Profesní sdružení požadují po vládě spuštění kompenzačních programůFoto: Shutterstock.com
Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) žádá v souvislosti s novými protikoronavirovými opatřeními vládu v demisi o přímou finanční podporu subjektů podnikajících v turismu. Nové restrikce totiž podle unie už tak kritickou situaci mnoha firem ještě dále podstatně zhorší. Další pokles poptávky zahraniční a domácí klientely už část sektoru se čtvrt milionem zaměstnanců nemusí přežít, uvedla unie v tiskové zprávě.
Jak jsme již včera informovali, profesní sdružení v oblasti cestovního ruchu (a hlavně pak v gastronomii) v reakci na chystané zpřísnění protiepidemických opatření vyzývají vládu k urychlenému spuštění kompenzačních programů, které by zmírnily očekávaný dopad těchto změn na cestovní ruch a sektor horeca. Tlak na vládu v tomto směru kromě Gastronomické sekce Hospodářské komory ČR vyvíjí třeba i Česká unie cestovního ruchu. „Je více než zřejmé, že restart cestovního ruchu se odkládá na neurčito. Ztráty celého odvětví se opět dramaticky prohlubují. Krátké oživení cestovního ruchu ve 3. čtvrtletí mnohým subjektům stačilo tak maximálně k nadechnutí před dalším ponořením pod hladinu. Bez státní pomoci se nyní nelze obejít,“ uvedl dnes v tiskové zprávě prezident ČUCR Viliam Sivek.
Warning: Undefined variable $post_objects in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 98
Požadavky ČUCR na vládu v demisi:
Okamžité spuštění programu Antivirus, nebo obdobného nástroje k udržení zaměstnanosti.
Vyhlášení 3. výzvy programu COVID Nepokryté náklady jako pomoci úhrady části nákladů, nepokrytých příjmy, podnikatelským subjektům, jejichž obrat kvůli pandemii koronaviru poklesl.
Podpořit vytvoření finančního nástroje na překlenovací úvěry pro subjekty ze kterou cestovního ruchu např. formou zaručených úvěrů se splatností 10 let a odkladem splátek 2 roky.
„Chápeme, že vláda musí na dramatický nárůst nemocných reagovat, podobně jako v okolních zemích. Musíme ovšem upozornit na to, že v důsledku nových protiepidemických opatření přijde cestovní ruch v období adventu o zhruba 2,9 milionu tuzemských klientů, což je odhadovaný počet neočkovaných ve věkové kategorii 12+ u nás. Firemní a různé společenské akce se ruší, nebo významně omezují a ubývat bude navíc i zahraniční klientela. Německo už Českou republiku přeřadilo do epidemicky vysoce rizikové oblasti. Bez účinné podpory začnou tuzemské firmy v turismu krachovat a tisíce lidí přijdou o práci,“ zdůraznil Sivek.
Představitelé unie připomínají, že k oživení ve zmíněném 3. čtvrtletí přispěla výrazně především početnější domácí klientela, které přibylo v porovnání s prvním covidovým rokem 2020 o 10,4 procenta. Počet hostů ze zahraniční se zvýšil o více než 22 procent. Ve srovnání se 3. čtvrtletím 2019, kdy rozvoj turismu v Česku vrcholil, byl letos počet zahraničních hostů v tomto období nižší o 62 procent. Tržby v odvětví ubytování letos ve 3. čtvrtletí sice meziročně reálně o 15 procent vzrostly, přesto stále nedosahovaly ani dvou třetin úrovně z 3. čtvrtletí 2019.
Například zaměstnanost v širším odvětví ubytování, stravování a pohostinství druhý rok v řadě dále klesá. Ve 3. čtvrtletí letošního roku byla meziročně nižší o 6 procent, dvouletý propad činil 17 procent, vypočítává unie. Negativní dopady na hospodaření firem byly zčásti tlumeny mimořádnou podporou z veřejných rozpočtů. Jen v rámci programů COVID Lázně, COVID Ubytování a COVID Podpora cestovního ruchu, bylo dosud vyplaceno šest miliard korun, z toho letos do října 3,5 miliardy. Nicméně například průvodce programy naprosto minuly, ve stejně tíživé situaci jsou i cestovní kanceláře, dodává ČUCR.
„Čeká nás finančně mimořádně tuhá zima. Na straně zvýšení poptávky toho v současné situaci moc nezmůžeme, protože pro zahraničí jsme mimo hru a doma nám vypadnou neočkovaní. Částečným řešením nejtvrdší fáze krize by byla úprava parametrů programu Covid21, vyhlášení programu Covid nepokryté náklady a kompenzační bonus jako pomoc z veřejných zdrojů. Aby podnikatelé přežili a udrželi jsme zaměstnanost,“ konstatoval Sivek.
Před nástupem covidové pandemie vytvářel cestovní ruch více než 3 % HDP a pracoval v něm každý 22. Čech. Spotřeba v cestovním ruchu převyšovala ročně 300 miliard korun a do veřejných rozpočtů z něho plynulo ročně zhruba 125 miliard korun. Turismus vytvářel téměř 6% podíl na celkové produkci ČR a zhruba 7% podíl na celkových příjmech státního rozpočtu. „Přestože se tato situace dále zhoršuje, zůstává cestovní ruch i nadále na okraji zájmu všech politických stran. A to je varující,“ konstatoval výkonný viceprezident ČUCR Jaromír Polášek.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.
Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...