Tisíce obyvatel Česka každoročně vyrážejí na dovolenou do Spojených států za největšími místními atrakcemi, jako jsou národní či zábavní parky, New York, Los Angeles či pláže na Floridě. Zvláště pokud si na svém výletě pronajímají auto, mohou si ale také cestu zpestřit tisíci méně známých, často kuriózních či dokonce bizarních turistických atrakcí a všelijakých „nej". Na některé z nich nedávno upozornila agentura ČTK.
Na serveru RoadsideAmerica.com lze podobných „perliček" najít přes 9 000. „Jde o pytlík karamelem potažených oříšků představujících podivné a legrační turistické destinace," uvádějí autoři stránky. Cestovatelé si mohou atrakce přehledně najít podle jednotlivých států, mohou si také připravit speciální mapy například pro jednotlivá města. Vsadit ale lze i na náhodné tipy. Vyhledávat se dá i podle kategorií.
Pokud tak někdo má slabost třeba pro hřbitovy zvířátek, může si na stránce připravit jejich přehled po celých Spojených státech. Hlavní lákadla jsou ale zcela jiného rázu. Například město Darwin ve státě Minnesota je domovem údajně největšího klubka z provázků na světě vyrobeného jedním člověkem. Je výsledkem 29 let práce místního farmáře Francise Johnsona, váží skoro devět tun a má průměr přes 3,5 metru.
Nedaleko proslulého Údolí smrti v Kalifornii se zase nachází město Baker pyšnící se největším teploměrem na světě. Měří 134 stop, tedy téměř 41 metrů. Jeho výška je přitom symbolická. Ve stupních Fahrenheita odpovídá nejvyšší teplotě naměřené ve Spojených státech. Zaznamenána byla právě v Údolí smrti a to v roce 1913.
USA jsou také plné nejroztodivnějších muzeí. Ve městě Poland ve státě New York naleznou turisté např. muzeum věnované vykrajovacím formičkám na cukroví a sušenky. Jsou v něm kupříkladu repliky „vykrajovátek" pocházejících až ze 17. století. Návštěvníci si tu také mohou koupit tisíce různých formiček.
Ve městě Plains ve státě Georgia je zase muzeum věnované Billymu Carterovi, nepříliš úspěšnému bratru bývalého prezidenta Jimmyho Cartera, který většinu času stával před benzinovou pumpou s plechovkou piva a zájemcům rozdával rozumy o svém sourozenci či světových problémech. Z pumpy, kterou léta vedl, se mnoho let po jeho smrti stalo muzeum.
Pokud turisté zůstanou v Georgii, neměli by si nechat ujít ani další z místních atrakcí. Nabízí ji malé městečko Waycross a je jí mumifikovaný pes. Nešťastné zvíře uvízlo v dutém kmeni zřejmě někdy v 60. letech. Objevili je dřevorubci. Nyní je i s kusem kmene a navěky rozevřenou tlamou umístěno v místním muzeu Southern Forest World.
Kuriózní muzea nabízí také Florida, tolik oblíbená českými turisty. Za zmínku stojí třeba Big Daddy Don Garlits Museum of Drag Racing, tedy muzeum dragsterů (speciální vozy určené pro závody na krátkou vzdálenost s pevným startem) v Ocala nebo muzeum hollywoodské hvězdy Burta Reynoldse v Jupiter či Whimzeyland ve městě Safety Harbor. Pestrobarevně pomalovaný dům dvojice místních umělců je znám také jako „Dům bowlingových koulí". Stovky umělecky vyzdobených koulí se nacházejí nejen v domě, ale také kolem záhonů na zahradě apod.
Server RoadsideAmerica.com také zachycuje mnoho pomníčků americké tvořivosti. Ve městě Grand Rapids ve státě Michigan bylo například k vidění obří mechanické prase, které vzniklo jako příspěvek do jedné umělecké soutěže. Počátkem léta ale bylo na prodej a jeho současné osudy nejsou redakci známy.
V každém případě nemají turisté ve Spojených státech nouzi o zábavu či atrakce. Obyvatelé Česka mají navíc v posledních letech cestování do země jednodušší, protože od 17. listopadu 2008 nepotřebují vízum. Před cestou jim stačí vyplnit elektronickou žádost ESTA, za niž se od loňského roku platí 14 dolarů (nyní asi 230 korun). Cestující do USA se musí připravit na přísné kontroly na letištích, a to jak před samotným letem do země, tak při případných leteckých přesunech v rámci USA.
V USA je běžnou (leč pro našince neobvyklou) praxí uvádění cen bez daně. Turista z Česka by s tím měl počítat, stejně jako s tím, že se daň v jednotlivých státech země liší. Půjčovny aut často na svých webových stránkách uvádějí jen základní cenu za půjčení bez pojištění. Končená cena – i s různými daněmi – bývá zhruba dvojnásobná.
V USA je také zvykem dávat spropitné v mnohem více situacích než v Česku. Například v restauracích se spropitné považuje za povinné a pokud by je host nedal, mohl by s tím mít nepříjemnosti. Například na Floridě ale účtují restaurace či bary spropitné rovnou k ceně. Obvyklá výše spropitného je 15 až 20 procent.
-čtk- a -red-