
Střední Čechy, které jako obří nepravidelný prstenec obklopují Prahu, mají vše, co si příznivec aktivního pohybu může přát. Téměř celoročně splavné řeky, přírodní koupání v nádržích vltavské kaskády, skály k lezení, dobře značenou síť cyklotras v atraktivních scenériích i možnost si zalyžovat.
Sportovněji prožité návštěvě regionu nahrává charakter zdejší krajiny, její geologická historie i originální projekty a nápady. Do zdejší přírody zasadili své romány mnozí spisovatelé. Kdo by nechtěl poznat místa, kde svá dobrodružství prožívali Foglarovi hoši od Bobří řeky nebo kudy po Berounce jezdil skutečný převozník Karel Prošek z příběhů Oty Pavla… Stačí si vzít kolo nebo se jen tak pěšky vydat za poznáváním regionu Střední Čechy. Nechybějí ani místa, kde zažijeme také trochu adrenalinu. A zasportovat si můžeme dokonce i v chráněných krajinných oblastech.
S výletem poradí brožury
Síť cykloturistických tras je velmi hustá. V orientaci pomůže a výběr usnadní praktická novinka, kterou právě v těchto dnech vydal Středočeský kraj. „Jde o sadu šesti brožur Cyklistické výlety ve Středočeském kraji. První čtyři sešity se vždy konkrétně věnují jedné oblasti kraje. Pátá brožura se jmenuje Na kole s dětmi a zahrnuje tipy na lehčí trasy po celém kraji. Poslední brožura Celodenní výlety z Prahy je jediná česko-anglická, ostatní jsou pouze v českém jazyce,“ popisuje novinku Karel Říha z odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Středočeského kraje. „V každé brožuře je uvedeno jedenáct výletů pro cross a horské kolo. Dále jsou výlety rozdělené podle obtížnosti. Každý si najde tu trasu, která mu nejvíce vyhovuje. Tiskoviny obsahují kvalitní mapy, výškové profily, základní shrnutí, popis trasy a fotografie,“ dodává.
Kraj právě vydal sadu šesti cykloturistických brožur
|
Brožury budou v nejbližší době zveřejněny také na oficiálním portálu cestovního ruchu Středočeského kraje www.middleczech.cz, kde si je kdokoliv může bez problémů stáhnout. Výhledově se uvažuje, že výlety by byly uvedeny i jednotlivě, případně i se zákresem na interaktivní mapu, kde si lze měnit měřítka mapy.
V rámci tohoto projektu vydal kraj kromě šesti cyklobrožur ještě další publikace. Tipy pro své výlety najdou turisté v přehledně zpracovaných materiálech Pěší turistika v chráněných krajinných oblastech Středočeského kraje, dále Toulky Středočeským krajem a Po kolejích, vzduchem, po vodě, koňmo. Všechny byly hrazeny z evropských fondů a k mání jsou nejen v Informačním centru Středočeského kraje v pražské Zborovské ulici, ale i ve všech akreditovaných informačních centrech středních Čech.
Zábava v bývalém vojenském území
Deset hektarů zážitků pro celou rodinu slibuje provozovatel rodinného Parku Mirakulum v Milovicích, mezi Nymburkem a Benátkami nad Jizerou. Inspirací majiteli rozlehlého areálu byly zábavní parky v Německu a ve Švýcarsku. Parku dominuje velký hrad z akátového dřeva. Proto najdou návštěvníci pod hradem i rozsáhlý podzemní labyrint chodeb. Na povrchu na ně čeká i bludiště z přírodního materiálu – z vysázených habrů. Velký úspěch mají obří houpačky, lanové centrum a další místa pro zážitky.
Parku Mirakulum dominuje velký hrad z akátového dřeva
|
Nová sezona začne v Mirakulu v dubnu. „U nás nejde jen o zábavu, ale také o poučení a poznání. Vedle herní části, pozemních chodeb, lanoviště v korunách stromů nebo zeleného bludiště slouží návštěvníkům i čtyřhektarová lesní zóna, kde najdou kontaktní minizoo. Je tam i prostor pro environmentální výchovu přímo v přírodě,“ říká Jiří Hlinka ze společnosti Mirakulum, která rodinný park provozuje.
Cesta do desetihektarového parku je dobře značena. Milovice leží mezí mladoboleslavskou rychlostní silnicí a hradeckou dálnicí, s výjezdy u Lysé nad Labem a Benátek nad Jizerou směrem na Jiřice.
Do roku 2015 vstoupí zábavní park s řadou novinek. „Nejdůležitější z nich je úzkokolejná železnice, která Mirakulum propojí se sousedním prostorem tankodromu. Trasa je bezmála dvoukilometrová a projíždět se po ní budou repliky armádních drážek, parních i dieselových lokomotiv. S příchodem teplejších měsíců budeme otevírat vodní svět, ale v jiném duchu než lidé znají z různých akvaparků. Půjde o půlhektarovou soustavu s brouzdališti, stříkadly a dalšími vodními atrakcemi v designovém a výtvarném pojetí,“ popisuje lákadla nové sezony v Mirakulu Jiří Hlinka.
