
Myšlenka na realizaci rozsáhlého knižního projektu o Šumavě vznikla před více jak sedmi lety. Projektu se ujalo nakladatelství Miloš Uhlíř – Baset, které v roce 2003 knihu vydalo pod názvem „Šumava – příroda, historie, život“. Na pultech našich knihkupectví se tak objevila kniha, která se od svého vydání do vyprodání držela v žebříčku nejprodávanějších knih nejhůře do pátého místa.
Je pravda, že knih o Šumavě bylo napsáno mnoho, ale díky změnám životního prostředí, novým výzkumům, zvýšenému turismu a rozšířeným poznatkům o geomorfologii celé oblasti se autoři RNDr. Miloš Anděra, CSc. z Národního muzea v Praze a PhDr. Petr Zavřel z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích spolu s kolektivem dalších osmdesáti autorů rozhodli pro vydání knihy, která představuje Šumavu dopodrobna ve všech jejích podobách.

Publikace je bohatě doplněna dobovými i současnými snímky, rytinami, mapkami, perokresbami a ilustracemi, zachycujícími šumavskou přírodu, historii a život v proměnách času. Každý čtenář si v ní nalezne vše, co ho zajímá, ať se jedná o informace z historie, geologie, současnosti, přírody, flóry i fauny, životního prostředí, kultury, lidových tradic, architektury, dopravy a turismu.
Tato publikace je bez jakékoli nadsázky encyklopedií v pravém slova smyslu se všemi potřebnými atributy. Domnívám se, že by neměla chybět v žádném ze šumavských a pošumavských informačních center, jako pomůcka ve školách a rukojeť průvodce cestovních kanceláří, v recepcích hotelů, v městských knihovnách a všude tam, kde se předpokládá poptávka po zmíněných informacích. Bezesporu má také význam pro kulturní rozvoj turistického ruchu, prohloubení znalostí dnešní generace a je i svědectvím pro generace příští.
Otevřete-li tuto knihu, přesvědčíte se, že „Šumava má nejen duši, ale také srdce“.
–LGS- -eje-