

Cheb si v příštím roce s velkou pompou připomene 950 let od první doložené zmínky o existenci města. Jeho obyvatelé se na oslavy jubilea připravují již letos a chystají mnoho kulturních a společenských akcí. Radnice na jejich realizaci uvolnila částku 3,5 milionu korun.
Západočeské divadlo
Výročí 950 let města Chebu se šťastným způsobem setkává s výročím Západočeského divadla – sezona 2010/2011 je jubilejní, padesátá. Pro tuto příležitost chebské divadlo připravilo dramaturgický plán, v němž nechybějí výpravné klasické tituly, rodinná představení, úplné novinky i výjimečné akce. Průsečíkem oslav města a oslav divadla by měla být svého druhu kuriozita – nikdy neuvedená anglická hra Henryho Glapthorna z roku 1640 Tragédie Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlantského a generála císaře Ferdinanda II. Třemi velkými tituly s výpravou a živou hudbou na scéně divadla pak budou Shakes-pearova komedie Mnoho povyku pro nic (Silvestr 2010), Čechovova hra Tři sestry (únor 2011) a magická výprava na fantaskní Zeměplochu Terryho Pratchetta Soudné sestry (červen 2011). Jeden z večerů bude věnován křtu a prezentaci velkoryse pojaté dvojjazyčné publikace mapující historii chebského divadla od samých počátků ve středověku přes otevření stálé divadelní budovy v roce 1874 až po založení českého profesionálního činoherního souboru v roce 1961. Na knize pracuje dlouholetý herec, režisér a jednu dobu i ředitel chebské scény František Hromada, editorkou je dramaturgická spolupracovnice divadla Marta Ljubková. Česko-německý fond budoucnosti podpořil vznik této publikace částkou 300 tisíc korun.
Muzeum
Na výstavě připravené chebským muzeem k výročí města budou návštěvníci moci nasednout do pomyslného stroje času, díky kterému se přenesou o několik staletí zpět do minulosti. Ocitnou se v dobách temného dávnověku, kdy starým kontinentem po rozpadu Západořímské říše zmítaly strach a nejistota. Na území raně středověkého Chebska se v tomto čase, to jest v 6. století, objevují první Slované. Návštěvník stane tváří v tvář chrabrému slovanskému jízdnímu bojovníkovi, příslušníkovi vyšší vojenské nobility. Dále se na přelomu 11. a 12. století potká s prvními německými kolonisty, kteří právě v tomto období začali historické Chebsko, náležející tehdy k bavorské Severní marce, intenzivně osidlovat. Projde se staveništěm kamenného hradu, který teprve v závěru 12. století nahradila dnešní štaufská císařská falc. Začíst se může do listiny římského krále a pozdějšího císaře Jindřicha IV., která byla vydána 13. února 1061 v bavorském Řezně a obsahuje první historicky doložitelnou a nezpochybnitelnou písemnou zmínku o městě Cheb. Nakonec se ponoří do křivolakých a čilým životem pulzujících uliček vrcholně středověkého města. Velký prostor bude věnován dětem, pro něž muzeum připraví rozsáhlý a bohatý doprovodný program, který se bude opírat především o rozličné soutěže a hry, jež názorně a zábavnou formou přiblíží strasti i slasti každodenního života před staletími.


Galerie G4
Galerie zahájila přípravy na oslavy společnou leteckou fotografií občanů města, kteří svými těly vytvořili obrovskou číslici 950. Jejím autorem byl známý slovenský fotograf žijící v Praze Miro Švolík. „Věříme, že se naše město pozitivně zviditelní jak u nás, tak i za hranicemi,“ uvedl starosta Chebu Jan Svoboda. Pořízené snímky slouží k další propagaci chystaných oslav výročí. Druhým počinem jsou „Chebské niky“. Galerie G4 organizovala na Starém Městě několik fotografických projektů, v jejichž rámci byly konfrontovány 100 let staré fotografie se současností. Při této práci vyšlo najevo, že mnohé domy mají niky, ve kterých dříve stály sochy a kartuše s nástěnnými malbami. Tato místa donedávna zela prázdnotou. Do současné doby bylo zaplněno osm nik díly současných umělců a v roce 2011 bude projekt dokončen zaplněním třinácti nik. Další významnou součástí oslav se stane výstava fotografií Thomase Brennera. Snímky vznikly v roce 2010 v Chebu a tematicky se dotýkají problémů sjednocené Evropy.
Produkční centrum Kamenná
… připravuje pro rok 2 11 kromě tradičních pořadů a projektů novinky, které podtrhnou oslavy 950 let města Chebu. Prvního ledna se mohou všichni těšit na Novoroční koncert v chrámu sv. Mikuláše v podání Mládežnického dechového orchestru ZUŠ Cheb. Ples města bude ve znamení historických osobností, které výrazným způsobem utvářely historii Chebu. Potkáte tu například prvního osadníka, císaře Barbarossu, Václava II., Jiříka z Poděbrad apod. Namísto tradičního zahájení turistické sezony se připravují historické slavnosti s bohatým programem. Během tří dnů se budete moci přenést do dávné minulosti, do tří různých období, která byla pro město důležitá. Projekty, jako jsou Noc kostelů, Chebské varhanní léto, Chebské kulturní léto, Jazz Jam nebo Adventní koncerty, nabídnou umělce zvučných jmen, ale především osobnosti, které jsou s Chebem spojeny – buď se zde narodily, nebo ve městě v určitém období svého života působily. Hostem oslav bude také Kinematograf bratří Čadíků, který nabídne filmy s chebskou tematikou.
Městská knihovna
Po celý rok se výročí bude připomínat v celé řadě akcí pro děti i dospělé. Proběhnou besedy s dětmi, literární soutěže ve dvou kategoriích – pro děti do 15 let a dospělé, výtvarná klání, výstavy o historii města i knihovny, přednášky pro dospělé, Dny otevřených dveří, Noc s historickými osobnostmi nebo Hry bez hranic – celodenní soutěž dětských družstev z krajských knihoven.
Filmové studio Milan Daněk a Státní okresní archiv Cheb
Reprezentační film „Z historie města Chebu“ ukáže historii a proměny Chebu v období posledních 950 let. V prolínání tematických a časových úseků se divákům představí císařská falc, gotické město, kláštery a kostely, třicetiletá válka a Albrecht z Valdštejna. Představen bude Cheb v 19. století, jeho chátrání a rekonstrukce, rozvoj i proměny a konečný návrat Chebu do Evropy jako brány do Čech. Pomocí vizuálně zajímavé ikonografie, archiválií, výňatků z dobových filmů i nových filmových záběrů bude vytvořen filmový příběh města.
Výstava „950 tváří a osudů z Chebu“
Chebská radnice připravují k jubileu města výstavu, která představuje tváře a osudy 950 jeho obyvatel. Lidské příběhy budou pocházet z různých časových období a týkat se budou jak původních německých obyvatel Chebu, tak prvních přistěhovalců, kteří se ve městě zabydleli po druhé světové válce až po obyvatele současné. Asi padesátka nashromážděných životních osudů je již nyní vystavena v kostele sv. Mikuláše, kde také příští rok dostane expozice definitivní podobu. Partnery projektu jsou Mediální centrum pro děti a mládež, dobrovolníci z chebské římskokatolické farnosti a Egerer Landtag (Chebská krajanská rada), jejíž zástupci osloví bývalé Chebany a pomohou naplnit německou část výstavy. Mediálními partnery jsou Chebský deník a Rádio Egrensis.
Text: město Cheb; -japo-
Foto: archiv města Cheb
www.cheb.eu