
Cestování dostupné všem. Tak se jmenuje jedna z částí Národního programu podpory cestovního ruchu, která od roku 2010 kontinuálně pomáhala financovat projekty otevírající české regiony turistům s různými omezeními. Ať už se jedná o návštěvníky s handicapem, seniory s horší pohyblivostí, rodiny s malými dětmi či další se specifickými potřebami. V novém seriálu si tak přiblížíme aktivity jednotlivých regionů lákající k návštěvě i tento specifický segment turistů. Jako první svou nabídku odhalí Plzeňský kraj.
Turisté s určitými omezeními obvykle nepatří mezi klíčové skupiny návštěvníků většiny destinací. Pokud se však podíváme na zvyklosti těchto lidí, co se cestování týče, jedná se o potenciálně velmi zajímavý segment. Zejména v případě českých regionů. Tito turisté totiž obvykle cestují v rámci své země, na dovolenou se vydávají často mimo sezonu a téměř vždy s doprovodem. Podle mnohých jsou také věrní místům, která jsou pro ně snadno přístupná a především v rámci služeb přizpůsobená. Takovýto turista se tedy vrací opakovaně a nebojí se zůstávat o něco déle na jednom místě.

K návštěvě jej poté dokáže přesvědčit nejen bezbariérovost, která je logicky základním požadavkem, ale i další doplňkové služby a nabídka. To si samozřejmě kraj jako takový velmi dobře uvědomuje. „Snažíme se spolupracovat s mnoha organizacemi a turisty s omezeními podporovat. Například na akci Hraběnčina nosítka v Manětíně byla v loňském srpnu připravena prohlídka zámku pro neslyšící osoby. Dlouhodobě také konzultujeme vhodné bezbariérové trasy s Miroslavem Valinou, který je předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Plzeňského kraje, a s Václavem Sklenářem ohledně bezbariérových tras na Šumavě. Ve všech našich propagačních materiálech jsou uváděny značky pro bezbariérový vstup, které jsou následně rozčleněné podle možností přístupu,“ přiblížila aktuální aktivity vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje Alena Svobodová. Napříč celým krajem navíc vedou zajímavé speciální trasy a naučné stezky s bezbariérovým přístupem, které jsou vhodné jak pro turisty s pohybovým omezením, tak například i pro rodiny s malými dětmi a kočárky.
Hmatové mapy
Pro nevidomé a slabozraké turisty poskytuje Plzeň od roku 2015 tzv. hmatové mapy, které spojila do dvou publikací. Zatímco jedna mapuje centrum města, ta druhá zahrnuje jeho širší okolí. Obě sestávají ze stránky s podrobnou barevnou mapou s potiskem a popisky, které mohou číst slabozrací. Přes každý list je položena ještě průhledná hmatová stránka z plastu, ve které jsou vystouplé jednotlivé linie a místa. Mapa hmatově rozlišuje ulice, budovy, přechody, autobusové zastávky, dokonce i schodiště se směrem schodů. Podobně vytvořil průvodce pro turisty se zrakovým postižením i Národní park Šumava pod názvem Šumava pro všechny.
|
Nejvýznamnější místa Plzně jsou přístupná všem
Pozitivně se k turistice bez bariér již poměrně dlouho staví také město Plzeň, díky čemuž je většina jeho nejzajímavějších atraktivit i doprovodných služeb v rámci cestovního ruchu bez problémů přístupná i turistům s jistými omezeními. Ti se tak mohou bez bariér pohybovat v celém historickém jádru města, které je obklopeno městskými sady, v nichž je pro návštěvníky vytvořen zajímavý procházkový okruh. Dále si mohou prohlédnout interiér katedrály sv. Bartoloměje a navštívit řadu muzeí (muzea loutek, církevního umění plzeňské diecéze či Západočeské muzeum). Ve městě také naleznou více než padesát bezbariérových restaurací a přístupné jim jsou také nejpopulárnější turistické trasy. Například v pivovaru Plzeňského Prazdroje mohou objevit většinu architektonických a technických památek. Pro turisty s omezenou schopností pohybu je zde vytvořena prohlídková trasa, v rámci níž mohou sestoupit po dlážděné rampě do pivovarských sklepů. Bezbariérově je také řešeno populární vědecké centrum Techmania, zdejší zoologická a botanická zahrada či Dinopark. Pokud se tito turisté vydají do Plzně, nemusejí svůj čas věnovat pouze kulturním zajímavostem, ale mohou se vydat i do přírody. Nedaleko od krajského města se totiž nachází rekreační oblast Boleveckých rybníků, která nabízí například vyznačený čtyřkilometrový okruh kolem stejnojmenné vodní plochy nebo pětikilometrovou trasu vedoucí širším územím, nabízející podhled i na další rybníky této lokality.

