
Praha nepředstavuje jen koncentrovanou síť památek. Do Prahy nemusíme cestovat jen do divadla nebo na koncerty či pouhé nákupy. Hlavní město může být vhodnou destinací pro naši dovolenou podobně jako jiné lokality v naší republice. A do kufru si vedle šatů i obleku přibalme i sportovní oděv včetně plavek. Budou se hodit.
„Praha, ač se to nezdá, je sportům hodně nakloněná,“ míní Kateřina Bártová, tisková mluvčí Pražské informační služby – Prague City Tourism (PIS – PCT). „Prahou vede několik zajímavých cyklotras, které sice neprotínají historické centrum města, ale kolaře vyvedou spíš na okraj, do zelených částí Prahy. A na druhou stranu se dá po evropské cyklostezce, která prochází Prahou, dojet až k Atlantiku,“ vysvětluje.
Na výšlap se speciálními holemi
Poměrně populární v Praze je chůze pomocí speciálních sportovních hůlek, zvaná nordic walking. Pražská informační služba – Prague City Tourism v rámci svých vlastivědných vycházek vždy pořádá nějakou túru zaměřenou právě na tuto sportovní aktivitu. V rámci projektu Praha v pohybu, který pracovníci této organizace chystají pro nadcházející rok, připravují kromě jiných aktivit i deset různě náročných tras pro milovníky pěších vycházek s těmito speciálními holemi. Z nabídky si vybere každý. Koncepce myslí na rodiny s dětmi, nebo třeba seniory, kteří se chystají vyrazit jenom na nenáročnou procházku. Na své si přijdou i ti, kteří očekávají už větší sportovní zátěž. „Hole pro nordic walking budeme prodávat v našich infocentrech i na našem e-shopu. Budou mít logo Prahy jako turistické destinace. Zájemci si hole budou moci i vypůjčit,“ říká Bártová.
 |
 |
Do zelených částí Prahy vyvede cyklisty několik zajímavých cyklotras
|
PIS – PCT sází na oblibu nordic walkingu
a do své nabídky zařazuje prodej
či pronájem holí
|
PIS – PCT sází na oblibu nordic walkingu a do své nabídky zařazuje prodej či pronájem holí Do zelených částí Prahy vyvede cyklisty několik zajímavých cyklotras
Praha prezentuje turistům především historické centrum, mnozí proto ani netuší, že se lze dostat i do oblastí plných přírodních zajímavostí. „Málo se ví, že Praha má své mokřady. Jsou v okolí Klánovic. Na území hlavního města Prahy je i spousta přírodních parků, například Divoká Šárka nebo Prokopské údolí,“ poukazuje mluvčí PIS – PCT na zcela jiné lokality než malebná zákoutí starého města a shluky historických budov.
Na kratší vycházky po Praze využijeme hole nordic walking, půjčit si můžeme také kolo a pak vyjet na některou z vyznačených cyklotras. V pohybu budeme, pokud se vydáme i na některou z pražských technických památek. Podle Kateřiny Bártové bychom měli rozhodně vidět minimálně sedm z nich. Romantiku zažijeme na železniční trati mezi čtvrtěmi Smíchov a Řepy, na takzvaném Pražském Semmeringu. Tajemství vodárenského systému včetně městských vodárenských věží nám odkryje Muzeum vodárenství v Podolí. Do starých časů nás vtáhne pohled na dřevěný historický kolotoč na Letenské pláni, na kterém se točili Pražané už v roce 1892. V současnosti ale tento skvost, který patří do sbírek Národního technického muzea, čeká na celkovou rekonstrukci.
Ojedinělá je i prohlídka pražské potrubní služby. Tento unikát světového významu ukrývá budova hlavní pošty v Jindřišské ulici. Další industriální památku, která láká i světové filmaře, najdeme v Bubenči. Jde o starou čistírnu odpadních vod. Praha má sice hodně mostů, ale jeden z nich je takový jiný. A právě po něm se můžeme projít. Stačí se vydat na Smíchov na Železniční most. Poslední, sedmou památkou, kterou odborníci na cestovní ruch z PIS – PCT doporučují, je Petřínská rozhledna.
Železná kráska a další věže
„Stavbu Petřínské rozhledny inspiroval projekt pařížské Eiffelovy věže, podnět k její výstavbě dali v roce 1891 zakladatelé Klubu českých turistů,“ popisuje vznik věže Šárka Behemská z Muzea hlavního města Prahy, které je provozovatelem této památky. Při výstupu nahoru by nás mohlo zajímat, že základy byly položeny jedenáct metrů hluboko. Na nich je vystavěna 63,5 metru vysoká ocelová konstrukce. V osmibokém tubusu je umístěn výtah. Kdo má rád ale pohyb, zvolí jistě výstup po schodech.
