
Branou Čech se nazývá kaňonovité údolí řeky Labe za Litoměřicemi. V duchu této symboliky pojmenovali Ústečtí i svůj krajský turistický portál. A tak Brána do Čech zve k návštěvě tohoto regionu všechny, kdo mají rádi přírodu a pohyb, ale hledají i špetku adrenalinu.
Stačí se rozjet do Českého Švýcarska, Dolního Poohří, Krušnohorska nebo do Českého středohoří. Všechny čtyři turistické oblasti mají co nabídnout. Až je někdy možná těžké se rozhodnout, kam se vydat dřív. „Pěším turistům bych určitě doporučil některá vyhlídková místa v Českém středohoří,“ říká Jiří Válka, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu v Ústí nad Labem. Radí určitě neminout výstup na královnu Středohoří Milešovku.
Vrcholy nabízejí až neuvěřitelné výhledy
Podniknout výstupy na vrcholy středohoří doporučuje i Jitka Maximiliánová z Informačního centra v Litoměřicích. Milešovka zaujme svým kuželovitým tvarem a zláká svou výškou, v Českém středohoří je se svými téměř 837 metry totiž nejvyšší.
Ústecko je krajem pěší turistiky. Na snímku turisté na Sněžníku u Děčína
|
„Výstup je sice strmý a náročný, zároveň je ale působivý. Na vrcholu Milešovky turisté najdou občerstvení, podobně jako na nižším Lovoši,“ říká Maximiliánová. Kužel vulkanického původu tvoří malebné panorama nedalekému městu Lovosice. Na Lovoši kdysi vybudoval lovosický horský spolek za podpory majitele panství – knížete Adolfa Josefa Schwarzenberga – nevelkou stavbu, která sloužila zároveň jako vyhlídková plošina. Tu ale zničili vandalové, a tak v roce 1924 byla postavena chata s novou plošinou. Pro nádherný kruhový rozhled po Polabské nížině stojí zato se na Lovoš vypravit. Cesta na vrchol vede ze čtyř stran – jednou z možností je od vesnice Bílinka po žluté a modré turistické cestě, která je sjízdná i pro horská kola. Na vrchol turisty zavede i zeleně značená stezka přímo z Lovosic.
Vyhlídky na Litoměřicku mají jednu nepatrnou cestovatelskou výhodu. I přes malou nadmořskou výšku nabízejí pěkný výhled. Totéž platí i o Mostné hoře neboli Mostce na severním okraji Litoměřic. Už v roce 1910 tady stála dvacetimetrová kamenná rozhledna s výletní restaurací. Na Mostnou horu se jde lesoparkem, částečně po naučné stezce. „Nahoře je restaurace s vyhlídkovou věží, která funguje v létě,“ přidává jeden z dalších tipů Jitka Maximiliánová.
Trošku energie bude zapotřebí i k dalším výšlapům, například na vrch Radobýl s výškou téměř čtyř set metrů nad mořem. Na svazích orientovaných jižně ve skalní stepi rostou chráněné druhy rostlin. Jitka Maximiliánová doporučuje podívat se i ke Třem křížům, které jsou viditelné ze Žernosek. Ze skalního ostrohu je opět pěkný výhled na České středohoří.
„Nahoru se jde ze Žernosek nebo z Libochovan. Nahoře se východním směrem otevírá výhled na labský kaňon, onu Portu Bohemicu čili Bránu Čech. Na západě se pak objevuje památná hora Říp,“ upřesňuje Maximiliánová.
Na Podřipsku má největší atraktivitu právě hora Říp. K románské rotundě sv. Jiří vedou turistické stezky z Vražkova, Ctiněvsi a Krabčic. Největší počet návštěvníků každoročně přiláká zdejší Řípská pouť.
Pastýřská stěna v Děčíně umožňuje bezpečné lezení po skále
|
Na úchvatné výhledy láká i krajská metropole. „Ústecko přeje hlavně pěší turistice,“ míní Tomáš Jeník z Informačního střediska v Ústí nad Labem. „Návštěvníci našeho města a nejbližšího okolí u nás mohou strávit týden pěších výletů. Zdatným i rekreačním turistům nabízíme spoustu tipů, kam se mohou vydat poznávat zajímavá místa. Mezi nimi je i více než dvacet vyhlídkových míst,“ upřesňuje Jeník.
Jedno je zajímavější než druhé. Všechny se ale navštívit nedají. Romantici by se však měli určitě vypravit na Labskou vyhlídku. Z terasy u dubického kostela je skvělý výhled do údolí Labe, na protilehlý Deblík, Varhošť, Kamýk, Plešivec a Radobýl. Úchvatný pohled tato lokalita nabízí především na jaře, kdy okolní stráně zdobí tisíce rozkvetlých ovocných stromů.
Po Středohoří nejen na kole
„České středohoří spíše voní historií, ale zdejší kraj s kuželovitými vrchy si oblíbili i cyklisté,“ míní Jitka Maximiliánová z infocentra v Litoměřicích. Příznivci klasiky, jízdy po rovině, najdou to pravé místo pro sebe na břehu Labe – na Labské cyklostezce.
