Začíná nová turistická sezona, ke které již tradičně a neodmyslitelně patří také naše hrady, zámky, kláštery, tvrze, skanzeny, jedním slovem památky. Integrace do Evropské unie s sebou ale přináší krom pozitiv také jistá negativa, jež se neodmyslitelně dotknou i zmíněných památek. Ing. Janu Čížkovou, jako náměstkyni ředitele pro ekonomii plzeňského územního pracoviště, a také další dva z kastelánů, jsem požádal o krátkou úvahu nejen o problémech, ale především o jejich každodenní práci, tedy zajištění návštěvnického provozu na jimi spravovaných objektech.

Na území ČR se nachází celá řada kulturních památek významných nejen svojí historickou hodnotou v rámci naší vlasti, ale i v kontextu celoevropském. Tyto objekty bezesporu představují přitažlivé turistické cíle i pro mnohé zahraniční návštěvníky. Proto Národní památkový ústav jako správce hradů a zámků ve vlastnictví státu inicioval a v letošním roce přistoupil k projektu tzv. Hradní stezky/die Burgenstrasse. Jedná se o projekt propojení turisticky zajímavých lokalit na území Německa a České republiky, a to od Mannheimu až do Prahy. Nosnou myšlenkou tohoto projektu je spojit tyto lokality v jednu souvislou „stezku“. Na této stezce lze navštívit 47 německých a 13 českých turistických cílů. Z památkových objektů našeho národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni, to jsou:
hrad a zámek Bečov nad Teplou, zámek Kozel, zámek Kynžvart, zámek Nebílovy, hrad Švihov.
Na české straně jsou to dále památkové objekty našeho sesterského územního pracoviště středních Čech, které v rámci Hradní stezky prezentuje hrad Žebrák a Točník, Křivoklát, Hořovice a hrad Karlštejn. Z dalších majitelů památkových objektů jsou na české straně Hradní stezky zapojeni klášter Teplá, Chebský hrad, hrad Loket a Pražský hrad. Na všech našich objektech jsou k dispozici publikace tohoto projektu. V Německu Hradní stezka funguje již 50 let a do budoucna se plánuje rozšíření také do Francie. To, jestli jsme zvolili pro prezentaci našich českých památek správný směr, ukáže tato sezona.
Ing. Jana Čížková, ekonomický náměstek NPÚ Plzeň
O památkách, pořádaných akcích a významu a poslání naší organizace je možné se více dozvědět na webových stránkách
http://cestujme.cz/npu
O zapojených objektech do projektu Hradní stezka více na prozatím jen německých webových stránkách www.burgenstrasse.de. Na těch „českých“ se pracuje.

Květinový zámek Hradní stezky /Burgenstrasse – Nebílovy
Tento malebný zámeček se nachází kousek za Plzní směrem na České Budějovice. Návštěvníci, zatoulavší se tímto směrem, mohou obdivovat krásu zrekonstruovaných barokních interiérů tohoto zámku. Vytříbená architektura ovlivněná vídeňským barokem vznikala v letech 1706 – 19 za účasti císařských architektů pro maršála Benátské republiky Adama Jindřicha, hraběte ze Steinau. Pokoje vyzdobil na sklonku 18. století dekorativními nástěnnými malbami s rostlinnými motivy Antonín Tuvora. Právě květinový či rostlinný dekor se stal základem pro současnou expozici. V salonech, zařízených mobiliářem ve stylu konce 18. a poč. 19. století, spatří návštěvník tento v umění i řemesle nejčastěji zobrazovaný prvek vskutku na každém kroku.
Z akcí mohu návštěvníkům nabídnout:
• Výstavu nazvanou „Květiny v Ex libris“, která potrvá do 31. května 2004.
• V neděli 6. 6. 2004 již čtvrtým rokem chystáme „Zámeckou pouť“, kdy na nádvoří představí své výrobky prodejci všelijakých řemesel, děti si budou moci vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu, výrobu svíček a odpoledne bude na programu divadlo, zpěv i tanec.
Další akce:
13. června v 16.00
– koncert „Akordeony“
14. – 20. června
– 2. ročník keramického sympozia
s Ivanem Hostašou
3. – 4. července
Zámecké noční prohlídky
11. července v 17.00
Koncert – Monika Kyselová – zpěv
10. – 11. července
– Keramický a svíčkařský víkend – možnost vlastní tvorby
18. července v 17.00
– Vernisáž výstavy – Marina Richterová – grafika
28. srpna
– Procesí ke sv. Barboře – pořádají bratři dominikáni z Plzně
11. září v 10.00
– koncert – v rámci Haydnových hudebních slavností
26. září v 17.00
– koncert – smíšený pěvecký sbor mladých Canticorum z Plzně
19. prosince v 17.00
– Vánoční koncert
Na všechny uvedené akce jste srdečně zváni.
Milan Fiala, kastelán zámku Nebílovy
Klášter benediktinů – Kladruby u Stříbra
Klášter byl založený roku 1114 českým knížetem Vladislavem I. Dominantou je opatský chrám přestavěný na počátku 18. století Janem Blažejem Santinim ve stylu české barokní gotiky. Nyní po rekonstrukci z programu PHARE je opět zářivou dominantou krajiny. Po dálnici z Plzně jste tam za pouhých 20 minut.
Klášter Kladruby žije nejen návštěvnickým provozem, ale i velkým množstvím kulturních akcí. Většina z nich by se dala již považovat za tradiční. Jedná se především o koncerty klasické hudby pořádané v klášterním kostele prakticky v průběhu celého roku a několik dalších akcí lákajících návštěvníky hlavně v průběhu sezony.
První velkou akcí sezony bude historický jarmark 15. a 16. května. V tyto dny bude pro návštěvníky připraven na nádvoří kláštera historický trh, předvádění řemesel a bohatý odpolední program: vystoupení šermířských skupin a skupin historického tance, prezentace sokolníků z hradu Rabí, loutkové divadlo z Třemošné s pohádkou „Honza u krále“ a skupina orientálního tance.

V červnu začíná novinka letošní kulturní sezony – koncertní cyklus Kladruby 2004 – Santiniho perla na západě Čech, pořádaný společností Dominik centrum z Plzně, občanským sdružením Klášter Kladruby a NPÚ.
• Prvním koncertem cyklu bude 6. června sólový recitál Evy Urbanové.
• Druhým koncertem bude 20. června Hradišťan: O slunovratu, při kterém verše Jana Skácela recituje Josef Somr.
• V červenci (18. 7.) se uskuteční sólový recitál Pavla Šporcla.
• V září (5. 9.) vystoupí Robert Balzar trio, Yvonne Sanchez a Dan Bárta a 19. 9. Bambini di Praga.
• Poslední vystoupení se bude konat 2. října – Spirituál Kvintet.
Všechny koncerty začínají v 16.00 hodin.
Více na
www.klasterkladruby.cz.
Druhým, již tradičním festivalem bude 27. ročník Kladrubského léta, jehož koncerty proběhnou ve dnech 31. 7., 7. 8., 21. 8. a 28. 8. vždy od 15.00 hodin také v kostele Nanebevzetí Panny Marie.
Hlavní červencovou akcí budou Benediktinské dny ve dnech 9.-10. a 16.-17. července vždy od 18.00 hodin. Jedná se o oživené noční prohlídky kláštera. Součástí této akce bude 11. července Benediktinská mše.
V průběhu sezony jsou ještě připravena divadelní představení ochotnických spolků na nádvoří kláštera.
Ing. Milan Zoubek, kastelán kláštera Kladruby
-LGS-