Jedna z nejistot, v které žili hoteliéři a incomingoví touroperátoři, padá. Na dnešní COTakhle snídani věnované problematice příjezdového cestovního ruchu bylo jako horká novinka zveřejněno datum, od kterého bude v rámci postupného zavádění vízového informačního systému spuštěn sběr biometrických údajů od žadatelů o víza v Rusku a některých dalších zemích.

„Pro země Východního partnerství (Pozn. red.: Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán) stanovila Evropská komise termín 23. června tohoto roku, pro Ruskou federaci byl vybrán termín 14. září,“ uvedla Hana Flanderová, ředitelka Odboru konzulárních koncepcí a metodiky Ministerstva zahraničních věcí ČR. Následovat pak budou další regiony – v Číně se podle Flanderové předběžně uvažuje o říjnu, do konce roku by pak měl být sběr biometrických údajů zaveden ve všech zbývajících zemích.
Podnikatelé v incomingu, kteří se dnešního jednání účastnili, se nicméně netajili obavami z toho, jaké dopady bude zavedení sběru biometrických dat na těchto trzích (a zejména v Rusku) mít. Josef Pavel ze společnosti AXXOS Hotels and Resorts uvedl: „Myslím, že letošní rok bude tímto krokem velmi poznamenán a že řadu klientů procedury spojené se sběrem biotrických dat odradí.“ A bude otázkou, jak rychle si na nové podmínky zvyknou, dodal. Vladimír Dolejš sice za Asociaci cestovních kanceláří s povděkem kvitoval, že k zavedení „biometriky“ v Ruské federaci nedošlo před mistrovstvím světa v hokeji, čehož se podnikatelé v incomingu velmi obávali, i on ale očekává, že zahájení sběru otisků prstů od žadatelů o víza bude působit v příjezdové turistice problémy. Už proto, že každý žadatel se bude muset minimálně jednou osobně dostavit do míst, kde budou víza vydávána, což v Rusku s ohledem velké vzdálenosti nebude jednoduché. „Na druhou stranu je jasné, že jsme-li členy Schengenského prostoru, nemůžeme se tomuto kroku vyhnout,“ konstatoval lakonicky. Hana Flanderová se pokusila tyto obavy zmírnit konstatováním, že biometrická data budou sbírána nejen na našich zastupitelských úřadech, ale i ve všech vízových centrech, jejichž síť se může v závislosti na aktuálním vývoji ještě rozšiřovat.
Zástupkyně MZV dále uvedla, kromě zavedení sběru otisků prstů se pro žadatele o víza nic nemění. Formuláře zůstávají stejné, stejně jako výčet dokladů potřebných pro vydání víza. „Nemění se dokonce ani struktura naší spolupráce s cestovními kancelářemi,“ řekla Hana Flanderová a vysvětlila, že osobní účast žadatele je nutná pouze při prvním podání žádosti o vízum. Při dalších žádostech již bude moci klient zprostředkováním pověřit cestovní kancelář, stejně jako tomu bylo dosud.
Více o problematice biometrických víz, o příjezdech z Ruska, specifikách čínského trhu a dalších otázkách si přečtete v letním vydání COT business.
Foto: Josef Chlup