Kdo chce ale na kole pořádně protáhnout tělo, musí se vydat do kopců. Tam najde hodně zapadlých malých zřícenin hradů a dalších míst, která se dají navštívit. „Je tu zajímavá rozhledna Varhošť. Z kruhové kovové stavby lze vidět osmkrát zalomené Labe,“ upozorňuje Maximiliánová na jednu raritu. Jak je to možné? „Tok řeky v údolí totiž opticky přerušují různé kopce a výšiny, takže hladinu vidíme přerušovaně. Hezký výhled do okolí nabízí i zřícenina Kamýk nebo Víťova rozhledna, která je ve směru na Verneřice.“
Putování na kole lze spojit i s koupáním, například v přírodním jezeře Píšťany, vzdáleném jen pět kilometrů od Litoměřic. Vede k němu cyklostezka, v létě nabízí možnost sportovního vyžití, například půjčení lodiček.
 |
 |
Fyzickou kondici lze vyzkoušet třeba v krušnohorském areálu Klíny na terénních koloběžkách
|
Vodní vlek na Kamencovém jezeře v Chomutově je velkou atrakcí
|
Cyklisté se mohou projet i po vinařské stezce vedoucí přes Litoměřice do Žernosek. Součástí trasy je cesta přívozem z jednoho břehu na druhý.
Svůj půvab má i cesta lodí po Labi. „Lodní dopravu z Ústí do Litoměřic a zpět vyhledává hodně turistů. Z lodě je úplně jiný výhled, než když jedete vlakem nebo na kole po břehu. Z lodě jsou krásně vidět vinice a úvoz skalisek, které vytváří onu symbolickou bránu do Čech,“ láká Maximiliánová k využití dopravy, která nevyžaduje naši aktivitu. Přesto ji lze zkombinovat právě s cykloturistikou.
Další tip pro cyklisty má i Jiří Válka, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu v Ústí nad Labe. „Cyklistům bych určitě doporučil nové trasy a propojky v Krušných horách v rámci Krušnohorské magistrály.“
Magistrála se táhne celým pohořím od západu z Chebu až po severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. V létě poskytuje prostor hlavně pěším a cyklistům, zatímco v zimě ji využijí běžkaři.
Labská stezka nabízí rozhled po krajině nejen ze sedla kola, ale i z paluby lodi
|
Jak dodává Jiří Válka, cyklisté si mohou na webu krusnehorynakole.cz stáhnout mobilní aplikaci. Pomocí ní si pak mohou plánovat své výlety. V mobilním telefonu si otevřou itineráře a profily jednotlivých výletů, ale i mapy, které je zavedou do zvolených tematických výletních cílů – například Na Horu Svatého Šebestiána, Údolím pískovcových skal nebo Zapomenutým pohraničím.
Jestliže všechny turistické oblasti Ústeckého kraje tvoří pomyslný stavební materiál Brány do Čech, určitě by turisté neměli zapomenout na České Švýcarsko. A kam zavítat tam? „Určitě navštívit i méně známá místa, než jsou Pravčická brána, soutěsky nebo Jetřichovice. Zkuste objevit také oblast Labských pískovců nedaleko města Ústí nad Labem při hranicích se Saskem a zde skalní města v Tisé, Rájci a Ostrově,“ vzkazuje turistům Jiří Válka, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu v Ústí nad Labem.
Na skálu nad Děčín, na lana do Klínů
A komu výšlapy na kuželovité hory, vyhlídky nad Labem nebo cykloturistické výlety bez většího převýšení nestačí, může dovolenou v Ústeckém kraji prožít i mnohem akčněji. Třeba v Železničním muzeu v Zubrnicích nabízejí možnost svézt se na ruční kolejové drezíně nebo zažít letecký poplach.
V Muzeu civilní obrany v Ústí nad Labem, které vzniklo v protileteckém krytu zřízeném v roce 1942, si zájemci zastřílí ze vzduchovky a vydají se do tajemných podzemních chodeb ve skále. Bezpečné lezení po skále nabízejí v Děčíně. Tamní Pastýřskou stěnu lze zdolat po trasách, které jsou zajištěny ocelovými lany a stupačkami.
Na výlet na horu Jedlová na sněžnicích zvou v Krásné Lípě. Sraz je v tamním Domě Českého Švýcarska, odkud zájemce dopraví do Jiřetína. Odtud se už na zapůjčených sněžnicích a s holemi nordic walking vydají na vrchol. Tam na ně čeká občerstvení. Jedlová je i častým cílem cyklistů.
Paragliding lze okusit v Rané u Loun, na tankodromu Račetice si zájemci zahrají na válku. Aktivně prožít zimní prázdniny nebo dovolenou nabízejí v rodinném skiareálu Klíny v Krušnohoří. Zavítat tam se vyplatí i v létě, kdy si lze vyzkoušet svou fyzickou kondici v lanovém centru, bikeparku nebo pří jízdě na koloběžkách.
Sportovně založení turisté by při dovolené v Ústeckém kraji neměli opominout ani Most, který se pro letošní rok stal Evropským městem sportu. Prostoru pro aktivně prožité volné dny je více než dost. Stačí zajít do některého ze zdejších dromů. A je jedno, zda hlavní roli hraje voda, benzin, nebo koně.
Foto: archiv Ústeckého kraje, J. Laštůvka