
Rozhovor s doc. MUDr. Miladou Emmerovou, CSc.

Participuje Plzeňský kraj na některých projektech cestovního ruchu s ostatními českými kraji?
Plzeňský kraj stejně jako jiné kraje se aktivně podílí na práci Komise Rady Asociace krajů České republiky pro cestovní ruch a společně řeší problematiku týkající se této oblasti.
Jak vnímáte vzájemnou spolupráci krajské samosprávy a komerčních či podnikatelských subjektů v oblasti turismu? Je tato kooperace v rámci propagace kraje efektivní?
Plzeňský kraj jako moderní veřejnoprávní instituce se smyslem pro zodpovědný přístup k řešení každodenních otázek života pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. Území kraje je v povědomí obyvatelstva i návštěvníků spojeno s mnoha jedinečnými historickými, kulturními i duchovním hodnotami. A náš kraj je společným domovem, ekonomickým zázemím, turistickým lákadlem i místem odpočinku.
Kraj přirozeně sdílí společné cíle, zájmy i potřeby občanů regionu. Kooperace se zdravými podnikatelskými subjekty v oblasti turismu je vítána, protože přináší nejen pozitivní povědomí o našem kraji, ale napomáhá také rozšiřování a zkvalitňování služeb jak pro místní obyvatele, tak i pro domácí a zahraniční návštěvníky a turisty. Tím samozřejmě podporuje další zvyšování zaměstnanosti v regionu.
Plzeňský kraj významně podporuje také rozvoj venkovské turistiky. Můžete nám prozradit, co nového na poli agroturistiky připravujete?
Každoročně je vyhlašován Program podpory rozvoje venkovského cestovního ruchu v Plzeňském kraji s cílem podporovat obnovu a další budování venkovské a turistické infrastruktury a vznik regionálních produktů zejména se zaměřením na tradiční výrobu potravin, řemeslnou výrobu, turistické informační systémy, ubytovací zařízení, zařízení pro volný čas a sport, cykloturistiku, hipoturistiku, vodáctví, adrenalinové sporty, turistiku pro rodiny s dětmi, ale také na rozvoj agroturistiky. Žadatelem o dotaci může být jak fyzická, tak právnická osoba.
V posledních letech se v Plzni neuvěřitelně rozšířila nabídka kvalitních ubytovacích kapacit. Myslíte si, že má nyní západočeská metropole předpoklady stát se novou a úspěšnou kongresovou a incentivní destinací?
Město Plzeň je již nyní úspěšnou kongresovou a incentivní destinací. V poslední době se zde konala řada akcí a odborných setkání, Plzeňský kraj byl například spolupořadatelem mezinárodního kongresu největších cestovních kanceláří a dopravců SNET z Francie. Marketingové aktivity se projevují i zvýšeným zájmem o poznávací cesty do našeho kraje ze strany novinářů a zástupců zahraničních cestovních kanceláří. Kraj má i další místa, kde se konají setkání nejrůznějších odborníků. Ať již je to Šumava, Rokycansko nebo severní Plzeňsko. V letošním roce na podzim Plzeňský kraj připravuje například velké mezinárodní sympozium na téma Venkov a rozvoj podnikání. Jedná se o dvoudenní setkání, které proběhne v přeshraničním režimu – ve spolupráci s přeshraničními kraji Bavorska.
Dobrá kongresová destinace není jen o kvalitním ubytování a konferenčních kapacitách. Je také o tom, co lokalita, ve které se odborná setkání konají, nabízí. A náš kraj s městem Plzní nabízí skutečně jedinečné a zajímavé možnosti během celého roku. Ať už se jedná o historii a s ní spojené památky, tradice, umění či gastronomii, kulturní, společenské a sportovní vyžití a další vzdělávání pro děti i dospělé. K prestiži a mezinárodnímu ohlasu metropole Plzeňského kraje i celého regionu přispívá i kandidatura města Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015.
Text: Jan Pomykal
Foto: archiv Plzeňského kraje
www.kr-plzensky.cz