Chcete se zaposlouchat do klapotu koňských podkov?

Jejich stopy lze v regionu nalézt téměř na každém kroku. Jsou symbolem síly a odvahy, které byly vždy vyzdvihovány jako ty nejpřednější vlastnosti. Ostatně, co by byli králové, císaři i rytíři bez ušlechtilosti svých ořů. A co by byl žokej bez rychlosti a vytrvalosti svého spolubojovníka. I proto si Pardubický kraj pro svůj mezioborový produkt cestovního ruchu zvolil hledání stop koňských kopyt.

Proč právě koně…?

Východní Čechy jsou rájem na zemi nejen pro koně, ale i pro jejich milovníky. „Chov koní a dostihový sport tady mají dlouhou tradici. Kdo by neznal ušlechtilé plemeno starokladrubských běloušů pobíhajících v ohradách kolem Kladrub nad Labem? Slavná Velká pardubická steeplechase je pojem nejen mezi odborníky a koná se pravidelně už od roku 1856. A že mají Pardubice ve znaku půlku koně? To už opravdu není náhoda,“ popisuje důvody, proč se v kraji rozhodli věnovat tomuto tématu, produktová karta k projektu.

Produkt s pojmenováním Po stopách koňských kopyt rozvíjí jako hlavní krajský koordinátor Destinační společnost Východní Čechy (DSVČ). Ta navíc zaměření propagace tuzemských krajů skrze konkrétní regionálně specifické mezioborové produkty přijala s nadšením. „Tuto aktivitu agentury CzechTourism jsme přivítali, protože musím na rovinu přiznat, že pro všechny kraje nebylo pokaždé snadné najít se v celoročních marketingových tématech, jakými byly Karel IV. a baroko,“ vysvětlila ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková na jarní COTakhle snídani a dodala: „Vytvoření mezioborových produktů cestovního ruchu dává regionům šanci se zviditelnit a lépe se skrze své unikátnosti a jedinečnosti prodat. Proto nebylo nijak složité vybrat za náš produkt právě téma Po stopách koňských kopyt. Tematika koní k Pardubickému kraji prostě patří.“

Jak šel čas s realizací

Produkt ušel za krátký čas poměrně dlouhou cestu. Ano, myšlenka se rodila jistě déle, ale fyzická realizace projektu začala probíhat na konci loňského roku a ukončena byla letos v květnu. Za tu dobu vznikla nejen zmíněná produktová karta, ale i speciální webové stránky s turistickou nabídkou, akcemi a informacemi spojenými s koňmi, dále brožura Po stopách koňských kopyt ve východních Čechách v českém a anglickém jazyce i různé regionální propagační předměty. „Je však potřeba říct, že jsme na rozdíl od jiných krajů nezačínali na nule. S tématem koní, hipoturistiky a jezdeckých stezek pracujeme už sedm osm let,“ upozornila Alena Horáková.

Aby bylo možné nabízet ucelený produkt cestovního ruchu, bylo dle destinační společnosti nutné se zaměřit i na další návazné aktivity. Kromě revize jezdeckých objektů a hipostezek v celém kraji se důležitou součástí této práce stalo i zapojení vhodných partnerů a jejich vzájemné zasíťování. Cílem produktu je totiž vytvoření komplexní nabídky jezdeckých služeb a akcí ve východních Čechách a návazné přilákání nových návštěvníků. I zde má však kraj náskok, jelikož při přípravách vycházel do jisté míry ze staršího a stejně nazvaného česko-polského projektu, díky kterému se podařilo zapojit třeba dostihová závodiště v Pardubicích a ve Vratislavi. „S produktem určitě umíme pracovat, ale díky agentuře CzechTourism jsme byli dotlačeni do toho, pracovat s ním více a lépe. Proto jsme do produktu začali zvát další partnery,“ nastínila ředitelka DSVČ.