Z Milovic jen tak odjíždět nemusíme. Vypravíme se za trochou adrenalinu. Stačí zajet do bývalé vojenské oblasti Milovice-Mladá. Část někdejší základny pro sovětské vojáky se v roce 2006 proměnila v paintball military hřiště, které zaujímá zhruba 100 000 metrů čtverečních. Provozuje ho Military Club Milovice.
Koupání s noblesou
Střední Čechy protínají řeky, Berounka i Sázava lákají ke splutí. Na Berounce se budou cítit bezpečně rodiny s dětmi i senioři. Voda plyne klidně, řeka je široká, pluje se nádhernou krajinou. Vodáci míjejí středověké zříceniny ale i romantické skalnaté scenerie, třeba poblíž Srbska u Karlštejna v Českém krasu.
 |
 |
V zimě láká Monínec na lyže, v létě na jízdu na koloběžce nebo na tubing
|
Velikonoční splutí sedlčanského potoka Mastník láká i nezkušené vodáky
|
Sázavu považují někteří vodáci za nejhezčí českou řeku. Vyhledávají zejména dva atraktivní peřejnaté úseky – Stvořidla a peřeje na dolním toku v úseku Týnec–Pikovice. V létě se lze osvěžit nejen v řece, ale i v zatopených lomech, v řadě rybníků a veřejných koupališť. Pozvolný vstup do vody a příjemné koupání nabízí Jezero u Poděbrad. Komplex tří jezer, který zůstal po těžbě písku má travnaté i písečné pláže. Leží na kraji města ve směru na Prahu.
Chcete se vykoupat v neobvyklém prostředí? Stačí zajet do města Mšeno v okrese Mělník. Najdete tam bývalý areál městských lázní z roku 1932, postavený ve stylu art deco. Dnes slouží areál jako městské koupaliště. Je napájeno z vrtu Stříbrník v Kokořínském dole.
Někdejší městské lázně ve Mšeně pravidelně obsazují přední příčky
v anketách o nejhezčí koupaliště
|
„Lázně byly prohlášeny za kulturní památku. Patří mezi skvosty našeho regionu,“ vyzdvihuje jejich význam tajemnice Městského úřadu ve Mšeně Miluše Flíglová Jizbová. Kromě koupání doporučuje i výlet do okolí. Mšeno je totiž považováno za vstupní bránu Kokořínska, kde najdou návštěvníci četné pískovcové útvary a rozlehlé lesy.
Radí zavítat nejprve do lesoparku Debř. V malebném úzkém údolí najdou turisté pozůstatky skalního bytu a zbytky přírodního divadla i zmenšeninu hradu Kokořín. Pokud se vydají dál, najdou Mšenské pokličky. „Tyto skalní útvary vznikly zvětráním. Vypadají jako sloup, na kterém je poklička, tvarem připomínají houby. Vede k nim turistická stezka. Na jednom z nejvyšších vrcholů Kokořínska, Vrátenské hoře, stojí rozhledna, která nabízí panoramatický výhled do okolní krajiny. Uvidíte Jizerské hory i Polabskou nížinu,“ popisuje vyhlídku Miluše Flíglová Jizbová.
Koněpruské jeskyně leží nedaleko hradů Karlštejn a Křivoklát
|
Amerika z plošiny, Podkova z lodi
A na jaká místa by měli aktivně založení turisté ve středních Čechách ještě zavítat? „Určitě si prohlédnout z vyhlídkových plošin lom Velká Amerika, kde se natáčel film Limonádový Joe. Leží u obce Mořina v okrese Beroun,“ přidává pár tipů na výlet Jiří Kubík z odboru kanceláře hejtmana. Doporučuje i naučnou stezku Koněpruské jeskyně a okolí, která vede návrším Zlatý kůň, na pozadí je vidět dobývací prostor velkolomu Čertovy schody. Jiná stezka, Karlštejnsko v Českém krasu, vede nejcennějšími partiemi stejnojmenné rezervace mezi Karlštejnem, Svatým Janem pod Skalou, Bubovicemi a Srbskem.
Na golfisty čeká v kraji 11 hřišť
|
Za jeden z nejhezčích úseků považuje Jiří Kubík Podkovu, nejznámější středočeský meandr na Vltavě mezi Solenicemi a Kamýkem nad Vltavou: „Zaveze vás sem nevýletní motorová loď, která tu v sezoně třikrát týdně jezdí na nejdelší tuzemské říční trase od hráze Slapské přehrady až po hráz Orlické přehrady.“
Foto: archiv Středočeského kraje, Mirakulum / Tom Tamchyna, Jiří Kubík a Petr M. Ulrych