Cestovní kanceláře, ale i cestovní agentury mají letos opravdu plné ruce práce. Nejdříve je zaměstnalo nařízení Evropské komise týkající se ochrany osobních údajů, poté začátkem sezony, v nejhektičtějším období, vstoupila v platnost dlouho očekávaná a dlouho diskutovaná novela zákona č. 159/1999 Sb.

Ačkoliv se všichni doposud snažíme vyrovnat s legislativními novinkami, jsou tady i zákony, které nelze opomenout. Asociace cestovních kanceláří proto připravila ve spolupráci se specialisty na právo v cestovním ruchu z advokátní kanceláře Holubová advokáti odborný právní seminář na fotografie a prodej zájezdů, a to v době, kdy pro mnohé subjekty vrcholí příprava nových tiskovin a katalogů. Je tedy zapotřebí myslet i na to, jak přistupovat k tomuto duševnímu vlastnictví.
Seminář zaměřený na vysvětlení právních podmínek pro legální získávání a užití fotografií při propagaci zájezdů zaujal na 60 účastníků z řad cestovních kanceláří, cestovních agentur, ale i přidružených členů.
Prezentace byla rozdělena do dvou částí. První částí, která se týkala zejména autorského práva, provedla advokátka Klára Dvořáková. Ta upozornila na rozdílná práva autora, a to zejména na jeho výlučná osobní práva, která jsou nepřevoditelná, nedá se jich vzdát a zanikají smrtí, přičemž u nich platí postmortální ochrana, ale také upozornila na výlučná majetková práva. Ta lze na rozdíl od osobních práv převést k užití, tj. například licencovat. Vhodné je také zaměřit se na správné definování licenční smlouvy, která může upravit rozsah užití, ale i působnost a další kategorie. Část bloku byla věnována také radám, jak postupovat v případě nepovoleného použití fotografie.
Druhá část vedená Alicí Frýbovou se následně zaměřila zejména na ochranu osobnosti a GDPR. Tedy na to, kdy a jak je na fotografii vyobrazena osoba a jak daná fotografie zasahuje do jejího soukromí. Ve své prezentaci také upozornila na rozdíl mezi tím, kdy daná fotografovaná osoba dala souhlas k pořízení fotografie a tím, kdy dala souhlas i k publicitě dané fotografie. Vhodné je tak mít nejen aktivní souhlas dle GDPR, ale také uchovat si svolení dané osoby. V případě, že osoba nedala svolení, může i zde požadovat od dané cestovní kanceláře několik kroků, a to od výmazu fotografie, až po přiměřené zadostiučinění. To na rozdíl od bezdůvodného obohacení, kdy používáme cizí fotografii bez licence, nemá pevně stanoven výpočet k odškodnění. Ale i zde se částka může vyšplhat k půlmilionovým pokutám, a to zvláště, pokud je fotografie pro danou osobu nelichotivá nebo s nevhodným
Seminář tak upozornil nejen na to, odkud a za jakých pravidel lze brát a využívat fotografie, ale také na rozdíly v majetkových právech podle způsobu zaměstnání pracovníka. Současně upozornil na rizika, ale také na postup, jak v takových případech pokračovat. Pevně věříme, že příprava katalogů, ale i dalších propagačních materiálů bude nyní snadnější a klienti spatří zajímavé a autentické fotografie.
Asociace cestovních kanceláří ČR také děkuje partnerovi akce, Metropolitní univerzitě Praha, která poskytla nejen své prostory, ale také profesionální servis.
Být s námi se vyplatí! Členové Asociace získají i vzorovou licenční smlouvu pro majetková práva k fotografiím.
ACK ČR přivítala nové členy:
- CK Loudatour s.r.o.
- CK BUS TOUR- FOLTÝNOVÁ s.r.o.
- POWDER, s.r.o.
- Cekare spol. s r.o.
- V-tour s.r.o.
- ENJOY TRAVEL s.r.o.
- Školní zájezdy, s.r.o.
- FLORIA – Cestovní kancelář s.r.o.
- Strakotour s.r.o.
- Parinacota s.r.o.
|