Zájem o Tunisko se v uplynulém roce podstatně zvýšil. Bylo tomu tak zejména díky zlepšené bezpečnostní situaci a významnému marketingovému úsilí tamního ministerstva pro cestovní ruch. A také je třeba vidět růst zájmu turistů z některých netradičních trhů. Kupříkladu z Číny.

Podle údajů Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch (ONTT) navštívilo tuto severoafrickou destinaci v uplynulém roce 7 051 813 turistů, což představuje cca 23procentní nárůst oproti 5 724 021 turistů v roce 2016. Tím se mimo jiné podařilo významně překonat plán, podle kterého mělo v loňském roce do Tuniska zavítat 6,5 mil. zahraničních turistů. Je to samozřejmě dáno zejména tím, že v loňském roce byla bezpečnostní situace v zemi velmi dobrá.
Skokové nárůsty
Země je závislá hlavně na příjezdech z okolních zemí, především z Alžírska a Libye. Ty mají dlouhodobě na kontě víc než polovinu všech příjezdů ze zahraničí. Utěšeně ovšem rostly i příjezdy z dalších trhů, ten český nevyjímaje. Z České republiky loni do Tuniska zamířilo 61 862 turistů, tedy o 102 procent víc než v roce předchozím. Ještě markantnější nárůst byl zaznamenán ze Slovenska – o 131 procent na loňských 12 903 turistů.
Graf – Mezinárodní příjezdy do Tuniska v letech 2010–2017

Zdroj: Ministry of Tourism and Handicrafts, zpracování vlastní
Velmi slibně se rozvíjely i příjezdy z některých méně tradičních trhů. Velká očekávání mají v Tunisku (stejně jako v řadě dalších světových destinací) od Číny. Významný impuls dostal vzájemný cestovní ruch v únoru loňského roku, kdy se Tunisko rozhodlo zrušit vízovou povinnost pro čínské turisty, jejichž pobyt nepřekročí 90 dnů. Přínos tohoto kroku byl zjevný – ze 7 400 příjezdů v roce 2016 se počet čínských turistů v loňském roce skokově zvýšil na 18 000. Čína se tak rázem zařadila mezi nejdynamičtěji rostoucí zdrojové trhy. A růst neustále zrychluje i v letošním roce. Pekingský zástupce ONTT Amouar Chetoui před časem uvedl, že do roku 2020 by měl počet ročních příjezdů z Číny dosáhnout hodnoty minimálně 50 000. Jistě, s ohledem na velikost čínského trhu se jedná o směšné číslo, ale je třeba vnímat, že pro Číňany je Tunisko opravdu novou destinací. První charterový let z Číny byl do této země na severu Afriky vypraven až letos v únoru. K rychlejšímu rozvoji by měla přispět mimo jiné i nově zavedená směnitelnost čínského jüanu a tuniského dináru, stejně jako možnost placení přes systém Union Pay.
Letos rekord?
Podle předpovědí odborníků by tuniský incoming měl v letošním roce dosáhnout vynikajících hodnot – zemi by mělo navštívit přes 8 milionů zahraničních turistů. Cestovní ruch této severoafrické země se tak úspěšně zotavil z následků teroristických útoků v Sousse a Tunisu, které v roce 2015 připravily o život několik desítek lidí. Důvěru v bezpečnost destinace získávají nejen turisté samotní, ale také třeba zahraniční hotelové řetězce, které v Tunisku otevírají svá zařízení. Zmiňme třeba Mövenpick, Four Seasons či Anantara, případně velké cestovní kanceláře. Jen Thomas Cook letos vypravoval do Tuniska deset charterových letů týdně.
Do konce letošního září navštívilo Tunisko 6,27 mil. turistů, meziročně o 16,9 procenta více. Nejvýrazněji se na nárůstu počtu příjezdů podíleli turisté z Evropy a z Ruska, kterých přijelo o 44,9 procenta více. Turistů ze sousedních zemí Maghrebu, kteří tvořili polovinu všech příchozích, tedy tři miliony, přijelo o 16,9 procenta více. Největšímu zájmu se těšil ostrov Džerba, který přilákal o 51,8 procenta více návštěvníků než loni. Ještě rychleji než příjezdy turistů rostly během prvních devíti měsíců letošního roku příjmy země z cestovního ruchu – přesáhly miliardu eur, a meziročně se tak zvýšily o 27,6 procenta. „Vinou vysoké inflace, přílišné závislosti na cestovních kancelářích a špatného řízení hotelů jsou ale jen na dvou třetinách roku 2014, kdy činily 1,59 miliardy eur,“ uvedla ČTK s odkazem na informace agentury AFP. Turistika opět tvoří sedm procent hrubého domácího produktu Tuniska.
Foto: Shutterstock.com