Partneři se zapojili s nadšením

Do produktu Po stopách koňských kopyt je nyní zapojeno šest subjektů. Kdo mezi ně patří? Třeba nejstarší hřebčín v České republice v Kladrubech na Labem, který se na začátku července dočkal po letech snah zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. To samo o sobě jistě místu přinese větší zájem turistů a zvýší návštěvnost. Ve východních Čechách se však odehrává i nejtěžší dostih kontinentu – zmíněná Velká pardubická steeplechase na Dostihovém závodišti Pardubice, které je také důležitým strategickým partnerem. Tyto dva pak v tuto chvíli doplňují Sportovní a dostihová stáj Vasury Kolesa, Státní zámek Slatiňany či Muzeum starokladrubského koně Švýcárna Slatiňany. Jednou z výhod produktu je přitom i to, že k těmto všem i k mnohým dalším zajímavým místům kraje vede téměř 600 kilometrů značených jezdeckých a koňských tras či rovnou hipostezek. Regionem také prochází tzv. páteřní jezdecká stezka, která začíná ve Vídni, prochází jižními Čechami právě až do Čech východních. „Do budoucna se připravuje napojení přes Krkonoše napříč Polskem až k Baltickému moři. Místní jezdecké stezky a okruhy křižují Chrudimsko, Pardubicko, nové trasy pro milovníky jezdecké turistiky vznikají například v Orlických horách, na Podzvičínsku či v Železných horách,“ doplňuje DSVČ v popisu produktu. Podél těchto tras jsou navíc k nalezení nejen úvaziště či stanoviště pro přespání, ale i půjčovny koňů, které si lze pro poznávání regionu pronajmout.

Cílové skupiny a zdrojové trhy

Vzhledem k jeho charakteru je produkt cílen především na nejpopulárnější skupinu turistů, kterou jsou rodiny s dětmi. Vedle nich by však chtěl zaujmout i seniory, pro něž by mohl být zajímavý hlavně mimo hlavní turistickou sezonu. Co se týká zdrojových trhů, tak je produkt směrován zejména na domácí cestovatele. Sekundárně by pak chtěl zaujmout i nepříliš vzdálené zahraniční trhy. „Nechceme se zaměřovat pouze na domácí cestovní ruch. Při tvorbě produktu jsme poznali, že toto téma rezonuje i v blízkém pohraničí. V tuto chvíli je proto sestavován tak, aby mohl být komerčně nabízen v Polsku, na Slovensku a v Německu. Incomingové agentury i zahraniční zastoupení produkt zaujal, proto doufáme, že se brzy objeví v jejich nabídce,“ odhalila Alena Horáková. O zájmu v zahraničí svědčí i to, že destinační společnost v loňském roce na základě svých propagačních aktivit zaznamenala konkrétní poptávku po produktu. Díky tomu se podařilo přes polskou cestovní kancelář vypravit zájezd pro téměř šest desítek turistů právě na Velkou pardubickou. „Tato cestovní kancelář má nyní produkt ve svém katalogu a od teď jej může prodávat pravidelně,“ doplnila ředitelka DSVČ.

Bude budoucnost zářná?

Lidé koně milovali vždy a v nejbližší budoucnosti se to jistě jen tak nezmění. Dá se proto předpokládat, že se po jejich stopách budou vydávat čím dál častěji, z čehož by mohl Pardubický kraj mnohé vytěžit. Ostatně, už samotné zapsání na seznam UNESCO přiláká jen do Kladrub a Slatiňan víc návštěvníků. Na obou místech chová hřebčín starokladrubské vraníky, kteří se místní krajinou prohánějí již téměř 500 let. Nyní se u obou chovných zařízení návštěvnost pohybuje ročně kolem 80 000 lidí, kteří si koupí vstupenky a jdou na prohlídku. V současné chvíli je ale maximum, které mohou objekty ročně pojmout, asi 100 000 návštěvníků. A dosažení této hranice pravděpodobně není nijak daleko.

Zvýšit zájem o kraj by mohlo i to, že krajinou kolem kladrubského hřebčína od příští návštěvnické sezony povede nová naučná stezka, která bude představovat specifika místních přírodních krás. „Krajina je složená ze tří části, na jihu parkem Mošnice, na severu hospodářským lesem, uprostřed jsou pastviny. Všechny části stezka lidem ukáže. Budou tam informační tabule a QR kódy,“ popsal místa ředitel kladrubského hřebčína Jiří Machek. Prostor pro další rozvoj tedy i po „ukončení“ projektu nadále je. Minimálně proto, že v tuto chvíli provádí pouze po třech turistických oblastech kraje. „My bychom jej ale chtěli protáhnout tak, aby procházel Pardubickým krajem celým, protože i na dalších místech je spousta drobných jezdeckých objektů a subjektů,“ uzavřela Alena Horáková.

Foto: Destinační společnost Východní Čechy

Destinační společnost Východní Čechy je společně s oddělením cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji koordinátorem ještě jednoho mezioborového produktu, který dostal označení Zámky na Orlici – Česká Loira. Přestože je jeho provozovatelem Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko a hodilo by se ho tudíž zmínit nyní, pozornost mu budeme věnovat v říjnovém vydání COT. A máte se na co těšit!

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více