
Více než 1,5 miliardy korun by měli v následujících letech vložit soukromí investoři, radnice, církev, pardubické hejtmanství i neziskové organizace v Pardubickém kraji do turistických a sportovních atraktivit, oprav památek a vybudování nových ubytovacích kapacit. Zhruba polovina této sumy pochází z evropských dotací Regionálního operačního programu na rozvoj infrastruktury a doprovodných aktivit v rámci cestovního ruchu. Politici věří tomu, že se díky investicím podaří Pardubickému kraji odrazit ode dna statistik návštěvnosti v českých regionech.
Magnetem pro turisty by se měl postupně stát především rozsáhlý komplex lyžařských středisek. Největší díl z dotací, 240 milionů korun, připadla společnosti Sněžník, která rozšiřuje své zimní středisko v Dolní Moravě. Již na sklonku minulého roku mohla veřejnost poprvé využít dvě čtyřsedačkové lanovky s názvem Sněžník a Slon. „K lákadlům patří kromě lanovek také nová 1 200 metrů dlouhá sjezdovka o unikátní šířce 80 metrů nebo unikátní sáňkařská dva a půl kilometru dlouhá dráha,“ uvedl obchodní ředitel firmy Sněžník Martin Palán. V létě budou navíc k dispozici další atrakce – celoroční bobová dráha o délce více než kilometr či lanový park s padesáti překážkami a patnáct metrů vysokou horolezeckou stěnou.
Finance na propagační kampaň získala také turistická oblast Chrudimsko-Hlinecko. Na snímku hrad Lichnice |
Vybudovány budou rovněž obslužné objekty u nástupů na obě lanovky a občerstvení na sjezdovce. Pro hosty vyroste v nadmořské výšce 1 110 metrů chata Slaměnka a posledním krokem k dokončení modernizace lyžařského areálu bude čtyřhvězdičkový hotel Vista se 100 lůžky, kongresovým centrem pro 350 účastníků a rozsáhlým sportovním zázemím. „Na Dolní Moravě vzniká komplex, který je plně srovnatelný s lyžařským areálem ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně,“ řekl hejtman Radko Martínek. Konečná suma, kterou Sněžník od minulého roku do roku 2012 prostaví, má být 950 milionů korun, což představuje největší investici do cestovního ruchu v České republice za posledních dvacet let. Kromě toho vznikl (za 250 milionů korun) na „zelené louce“ v nedaleké Červené Vodě nový moderní lyžařský areál (sjezdová trať dosahuje délky dva kilometry, na vrchol lyžaře vyveze čtyřsedačková lanovka a k dispozici je 400 parkovacích míst). Areál je propojen přes Bukovou horu s tradičním střediskem Čenkovice, jež získalo z evropských dotací téměř devět milionů. V dalších letech je v Červené Vodě plánována výstavba hotelu s kapacitou 60 míst, restaurací, bowlingovým sport barem, saunou, vířivkovým a masážním centrem – to vše přímo u dojezdu sjezdovek. Návštěvníci si mohou koupit společnou permanentku na obě propojená centra.
Skiareál Čenkovice |
Smetanova Litomyšl obdržela 2,6 milionu korun na propagaci festivalu |
Za peníze evropské unie se má u Letohradu přebudovat středověká tvrz Orlice na čtyřhvězdičkový hotel s konferenčním sálem, v Poličce se bude rekonstruovat historická budova na penzion a přestavět a rozšířit se má také ubytovací hostinec v Budislavi. Na Suchém vrchu se rovněž obnoví turistická chata s 28 lůžky, ve sportovním a rekreačním areálu Pod Černým lesem v Žamberku se postaví nové srubové chatky apartmánového typu s celoročním provozem a v Moravské Třebové se zvýší kapacita penzionu ze stávajících 20 lůžek na dvojnásobek. Právě nedostatek ubytovacích možností je podle krajského radního pro cestovní ruch Miroslava Stejskala důvodem, proč je kraj v celorepublikových statistikách návštěvnosti na posledních místech. „Statistiky cestovního ruchu podchycují jen ty návštěvníky, kteří přenocují v hromadných ubytovacích zařízeních, a těch je u nás stále málo,“ sdělil.
Skanzen Veselý Kopec je nejrozsáhlejším souborem lidové architektury v Čechách a nejnavštěvovanějším turistickým cílem Pardubického kraje |
Velká část dotací napomůže revitalizacím turistických cílů, památek a muzeí. Peníze získal například zámek v Pardubicích, muzeum Emila Holuba v Holicích, dělostřelecká tvrz Hůrka u Králík, Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě, zámek v Cholticích, hrad Svojanov, projekt bezbariérových úprav poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži, skanzen Betlém v Hlinsku nebo keltská vesnice u Nasavrk na Chrudimsku. Součástí projektů jsou také marketingové a propagační aktivity, přičemž dotace na propagaci byly rozděleny v jiné výzvě operačního programu. Například turistická oblast Orlické hory a Podorlicko získala z evropských fondů přes osm milionů na marketingovou kampaň a podporu své destinace, organizátoři festivalu Smetanova Litomyšl obdrželi 2,6 milionu, Destinační společnost Východní Čechy dostala na podporu turistického informačního systému v Pardubickém kraji 8,8 milionu korun a dalších 6,2 milionu na marketingovou podporu témat cestovního ruchu v kraji. Klub českých turistů získal na dopravní značení turistických cílů 1,7 milionu, Českomoravské pomezí na svou propagaci téměř čtyři miliony a na informační a propagační kampaň turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko půjde zhruba 3,5 milionu korun.
Text: -čtk-; -japo-
Foto: DSVČ, Jan Pomykal, Vít Pechanec a CzechTourism