Jaká je využitelnost diplomových prací v oboru?
V letošním roce přišla Vzdělávací sekce Asociace hotelů a restaurací ČR s novou iniciativou, totiž vyhodnotit nejlepší diplomovou práci roku 2012. Vyzvala odborné školy, a ty vybrali k našemu posouzení 30 prací, které ve dvou kolech posuzovala hodnotitelská komise sestavená z odborníků pracujících ve školství, zástupce hoteliérů i lektorů, kteří v současné době provádějí v našem oboru odborné semináře a tréninky.
Vyhodnocení probíhalo na podkladě předem stanovených kritérií, v nichž hlavní důležitost připadla na odborné popsání problematiky a na závěry, využitelné v praxi. Když vezmeme v potaz, že jednotlivé práce obsahovaly 60–140 stran textu, dovedete si představit, co to bylo za práci. Hodnotitelská komise to přežila a výsledky budou zveřejněny na výroční konferenci AHR ČR v Hradci Králové. Zároveň se nám podařilo zajistit patrona pro tuto akci, kterým se stal hotel InterContinental v Praze, který pro vítěze věnoval cenu v podobě víkendového pobytu v partnerském hotelu v německém Düsseldorfu. AHR ČR si vezme na svá bedra náklady spojené s dopravou.
Na celé řadě prací je nutné kladně ohodnotit pečlivost, s jakou byly napsány, a stejně tak i hloubku zpracování. Komise se však trochu pozastavila nad tématy, jimiž se celá řada prací zabývala, protože řešila problémy cestovního ruchu v Tanzanii, ve Španělsku, v Itálii, Německu, v Řecku atd., s tím že popisná část byla víceméně zajímavá, ale jen ve velmi omezené míře mohla být použita v té, které krajině, takže asi skončí pouze na papíře. Chudáci oponenti – ti se zcela jistě museli velmi zapotit. My bychom spíše očekávali, že i když se někdo do takových témat pustí, tak v druhé části v podstatně větší míře zhodnotí a navrhne, jak tyto poznatky využít v cestovním ruchu naší republiky. Očekávali bychom i větší kritičnost na úkor popisnosti, návrhy na opatření, které našemu sektoru pomohou, a protože se tomu tak nestalo, domníváme se, že konečné přínosy takových prací neodpovídají úsilí, s nímž byly připravovány. Je to možná i naše chyba, že jsme školám nedodali dostatek témat k řešení, která by se zabývala domácí problematikou. Pokud o to školy budou mít zájem, jsme připraveni témata pro příští rok navrhnout.
Na druhé straně jsme se seznámili s celou řadou prací, které byly nadprůměrné, kde se studenti nebáli otevřeně popsat problém a i závěry a návrhy k řešení jasně ukázaly, že budou zcela jistě dobrými odborníky na svém místě. A to je dobrý příslib do budoucna, protože takové lidi naše managementy potřebují jako sůl. A my jim již nyní držíme palce.
Ing. Pavel Hlinka
Nová podoba klasifikačních znaků 2013–2015
Od ledna 2013 se zařadíme mezi evropské země, členy Hotelstars Union, které sjednocují vizuální podobu znaků oficiální klasifikace ubytovacích zařízení. Všechny certifikované a recertifikované hotely budou v rámci těchto zemí používat jednotný znak, což jistě zlepší orientaci návštěvníků. Zároveň se připravuje rozsáhlý průzkum napříč všemi zeměmi EU, cílený na potřeby hotelových hostů a jejich očekávání. Výsledky tohoto průzkumu budou sloužit mimo jiné také k hodnocení parametrů klasifikace.
-ahr-
10 nejlepších tuzemských penzionů
dle hodnocení hostů
Skončil další ročník ankety o nejlepší tuzemské penziony, kterou každoročně pořádá AHR ČR se společností FTonline, a letos i za podpory našeho generálního partnera – společnosti Pivovary Staropramen.
Od června do srpna se o titul Staropramen PENZION ROKU 2012 utkaly stovky penzionů z celé České republiky. Do bojů o prestižní ocenění posílali svá oblíbená ubytovací zařízení sami jejich návštěvníci hlasováním prostřednictvím stránek Dopenzionu.cz a CzechAdvisor.cz. Soutěže se aktivně zúčastnilo také 329 penzionů, které samy vybízely své hosty k hlasování. Hodnotily se například personál, stravování, služby, pohodlí či prostředí penzionu. Alespoň jednu nominaci získalo 512 penzionů. 7 162 lidí, kteří se zúčastnili hlasování, zaslalo celkem 8 731 platných hlasů. Skutečnost, že se jedná o úspěšný projekt, potvrzuje fakt, že se do letošní soutěže o Penzion roku 2012 zapojila celá pětina všech penzionů z České republiky. Všichni nominovaní jsou svým způsobem vítězové na trhu, protože se neustále zdokonalují v oblasti služeb a neobávají se nechat o svých službách hlasovat samotné zákazníky. Letošní ročník ankety Staropramen PENZION ROKU 2012 potěšil zjištěním, že hosté stále více upřednostňují kvalitu poskytovaných služeb, zdvořilé chování, osobitý charakter, klid a dobrou kuchyni před podbízením se cenou. Některé penziony se navíc v žebříčku objevují opakovaně, což svědčí o jejich setrvávající skvělé úrovni.
Loňským vítězem ankety se stal Penzion Seeberg |
A kdo se umístil na špičce žebříčku? Své postavení z loňska obhájilo v první desítce celkem šest úspěšných penzionů – Penzion Liškův Mlýn, Milešov nad Vltavou, loňský vítěz Penzion Seeberg, Františkovy Lázně, Penzion Sluníčko Sepetná, Ostravice (Beskydy), Penzion U černého kohoutka, Zdíkov (Šumava), Penzion U Hrádku, Znojmo a Penzion UKO, Bedřichov (Jizerské hory). Nováčky jsou letos Penzion Böhmerwald, Železná Ruda (Šumava), Penzion Pohoda, Trutnov (Krkonoše), Penzion Trosky, Troskovice (Český ráj) a Penzion Valtice ze stejnojmenného města.
O absolutním vítězi rozhodne odborná komise na základě přísných kritérií a osobních návštěv nominovaných ubytovacích zařízení. Korunování penzionu se odehraje na slavnostním listopadovém galavečeru AHR ČR v Hotelu Tereziánský dvůr v Hradci Králové. Vítěz si odnese výroční cenu AHR ČR PENZION ROKU 2012.
Text a foto: -ahr-
www.ahrcr.cz