
Vzájemné sousedství západních Čech a spolkové země Bavorsko nabízí po pádu „železné opony“ celou řadu možností pro vzájemnou spolupráci. A logicky došlo i na česko-bavorské projekty v oblasti cestovního ruchu…
Česko-bavorský Geopark
Geopark v severozápadních Čechách a přilehlé části Bavorska patří z geologického hlediska k unikátním oblastem v evropském i světovém měřítku.
Na území části Karlovarského kraje, části Plzeňského kraje (Tachovsko) a čtyř bavorských okresů (Neustadt/Waldnaab, Tirschenreuth, Wunsiedel a Bayreuth) je geologická stavba důležitým faktorem ekonomického a kulturního vývoje lidské společnosti.
Základním posláním Česko-bavorského Geoparku je proto představit široké veřejnosti významné geologické lokality a hornické pamětihodnosti regionu jako turistické cíle, a to například zpřístupňováním přírodních lokalit, naučných stezek a muzejních expozic, budováním informačních center a pořádáním tematických výstav, přednášek a kulturních akcí apod. Geopark tak prohlubuje sounáležitost s krajinou a poukazuje na zajímavosti, které často nejsou veřejnosti známy. Významně tím podporuje přeshraniční spolupráci a zvyšuje turistickou atraktivitu regionu.
V Plzeňském kraji je součástí projektu naučná stezka v nedalekém Svojšíně vysvětlující funkci stromů v lese. Další stezka s tématem minerální prameny byla v létě otevřena v Konstantinových Lázních na Tachovsku. A na podzim přibyla i nová naučná stezka v Hřebečné u Abertam nedaleko Božího Daru (Karlovarský kraj).
Od letošní sezony též začalo v Kladrubech u Stříbra fungovat první Infocentrum Česko-bavorského Geoparku, které bylo současně koncipováno jako turistické a environmentální centrum. Poskytuje totiž zájemcům i informace o životním prostředí a regionálním cestovním ruchu. Středisko je totiž součástí sítě center Envic, jež má zastoupení v každém z okresů Plzeňského kraje. Pracovníci v něm odpovídají na dotazy k dopravě, odpadů, energetiky, kvality ovzduší, vody a ochrany přírody…
Geoparky v Evropě
O zachování jedinečných geologických oblastí se stará síť Evropských geoparků UNESCO. V Evropě se počet jejích členů od roku 2000 rozrostl z původních čtyř na třicítku. Vytvářením globální sítě geoparků UNESCO se myšlenky geoparků prosazují dále po celém světě.
Geoparky podporují udržitelný rozvoj regionu, turistiku, vzdělávání a přitahují mezinárodní pozornost. Z ČR je členem rodiny Evropských geoparků zatím pouze Český ráj, Česko-bavorský Geopark se snaží též o přijetí.
Text: Jiří G. Souček
(Zdroj: CzechTourism a propagační materiály Geoparku)
www.geopark.cz ; www.geoloci.cz