Neúnavnému rozšiřování možností bezbariérové turistiky v Plzni napomáhá skutečnost, že si ji město pravidelně vytyčuje jako úkol ve svém programu rozvoje, a to jak toho komunálního, tak i z hlediska cestovního ruchu. Ve městě navíc působí řada organizací a občanských sdružení, které se snaží pomáhat zdravotně postiženým osobám. Snahy o odstraňování bariér proto již v roce 2013 vedly k tomu, že se krajské město zúčastnilo tehdejšího ročníku tradiční soutěže o excelentní turistickou destinaci Eden, která je každoročně pořádaná Evropskou komisí. Jádrem přihlášky bylo vytvoření dvoudenního programu koncipovaného především pro tělesně handicapované turisty. Na projektu se v rámci města Plzeň podílel i již zmíněný Miroslav Valina, který je také autorem cestovního průvodce Kam bez bariér – Plzeňsko. Tento průvodce představuje jak turistické cíle, tak i další volnočasové aktivity v okolí města Plzně, přičemž u každé z lokalit uvádí také informace o architektonických a přírodních bariérách, dopravní dostupnosti, možnostech občerstvení a ubytování včetně dostupného zázemí pro osoby s různými omezeními.
Nejen do města, ale i do přírody
Druhým významným místem v kraji, které se již řádku let věnuje rozšiřování možností bezbariérové turistiky, je Národní park Šumava. Především pro seniory a turisty s omezenou mobilitou funguje v parku letos již dvacátým rokem program Dostupná Šumava, který jim umožňuje navštívit jinak obtížně dosažitelná místa. Jedná se o celodenní autobusové výlety s nástupem ve Vimperku nebo v Sušici, s dvanácti zastávkami na zajímavých místech v západní části Šumavy. Zájezdy se konají mimo hlavní turistickou sezonu – od poloviny května do poloviny června a od začátku září do konce října.

Turisté s omezeními se však mohou do NP Šumava vydat i samostatně. Přehled těch nejideálnějších tras různých stupňů obtížnosti jim přináší brožura Šumava pro všechny. „Tato brožura se zaměřuje na pomoc návštěvníkům s handicapem – především vozíčkářům, ale může být užitečná pro všechny ostatní turisty jako například seniory, rodiny s dětmi v kočárku apod. Věříme, že díky informacím zde obsaženým, ale i získaným u personálu v informačních střediscích nebo od zaměstnanců strážní služby v terénu, Vám ukážeme místa, kam se můžete bez obav vydat,“ uvádí se v jejím úvodu. Celkově brožura přináší osm tras napříč celým národním parkem s popisem povrchu trasy, přehledu různých zajímavostí a celkovou délkou trasy. Navštívit tak turisté mohou např. koryto horské řeky Vydry či plavební kanál Rechle a několik dalších míst, která se nacházejí v jihočeské části Národního parku Šumava. Pro návštěvníky s pohybovým handicapem navíc NP Šumava pořádá i výlety na elektrických skútrech s průvodcem. V loňském roce si takto mohli zájemci projet hned čtyři zajímavé trasy ze dvou nástupních míst – z Rokyty a ze Stožce.
Po domluvě i do jiných míst
Podle Aleny Svobodové nabízí Plzeňský kraj celou řadu bezbariérových aktivit, které stojí za návštěvu. Zároveň se v kraji po celý rok koná mnoho akcí spojených s projektem Západočeské baroko prezentující barokní umění v regionu, které mohou tito turisté také bez problému navštívit. „Další naší zkušeností je, že lze po domluvě se zástupcem dané památky či turistické atraktivity připravit program přímo pro turisty s konkrétními omezeními,“ doplnila na závěr vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu s tím, že kraj má v plánu i v budoucnu spolupracovat se stávajícími partnery a nadále přispívat k rozvoji turistiky bez bariér v jakémkoli významu.
Foto: Shutterstock.com, Štěpán Rosenkranz / archiv Správy NP Šumava