Když už jsme si nemohli užít chinatown, nenechali jsme si alespoň ujít jinou kuriozitu. Plovoucí trh je totiž svéráz v každém ohledu. Budete-li v Bangkoku, oželte jedno dopoledne či den, zajeďte si pár desítek kilometrů za město a najdete jich hned několik. My jsme vyrazili asi sto kilometrů na jih za tím nejznámějším a nejpopulárnějším. Je jím bezpochyby Damnoen Saduak v provincii Ratchaburi.

Nutno říci, že je to atrakce především turistická – nenakoupíte tu ani lepší zboží než jinde, ani levněji. K mání je především cokoliv od jídla, suvenýry, oděvy, obrázky, tretky, cetky… Ale thajské. Zkrátka, projíždět se pár hodin na člunu mezi prodejci čehokoliv, přičemž mnozí prodávají také z člunů, má své kouzlo.

Hledejte tu proto především zábavu, tvrdší povahy mohou prožít radost z úspěšného smlouvání. Ceny tu jsou značně nadsazené, takže bez problémů první požadavek stlačíte obvykle na dvě třetiny, leckdy i na polovinu. S tím se tu tak nějak počítá. Ale nákupy nejsou to hlavní, za čím se sem jezdí. Je to svým způsobem thajský folklor.

Buďte připraveni na to, že Thajci jsou značně vemlouvaví. Nechcete-li na daném místě kupovat, jen se dívejte a nedávejte se do řeči, protože zahájený rozhovor je znamení k útoku. A navíc, na člunu neutečete. Zdejší prodejci, kteří zde tráví často i s malými dětmi na malém člunu celý den, dokáží velmi šikovně manipulovat háky na dlouhých bambusových tyčích a když se jim líbíte, klidně si váš přitáhnou.

Zvláště pro ty na lodi je hák nepostradatelným pomocníkem, aby vám mohli zboží vůbec podat a převzít si peníze. A když už se neprozřetelně dáte do řeči či zareagujete a nevíte jak z toho ven, nabídněte cenu nesmyslně nízkou. Obvykle vás s pohrdavým komentářem propustí, ale tomu stejně nebudete rozumět, takže je to jedno. A pokud na tom budou hodně špatně nebo hodně dobře, jak se to vezme, mohou překvapit a prodat i té nesmyslné nabídce.

Buď jak buď, floating market si v Thajsku určitě ujít nenechte. Kdyby pro nic jiného, tak pro ten zážitek. A ochutnejte aspoň zdejší podomácku připravenou zmrzlinu nebo tradiční ledovou kávu na thajský způsob. Za tu dáte méně, než za ristretto v Praze a dostanete půl litru fantastické kávy, která vás v tom horku zaručeně udrží při životě.

Každá cesta má svůj začátek i svůj konec. S Bangkokem se rozloučíme projížďkou City, moderním městem za řekou a večeří ve vyhlášené restauraci Sirocco, která táhne už svou exkluzivní polohou – musíte za ní do 63. patra, tedy na střechu hotelu Lebua. Nicméně Thajsko jako téma ještě určitě nekončí pro vás, slíbil jsem gastronomický speciál, určitě se za celou cestou ještě ohlédnu v posledním souhrnném dílu a mám připravená témata pro některé tištěné tituly našeho vydavatelství. A bavilo-li vás to stejně jako mně, udělejte si výlet. Jednou zažít je víc než stokrát číst či slyšet…

Foto: Petr Karban