování. Letos mohou lyžaři nahlédnout do nově vydané brožury Lyžování v Beskydech, kterou vydalo Informační centrum ve Frýdku-Místku.

„Jsou v ní popsány všechny sjezdovky, které u nás máme. Kromě českých Beskyd přináší také informace o lyžování v Beskydech na polské straně. Lyžaři tu najdou popis sjezdovek, jejich náročnost. Brožura obsahuje i mapky s vyznačením obtížností, délek a je doplněna dalšími informacemi. Nechybějí tu ani příslušné weby a telefonní čísla. Všechny informace z brožury přináší i vytvořený web lyzovanivbeskydech.cz,“ popisuje nejnovější tiskovinu Pavlína Panáčová z infocentra ve Frýdku.

Lyžařům by doporučila Bílou v Beskydech, kde je nejdelší sjezdovka, která je zároveň nejpohodlnější vzhledem k sedačkové lanovce. Děti mají oblíbenou lokalitu Visalaje s malou sjezdovkou.

Na vrchol Lysé hory i na Pustevny

 Tipem pro vyznavače aktivního pohybu je výlet na Pustevny, resp. k soše Radegasta na Radhošti

Tipem pro vyznavače aktivního pohybu
je výlet na Pustevny, resp. k soše
Radegasta na Radhošti

Pěší turisté by si podle Pavlíny Panáčové neměli nechat ujít túru na Lysou horu. Nejvyšší vrchol Beskyd měří 1 323 metrů. „Na vrcholu je nově zrekonstruovaná chata. A tak toto místo začíná být hodně vyhledávané. Lze tam i přespat a dobře se občerstvit. Lanovka nahoru nevede. Na vrchol lze dojít pouze pěšky. Cest nahoru je více, například z Visalají, z ­Ostravice nebo Malenovic. Z Visalají je cesta nejdelší, měří přes 8 kilometrů, je ale mírná. Z Ostravice měří sice polovic, ale musíte zdolat strmý kopec.“

Dalším tipem pro vyznavače aktivního pohybu je výlet na Pustevny. „Tam se dostanou lanovkou. Nahoře sice najdou vyhořelou chatu Libušín, mohou jít ale k soše Radegasta anebo dál k sochám Cyrila a Metoděje. Pokud chtějí méně náročný výlet, mohou zajet do půvabného městečka Štramberk a vyšlápnout si na Štramberskou trúbu nebo na nedalekou zříceninu hradu Hukvaldy,“ popisuje další výletní cíle Pavlína Panáčová.

O aktivní pohyb nejsou ochuzeni na severu Moravy ani vodáci. Mohou si sjet řeku Ostravici. Ale to jen tehdy, když se upustí voda z přehrady Šance. Právě okolí této vodní plochy je přívětivé i pro cyklisty. Zdejší ale i ostatní cyklotrasy v Moravskoslezském kraji najdou podrobně popsány na turistickém portálu kraje www.msregion.cz

Text: Stanislava Neradová
Foto: archiv Moravskoslezského kraje a Radka Čánková

Nejnovější články z rubriky Moravskoslezský kraj

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nová autobusová linka do polských Beskyd odložena

Z Ostravy do polské části Slezských Beskyd měla v neděli začít jezdit nová autobusová linka. O víkendech a státních svátcích měla jezdit přes Havířov, Český Těšin a Třinec do polských měst a obcí Ustroň, Visla, Jistebná a Javořinka. Jak ale ČTK...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

LOT Polish Airlines obnoví linku z Ostravy do Varšavy

Polská společnost LOT Polish Airlines obnoví od 28. března pravidelnou linku z ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku do Varšavy. Provozovat bude pět letů týdně v obou směrech. Společnost Letiště Ostrava to oznámila v tiskové zprávě.

Číst více