30. dubna přiletěl do Bulharska první charter se zahraničními turisty a tímto dnem Bulharsko zahájilo letní sezonu. V minulém roce přivítala tato balkánská země celkem 4 837 150 zahraničních turistů. Češi se umístili na devátém místě v pořadí zdrojových zemí. A jen za období od ledna do dubna 2006 stoupl meziročně počet českých návštěvníků téměř o šest procent.
Zajímavé přitom je, že u zdrojových zemí, které se umístily na prvních místech, došlo k dost markantnímu poklesu – v případě Řecka o 11,34 %, Německa o 2,43 %, Makedonie dokonce o 14,79 % a Srbska a Černé Hory o 10,53 %. Tyto ztráty ale bohatě nahradil příliv Britů (+ 36,11 %), Turků (+ 36,73 %), Rumunů (+ 46,78 %) a Rusů (+ 17,39 %). Čechů přijelo v roce 2005 do Bulharska 126 666, což je o 13,46 % více než v předcházejícím roce.
V Bulharsku byla dokončena privatizace v cestovním ruchu, do země vstoupili zahraniční investoři, pokračuje ekonomický růst a makroekonomická stabilita země se připravuje na vstup do EU. To všechno přispělo ke zlepšení obrazu Bulharska jako turistické destinace a stalo se předpokladem pro návrat českých turistů. Bulharsko se znovu stává pro Čechy oblíbenou destinací, zejména pro letní dovolené u moře. V roce 2003 zaujímalo Bulharsko v pořadí nejoblíbenějších destinací českých klientů 10. místo – na dovolenou jich tam odjelo 78 392, což bylo o 62 % více než v roce 2002. V roce 2004 se tato země stala hitem, kdy počet českých turistů překročil sto tisíc.
Se stále silnějším přílivem českých turistů do Bulharska je spojen i zvýšený zájem firem o investice do výstavby nových rekreačních center pro české klienty. Do svých katalogů zařadila Bulharsko a jeho turistické produkty bezmála dvacítka českých touroperátorů, přičemž hlavní nabídku představuje severní a jižní Černomoří. Mezi další produkty patří zimní lyžařské zájezdy do Banska, kulturní okruhy, lázeňské pobyty a kombinované pobyty na horách a u moře. Pobyty se koncentrují převážně na prázdninové měsíce, nicméně v posledních letech je znát tendence k prodlužování sezony.
Novinky v nabídce
Letos v létě zahajuje provoz nejrozsáhlejší komplex na Slunečním pobřeží zvaný Majestic Hotel & Residence. Vyznačuje se poněkud neobvyklým architektonickým řešením – jeho apartmány jsou umístěny v zadní části a zahrada s bazény navazuje na pláž.
Na začátku června se otevřelo také nové lázeňské středisko a prázdninový klub Riviera. Je vybaveno německou technologií a jeho personál prošel speciálním školením. Ve své nabídce má mimo jiné aromaterapii.
V Albeně byla zahájena stavba nového čtyřhvězdičkového hotelu Flamingo, který se má otevřít ještě letos. Bude fungovat v celoročním režimu a svým hostům nabízet služby all inclusive. V současné době jsou v Albeně tři čtyřhvězdičkové hotely: Dobrudža, Laguna Beach a Ralica Superior.
V Nesebru vznikne delfinárium s navazujícím amfiteátrem pro 2000 osob.
V oblasti Sozopolu je v běhu více než deset rozsáhlých projektů, z nichž největší je Santa Marina. Kolem Černomorce se staví dvě velké prázdninové osady.
Německý turistický koncern si vybral za hlavní středisko svých investic Carevo v jižním Černomoří. Jejich první hotel se 160 apartmány a 60 studii se šesti stovkami lůžek zahájil provoz v červnu.
První bulharský hotel specializovaný na vinařskou turistiku stojí v obci Brestovica na Plovdivsku, provoz by měl zahájit do konce června. Prostory, v nichž se víno uchovává ve francouzských sudech, cisternách i lahvích, je osm metrů pod zemí. V podzemí se nacházejí i dvě vinotéky a degustační sál.
Lahůdka čeká na milovníky památek ve Varně. Od 20. května do 20. září je tam totiž v Archeologickém muzeu k vidění exkluzivní výstava soustřeďující nejcennější části z devíti thráckých pokladů, které jsou jinak ve vlastnictví šesti velkých bulharských muzeí. Vystavované rituální předměty, symboly panovnické moci, nádoby, ozdoby a další předměty pocházejí z období 4400 př. n. l. až 3. stol. n. l.
-dva-
Foto: Bulgarian Tourist Authority