Business trip ACK: Maďarsko stále nové a atraktivní

Relaxace u vody teplé za každého počasí, vybavenost zážitkovými prvky pro dospělé a zvláště pro děti, chutné jídlo, připomínající hojnost za časů Magdaleny Dobromily Rettigové – vše za ceny, za které si to člověk může dovolit – to dělá z Maďarska stále vyhledávanější cíl cest českých turistů na „druhé" dovolené, ať už tu první, delší tráví u moře, na horách nebo na vlastní chalupě. ACK ČR proto již po několik let organizuje ve spolupráci se svým přidruženým členem – Maďarskou turistikou – obchodní cesty cestovních kanceláří do vybraných oblastí Maďarska s cílem představit nové kapacity a možnosti nabídky a navázat přímé obchodní kontakty.

 První taková cesta vedla v roce 2009 do západní Panonie a Budapešti – tedy oblasti nejbližší a nejlépe dostupné. Účastníci byli tehdy překvapeni, ba nadšeni tím, co všechno tam maďarská strana může nabídnout. Nadšeni byli poté i naši hostitelé. Počet českých turistů tam totiž následně podstatně vzrostl, což inspirovalo obě strany, ACK ČR i Maďarskou turistiku, k zacílení i na další oblasti. V dalším roce jsme s účastníky business tripu ACK ČR zamířili do lázní kolem Balatonu, poté do zvlněného pásu kolem slovenských hranic a letos jsme objevovali méně známé půvaby jihovýchodního Maďarska.

Toto území je od nás vzdálenější, takže dosud zůstává ve stínu známějších středisek západní Panonie a Balatonu. Ta hlavní vzdálenost sevšak týká spíše informací a povědomí (resp. jejich nedostatku). Jinak to s dopravou není zase tak hrozné: z Brna jste tam za 5 hodin. Čeští turisté tam sice samozřejmě nemohou jezdit „na otočku", resp. na víkend jako do Györu, na ten prodloužený už by to ale stálo za to. Výhodou je, že jde o méně okoukanou a z našeho hlediska méně turisticky vytěženou oblast, kde nadto najdete i klidové zóny. I tato část Maďarska se rychlerozvíjí – vznikají zcela nové kapacity a ty dosavadní jsou často přetvářeny do špičkové kvality. Atraktivit je tu tolik, že je čím naplnit i delší zájezdy – jen to umět sdělit lidem. Troufám si říci, že pokud je u nás nějaké ponětí o tamější oblasti, pak je to ponětí veskrzezkreslené. Pusta (maď. puszta) totiž není pusté, natož vyprahlé nic moc, kde se marketingově udělá z guláše turistický program – ostatně aniten maďarský guláš nemá s tím, čemu tak říkáme u nás, mnoho společného.Pusta je zážitek na zážitku, jezero Tisza je z přírodního hlediska možná zajímavější než Balaton – a termální prameny jsou prostě všude.

Účastníci business tripu měli možnost navštívit den před oficiálním otevřením tematický park a návštěvnické středisko Ekocentrum Tisza, které se jako moderní chrám k poctě přírody tyčí na břehu přehradního jezera na řece Tisza. Tato přírodní oblast (částečně rezervace) i velkoryse pojaté centrum s největším evropským sladkovodním akváriem, edukačními místnostmi a zejména outdoorovými atraktivitami včetně 130 kmcyklostezky kolem jezera sama o sobě skýtá dost zážitků na týdenní i delší dovolenou nejen pro rybáře, ale pro všechny milovníky přírody, dobrodruhy a pro rodiny s dětmi, které se tu mohou nejen vyřádit, ale i poučit, aniž by je to nudilo. Ekoturismem se dnes ohání kdekdo. Tady je pro něj to pravé a nefalšované místo. 

Pár kilometrů od jezera je Berekfürdö, poměrně mladé lázeňské městečko s velkými termálními lázněmi, kde se můžete po dohodě koupat i v noci při měsíčku, hned vedle je rozsáhlý kemp a několik velmi kvalitních hotelů s vlastním wellness i léčivou vodou. Tady se specializují na skutečně lázeňskou atmosféru klidu a pohody, takže typické akvaparky tu nenajdete. Zato najdete i jednodušší ubytovací kapacity včetně konferenčního střediska reformované církve Megbékelés Háza. Ani v hotelech nechybí konferenční místnosti a pochopitelně ani dobrá gastronomie. Léčebné spektrum je značné – nejen pro pohybové ústrojí, ale i choroby nervového systému, kardiovaskulární potíže, gynekologické problémy a pro celkové zlepšení kondice. Turisté najdou nejrůznější kategorie ubytování, gastronomii a programy i v dalších střediscích na břehu jezera a mohou si užít širokou paletu outdoorových aktivit i na zážitkovém ostrově Kalandsziget. Zájem o české turisty tady všude mají velký, pan starosta se nám věnoval celý večer, pracovnice turistické centrály nás vítaly v krojích pálinkou a pagáčky a kromě obvyklých materiálů jsme dostali CD s informacemi i v češtině! Turista se ovšem zatím s českými popisky nesetká – dosud nebyl důvod je dělat.

„Hlavním městem" pusty je Hortobágy – a nejde o pouhou turistickou atrakci; zdejší oblast i programy figurují na seznamu UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu a propagaci.

