Barokní Mariánská Týnice dostaví ambit a kaple

Dominanta severního Plzeňska, monumentální barokní komplex Mariánská Týnice, se po třech stoletích dočká dostavby části areálu podle původního, nikdy nedokončeného záměru stavitele Jana Blažeje Santiniho.

Dominanta severního Plzeňska, monumentální barokní komplex Mariánská Týnice, se po třech stoletích dočká dostavby.

Plzeňský kraj a jeho Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, které v objektu bývalého proboštství sídlí, uspěly se žádostí o dotaci z Integrovaného operačního programu (IROP), řekla vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Alena Svobodová. Díky tomu bude dostavěn dosud chybějící východní ambit a dvě kaple.

„Dostavba je velice unikátní v tom, že nikdo dosud nedostal na takovém komplexu památky odvahu dostavět něco, co se vyprojektovalo v baroku,“ řekla Svobodová. Něco podobného se podle ní v Evropě ještě nepodařilo.

Dostavba ambitu areál uzavře, což je žádoucí z estetických i bezpečnostních důvodů. Navíc to završí původní Santiniho plány a Mariánská Týnice by se mohla dostat mezi nejnavštěvovanější poutní místa ČR, řekla Svobodová.

Na dostavbu východního ambitu by měl kraj dostat kolem 50 milionů korun, zbývající část nákladů doplatí ze svého. Přesný rozpočet zatím není známý. „Musí se udělat realizační dokumentace a veřejná zakázka. Ta soutěž bude velká a zabere minimálně půl roku. V létě se už pustíme do práce. I pro firmy to bude velmi prestižní zakázka,“ je přesvědčená Svobodová. Přesné parametry, materiály a technologie dostavby musí specifikovat realizační dokumentace. Podle Svobodové není smyslem napodobovat v technologiích baroko úplně do detailu. „Nebudeme si hrát na to, že se to stavělo ke konci 18. století, přiznáme to, ale budeme ctít Santiniho architekturu. Nebude se nikam lít beton. Vše se bude skládat tak, jak to bylo technologicky v době baroka,“ řekla.

Původní Santiniho plány počítaly s tím, že celý areál bude mít čtyři části – kostel, proboštství a dva ambity. Východní ambit byl ale pouze zahájen, zůstaly z něho torza dvou kaplí. Ambity sloužily k tomu, aby se tam schovali poutníci a zpovídali se tam. Areál má výhodu, že se zachoval v původní koncepci, nejsou v něm pozdější dostavby.

Kraj podával v oblasti kultury v IROP čtyři žádosti, všechny uspěly. Kromě unikátní dostavby barokní památky by měl kraj získat dotace také na kompletní rekonstrukci národní kulturní památky vodního hamru v Dobřívi na Rokycansku, na obnovu Loosova interiéru v Plzni a na vznik paleocentra evropského významu v Rokycanech.

 

Více zajímavostí o baroku v jednotlivých krajích a výčet významných barokních památek budete moci nalézt v lednovém vydání COT.


Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více