Okolo tubusu se vinou dvě točitá schodiště s 299 schody – jedno pro chůzi nahoru, druhé pro chůzi dolů. „Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce pětapadesát metrů,“ upřesňuje Behemská.
 |
 |
V petřínském bludišti najdeme 31 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel
|
Na společnou vstupenku je možné navštívit šest pražských věží a bludiště na Petříně
|
Až se porozhlédneme po Praze z rozhledny, Petřín ještě opouštět nebudeme. Zavítáme také do Zrcadlového bludiště. To bylo původně zbudováno pro pavilon Klubu českých turistů na Jubilejní zemské výstavě 1891. „Dřevěná budova bludiště stála původně v blízkosti nároží Průmyslového paláce, o dva roky později byla přemístěna na Petřín vedle Petřínské rozhledny. V obou bočních sálech byla v průběhu doby nainstalována zrcadla, levá místnost objektu byla v roce 1911 vybavena různě vypouklými a vydutými zrcadly, vznikla takzvaná síň smíchu,“ připomíná Behemská. V bludišti najdeme 31 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel.
Z Petřína jsme jako na dlani viděli různé věže. Některé z nich jsou přístupné a podobně jako Petřínskou rozhlednu je spravuje Muzeum hlavního města Prahy. Pražské věže jsou otevřené celoročně od 10 hodin. Zavírací doba se liší, nejdéle jsou věže přístupné od dubna do září, a sice do 22 hodin. Budeme tak mít při naší dovolené v Praze čas je navštívit.
Věž u barokního chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí sloužila ve své historii jako zvonice i požární hláska a sídlo ponocného. Svatomikulášskou barokní městskou zvonici využívala za minulého režimu Státní bezpečnost jako svou pozorovatelnu pro sledování západních ambasád sídlících v okolí věže. Výška věže je stejná jako výška vedlejší kopule chrámu. Ochoz se nachází 65 metrů vysoko a nahoru je nutné vyšlápnout 215 schodů.
Pokud vedle Petřínské rozhledny, Zrcadlového bludiště na Petříně a Svatomikulášské městské zvonice navštívíme i Staroměstskou mosteckou věž, Malostranskou mosteckou věž a Prašnou bránu, můžeme si koupit zvýhodněnou společnou vstupenku. Platí tři měsíce.
Relaxace v akvaparku nebo biotopu
Usoudíme-li, že poznání bylo už dost, vezmeme si plavky a vybereme si podle počasí nějaké příjemné koupaliště. „Možností je celá řada,“ připomíná Kateřina Bártová z PIS – PCT. „Populární je koupaliště Petynka s velkým bazénem, toboganem a brouzdalištěm, dále bazén v Multifunkčním areálu Eden na Slavii, venkovní koupaliště Džbán na okraji Prahy a samozřejmě také stadion v Podolí. Nejznámější pražský plavecký stadion najdete na pravém břehu Vltavy, z centra jen pár minut tramvají nebo autem jižním směrem. Koupat se lze ve dvou padesátimetrových bazénech, z nichž jeden je krytý,“ popisuje Bártová možnosti vodní relaxace v hlavním městě.
Okusit lze různé druhy prostředí. Milovníky vodních světů uspokojí největší zábavní akvapark ve střední Evropě Aquapalace Praha. Sportovně-relaxační komplex v Průhonicích-Čestlicích nabízí spoustu atrakcí pod jednou střechou.
Kdo dává přednost přírodnímu koupání, bude se velmi dobře cítit na novém radotínském koupališti. „Biotop Radotín je unikátní způsobem čistění vody bez jakýchkoli chemických látek, jen pomocí rostlin a živočichů,“ popisuje unikátní veřejné koupaliště Jan Barák z obecně prospěšné společnosti Radotínská, která areál provozuje.
Biotop Radotín, nová možnost pro příznivce přírodního koupání
|
Přírodní koupaliště si oblíbily zejména rodiny s malými dětmi. Na své si podle Baráka přijdou i plavci. Plavecká část je totiž dlouhá 50 metrů a v nejhlubším místě má koupaliště 3,25 metru. Součástí areálu je dětské hřiště, nechybí tu parkoviště, trezory pro ukládání cenností, občerstvení a vodní herní prvky. „Na příští sezonu připravujeme také přírodní saunu a letní altány. V období mimo hlavní koupací sezonu složí areál jako relaxační park, kde si můžete zahrát kroket, speedminton, lakros nebo si zaskákat na trampolíně. V nejbližším okolí mohou návštěvníci využít tři beachvolejbalové kurty, dětské dopravní hřiště, hřiště na basketbal. Koupaliště je také skvělým výchozím místem pro cyklovýlety podél Berounky až na Karlštejn,“ přidává i pár dalších tipů pro aktivní pohyb Jan Barák.
Plavky můžeme vyměnit za kolečkové brusle. Pak už stačí vydat se na některou z in-line stezek, třeba tu, která vede podél řeky Vltavy z Podolí do Modřan. Praha a okolí přejí i boulderingu, lezení bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí, anebo na umělých stěnách ve vnitřních prostorách.
„V Praze jsou nyní hodně oblíbené slack-lines – což je balancování, chození nebo skákání na dvou až pět centimetrů širokém pružném popruhu, který je natažen mezi dvěma místy. Trochu adrenalinu lze tak zažít v některém z pražských slackparků například ve Stromovce, na Štvanici, na Střeleckém ostrově, Klamovce nebo Ladronce,“ dodává Kateřina Bártová.
Foto: Pražská informační služba – Prague City Tourism,
Ondřej Polák, Rostislav Zapletal