Agentura CzechTourism představila na veletrzích GO a REGIONTOUR Český systém kvality služeb, členské subjekty pak významné novinky – Svaz venkovské turistiky novou klasifikaci Ubytování v soukromí na léta 2017-2020 a společnost Teetime projekt Klubový rating golfových hřišť ČR.

Systém kvality služeb je u nás zaváděn do praxe od roku 2013. Jak informovala vedoucí oddělení udržitelnosti projektů a ČSKS agentury CzechTourism Adéla Pilařová, v současné době je certifikováno 670 subjektů, které se mohou prokázat značkou kvality „Q“. Jak ukazují zkušenosti z Česka i zahraničí, hosté na tuto značku dobře reagují a také pro firmy je přínosem, ať už z hlediska zvýšení konkurenceschopnosti, obratu, spokojených zaměstnanců, a tím i nižší fluktuace a snížení nákladů.
Fungování systému, výhody certifikace i její průběh představil účastníkům semináře Kamil Schaumann, regionální koordinátor ČSKS pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Organizace, které se pro certifikaci rozhodnou a vyškolí své zaměstnance, podle něj vysílají k zákazníkům jasný signál o tom, že se chtějí zlepšovat a host je u nich na prvním místě. Pro zákazníka je mezinárodně srovnatelná značka dobrým vodítkem, jakou úroveň služeb může očekávat. Certifikát má platnost 3 roky a jeho majitelé mají každoroční povinnost jej aktualizovat.
Český systém kvality služeb má ambice stát se v České republice respektovaným nástrojem, který přispěje ke zvýšení kvality poskytovaných služeb, jejichž úroveň je dlouhodobě v České republice vnímaná jako nedostatečná. Vychází ze zavedeného německého systému Service Qualität Deutschland, který byl odborníky analyzován a přizpůsoben českému prostředí. Do projektu se již zapojily některé profesní organizace, jako například Svaz hotelů a restaurací ČR, Asociace kempů ČR, Asociace lanové dopravy, Asociace průvodců ČR, Asociace turistických informačních center a další.
Seminář reagoval i na zcela aktuální zprávy. Tento týden totiž vstoupila v platnost oficiální jednotná klasifikace Ubytování v soukromí na léta 2017-2010, kterou představila Zdenka Nosková, předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky. Nové technické standardy začaly platit pro přechodné krátkodobé turistické ubytování v minimálně 1 a maximálně ve 4 ubytovacích jednotkách v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbách pro rodinnou rekreaci. Předmětem certifikace jsou pokoje pro hosty, apartmány pro hosty, objekty pro rekreaci a malé penziony. Ke změnám, které nové standardy přinášejí, patří například povinnost provozovatele mít IČO a zkolaudovaný objekt pro rekreaci.
Další nový standard „Klubový rating golfových hřišť ČR“ pro hřiště a golfové resorty představil Jan Loužecký ze společnosti Tee Time. Podle jeho slov vzbudila myšlenka certifikace mezi 104 provozovateli hřišť v České republice velkou pozornost a byla i motivací pro zavádění řady změn a zlepšení.
Závěr semináře patřil Michalu Blaško, zástupci Euroregionu Praděd, který hovořil o praktických zkušenostech se zaváděním Českého systému kvality služeb v zařízeních v Jeseníkách. V síti Euroregionu Praděd je aktuálně certifikováno 30 ubytovacích zařízení (13 hotelů, 12 penzionů a 5 zařízení dalších typů), což představuje 1 336 lůžek. „Ukazuje se, že kredit zařízení pomáhá zvyšovat jejich obsazenost,“ potvrzuje Michal Blaško.
Foto: -pmu-