Novou náměstkyní hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a cestovního ruchu se nedávno stala Ivana Bartošová. Přestože má jako bývalá školní inspektorka logicky blíže spíše ke školství, ani oblast cestovního ruchu jí není cizí. Celý kraj podrobně zná a ví, v čem leží největší potenciál pro další rozvoj jeho turistické nabídky.
Jaké funkce a pozice jste v minulosti zastávala a jaké zkušenosti jste získala pro váš současný post náměstkyně?
Ve své profesní kariéře jsem se věnovala hlavně své druhé oblasti, která spadá pod moji současnou gesci, a to oblasti školství. Šestnáct let jsem byla školní inspektorkou pro celý Plzeňský kraj. Díky tomu jsem tento region důkladně procestovala. Dobře znám všechna města, městečka i malé vesničky, zejména ty, kde je základní či mateřská škola, a těch je většina. Účastnila jsem se jejich vzdělávacího programu, a ten se v případě mateřských škol odehrává i venku. Společně s dětmi a pedagogy jsem tak mohla navštívit řadu historicky i přírodně zajímavých míst v dané lokalitě. Ve školních vzdělávacích programech se často objevují náměty, které jsou inspirovány místními pověstmi. Tak vznikají např. nejrůznější putování za pohádkovou postavou vztahující se k nějaké přírodní či architektonické památce, ať už je to studánka, skalka či kaplička.
Na pozici jste poměrně krátce. Máte však již nyní nějakou představu o podpoře a dalším rozvoji cestovního ruchu v kraji?
Samozřejmě jako v každém resortu jsou alfou a omegou peníze. Proto jedna z cest je hledání dalších finančních zdrojů pro rozvoj cestovního ruchu v kraji. A to jak z celostátních dotačních programů, tak z evropských peněz. Věřím, že jedna z cest vede i přes dobrou spolupráci s obcemi. Neboť nejenom obce, ale i informační centra, místní podnikatelské subjekty a lokální neziskové organizace by se měly aktivně spolupodílet na celkové koncepci rozvoje cestovního ruchu. Ten je úzce vázán právě na poskytované služby daného regionu.
Kostel Všech svatých v Horšově je jednou z nejcennějších církevních staveb regionu západních Čech
|
Dále rovněž podporujeme vznik oblastních a lokálních destinačních společností, a to samozřejmě i finančně. Stále více totiž pociťuji absenci jednotného nastavení systému řízení cestovního ruchu v České republice. Jsem přesvědčena, že by se to mělo dít právě přes kraje a nově vznikající destinační společnosti, s kterými chceme navázat užší spolupráci. Jako důležité pro rozvoj cestovního ruchu vnímám i spolupráci s agenturou CzechTourism a organizací Plzeň – TURISMUS.
Jednou z našich priorit je také rozvoj a posílení našich krajských dotačních programů na podporu rozvoje venkovského cestovního ruchu, cykloturistiky a na podporu informačních center. Z rozpočtu kraje je financováno i vydávání řady zajímavých knih, brožur, map a dalších propagačních materiálů v různých jazykových mutacích i prezentace kraje na různých veletrzích cestovního ruchu. A samozřejmě vlastní veletrh cestovního ruchu ITEP, který v letošním roce vstupuje do 13. ročníku.
Projekt Západočeské baroko Plzeňského kraje vznikl roku 2016. Registrovanou značkou Západočeského baroka prezentuje Plzeňský kraj barokní umění, které patří k předním památkovým a kulturněhistorickým hodnotám v regionu.
www.zapadoceskebaroko.cz

|
Plzeňský kraj je jeden z těch, který umí vcelku dobře využít tematické zastřešení letošního roku barokem. Jak toto téma vnímáte a dokáže podle vás kraj v rámci cestovního ruchu využít jeho potenciál naplno?