Vzhledem k nabitému programu tripu jsme pochopitelně nemohli všechno absolvovat, spíš jen letmo poznat na vlastní kůži jízdu terénem na plachtami krytých vozech, z nich zhlédnout umění čikóšů s koňmi i s bičem, seznámit se s původní faunou pusty jak pokud jde o chovná zvířata, tak o původní divoké obyvatele v zoologické zahradě, kterou se návštěvníci projedou starobylým autobusem. Následovala prohlídka úžasné ekofarmy v tradičním pojetí s fantastickým programem moderovaným neméně fantastickým majitelem a s večeří v Tuba tanya, kterou lze turistickým skupinám vřele doporučit. 

Nejznámějšími místy na našem business tripu byly lázeňské město Hadúszoboszló, kam čeští turisté už nyní zavítají častěji, a nedaleký Debrecen. V Hajdúszoboszló nás čekal maraton prohlídek: z hotelu do hotelu, celkem jsme jich absolvovali 8, ti pilnější 9 – přičemž všichni pilně fotografovali, aby měli snímky pro katalogy a v neposlední řadě také proto, že je to nejjistější cesta jak si zapamatovat, který poznatek ke kterému hotelu patří. Po tak náročném programu přišlo vhod, že zakončení v zážitkových lázních a Aquapalace bylo spojeno s nabídkou vyzkoušet si cokoliv na vlastní kůži včetně surfování až do zavírací doby v 21 hodin. Vzhledem k tomu, že z hotelu Aqua Sol, kde jsme byli ubytováni, tam lze dojít koridorem přímo v hotelovém župánku, byla nabídnutá relaxace vděčně a plně využita.

Debrecen nazítří nabídl kromě ubytovacích a konferenčních možností lázeňské středisko Aquaticum v zeleni městské obory, které překypuje přírodní zelení a dobrými nápady i uvnitř a opravdu stojí za to. I v těsném okolí Debrecenu je pusta – tedy její poměrně panenská příroda, v níž jsou rozesety farmy (třeba i s krásným hotýlkem ideálním pro společenské setkání, svatby atp.) – a s všudypřítomným wellness s termální vodou. Mimochodem, využití termálních pramenů je značné, ale rozumné: nově platí povinnost vrátit vodu z vrtů, která není použita, zpět do útrob země, aby bylo co čerpat i pro budoucí generace. Kdo touží čerpat něco silnějšího, zavítá do nedalekého lihovaru Zsindelyes, kde mají skutečně pěknou expozici a neodmyslitelné, v tomto případě typicky selské, místnosti k ochutnávce pálinek s možností večeře, nad kterou labužníkovo srdce jásá.

Posledním místem na trase business tripu bylo lázeňské město Nyíregyháza, o jehož existenci neměla většina z nás předtím ani tušení. Přitom je to město s hezkým centrem z 19. století relativně blízko slovenských hranic – a opět – v těsné blízkosti „solného jezera" Sóstó s neodmyslitelnými lázněmi, které se stále rozšiřují, a hned vedle s jednou z nejhezčích zoologických zahrad na ploše 300 ha včetně oceanária a show tuleňů.

Dalo by se říci, že pětidenní program business tripu připraveného Maďarskou turistikou byl nejen inspirací k nabídce kratších či týdenních pobytů, ale i sám o sobě dobrým tipem na poznávací zájezd, zvláště když máte prima autobus a tak neobyčejně vstřícného řidiče, jako je pan Kubeš od Autobusů V.K.J., s. r. o.

Poznat na vlastní oči turistické atraktivity i podmínky pro návštěvu (konkrétní příjezdovou komunikaci či parkoviště, typ pokojů a postelí, schůdnost pro starší či handicapované atd.) je jedna věc, ale k dojednání turistické nabídky musí být dvě strany. Proto ACK ČR neorganizuje pouhý fam trip, ale business trip, kde důležitou součástí programu je vždy workshop s místními podnikateli. Teprve tam je prostor k vzájemné výměně kontaktů, individuálním dotazům, jednání ohledně podmínek a cen. Pozornost a význam, které místní centrála zájezdu českých cestovních kanceláří udělila, nejlépe dokládá fakt, že se na workshop dostavilo 22 nabídkových subjektů. Zájem českých účastníků pak dokládá fakt, že u všech stolků se živě rokovalo celé dopoledne, nenastala žádná hluchá místa a workshop ukončila až nutnost odjet na další plánovaný program. A tak se všichni účastníci vraceli obtěžkáni získanými materiály, plni dojmů a s přáním podívat se do roka a do dne zase o kousek dál.

Těm turistům, kteří si myslí, že hodně ušetří, pokud budou do Maďarska cestovat na vlastní pěst, lze vzkázat jednu důležitou maličkost: podle maďarské legislativy hotely ani apartmány nesmějí prodat ubytování s menším rozsahem služeb než s polopenzí. Takže ani soukromě si v apartmánu s kuchyňkou nemůžete prakticky uvařit nic než oběd – a nevím o cestovní kanceláři, která by nabízela pro pobyty v Maďarsku širší, tj. plnou penzi. A protože právě v Maďarsku jazyková bariéra dělá své, je program zajištěný cestovní kanceláří velmi dobrou sázkou na jistotu.

Text: Ing. Eva Mráčková, manager ACK ČR
Foto: František Vaňásek, Fotoimago

Autor

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více