Baroko pro nás není pouze jednoletým národním programem. Naopak, jak dokládá skutečnost, že již v loňském roce jsme si zaregistrovali marketingovou značku „Západočeské baroko“, je to jedna z našich priorit, které se věnujeme a chceme ji i nadále rozvíjet. S tím souvisí i všechny naše aktivity, jako jsou např. tematické výstavy, Letní barokní festival, webový portál, vydání řady materiálů, prezentace apod. Značku baroka chceme nejenom nést, ale i rozvíjet, hledat nové pohledy a přemýšlet o tom, jak bychom oslovili co nejširší vrstvy turistů. Baroko prostě chceme uchopit celkově. Přejeme si, aby lidé znali nejenom architektonické barokní skvosty, ale pochopili i souvislosti a dobu, ve které vznikaly. Období baroka je mnohdy neprávem negativně prezentované, a to si bezesporu nezaslouží.
Letní barokní festival
Jednou z nejvýznamnějších a návštěvnicky nejoblíbenějších částí Západočeského baroka je Letní barokní festival, který sestává z 8 hlavních akcí ve významných barokních lokalitách Plzeňského kraje. Jsou jimi Mariánská Týnice, v jejíchž prostorách bývalého cisterciáckého poutního místa se nachází ojedinělé Centrum baroka, dále Klatovy, Zelená Hora, Tachov, Kladruby, Plasy, Hrádek u Sušice a Manětín.
Jak se vlastně v době baroka jedlo a pilo?
Plzeňský kraj podpořil vydání kuchařky s názvem „Chuť a vůně baroka“ s originálními barokními recepty. Barokní kuchař měl být nejen vzdělaný, ale také zdravý, zručný, rychlý, pořádný, věrný a zbožný muž. Jedla se hlavně masitá jídla a nejedla se čerstvá zelenina. Více o zvyklostech i historii se dozvíte v nově vydané brožuře „Barokní tvář Plzeňského kraje“. Čtivě psané texty doplňují fotografie památek, veduty a historické fotografie. Milovníci barokních krás ji budou moci získat se začátkem turistické sezony v informačních centrech.
|
Interiér barokního zámku Manětín ležícího na severu Plzeňska
|
Chtěli byste do kraje přilákat nějakou určitou skupinu návštěvníků? A co proto máte v plánu udělat?
Chceme se ještě více orientovat na domácí cestovní ruch, neboť ten má nyní velkou podporu v důsledku aktuální celosvětové situace. Velkým přínosem bude i intenzivnější zapojení sociálních médií a sítí do našich připravovaných kampaní. Ty cílíme od dětí přes mladé lidi, rodiny s dětmi a seniory až po návštěvníky ze zahraničí.
Barokní cyklotrasy
Jedinečnou součástí projektu Západočeské baroko je i revitalizace barokních cyklotras na severním Plzeňsku. V průběhu roku 2017 budou vytvořeny barokní cyklotrasy vedoucí malebnou barokní krajinou za barokními skvosty kraje. Projekt bude řešen včetně stylových barokních odpočívadel a restaurovaných informačních tabulí, které budou šetrně a vkusně zasazeny do barokní krajiny. Součástí barokních cyklotras bude mobilní aplikace, která bude obsahovat i herní prvky a bude aplikovatelná na celý Plzeňský kraj.
|
Jaký vztah máte vy osobně k cestování a jaká místa ve svém rodném kraji byste doporučila navštívit?
Celý život cestuji, věnuji se turistice, preferuji dovolené v České republice. Takže si dovolím tvrdit, že znám celou řadu zajímavých míst nejen v našem kraji. Dnes navíc v roli babičky mám snahu své vnučky nejen vzdělávat, ale i napomáhat k budování jejich vztahu k místu, kde žijí. Já osobně mám velmi ráda Plzeň, kde jsem se narodila, ale blízko mám také k Šumavě a k Horšovskotýnsku. Tady vnímám určité rezervy právě v oblasti cestovního ruchu, který se spoléhá na jedinečnost místního hradu a zámku, a nevyužívá další místní památky k posílení atraktivnosti tohoto regionu. Ať už je to jedna z nejvýznamnějších a nejcennějších církevních staveb regionu západních Čech, a to kostel Všech svatých v Horšově, či přilehlá bývalá lovecká zámecká obora.
Foto: Plzeňský kraj