
Jizerské hory
V Jizerských horách vznikl ojedinělý produkt, který nebyl vytvořen žádnou profesionální organizací kartografického průmyslu, ale lidmi, kteří se snaží usnadnit handicapovaným orientaci v Jizerských horách. Při vytyčení tras byla prvotním vodítkem mapa Jizerských hor vydaná společností Geodézie, a.s., ve spolupráci se známým libereckým vozíčkářem, sportovcem Jiřím Jiroudkem.

Jiří Jiroudek má Jizerské hory projeté křížem krážem a může o nich zasvěceně hovořit. „Jizerské hory vidím jako ideální hory pro přírodychtivé vozíčkáře. Autem se lze dopravit buď do Bedřichova, či na Novou louku, nebo na Smědavu či k Bukovci a zmizet do hor na tři hodiny nebo na celý den. Je zde množství více či méně kvalitních cest. Velkou výhodou je téměř nulový provoz automobilů, i když i s autem se můžeme setkat. Jsou to převážně ojedinělé případy průjezdu pracovníků CHKO Jizerské hory či Horské služby. Na Vlašském hřbetu se lze setkat i s hlídkujícím vozem Policie ČR – nedaleko je Safírový potok. I neukázněný motorista se občas ukáže. A jedna rada o bezpečnosti nejen naší. Jsme širší než cyklista, pomalejší a měli bychom pamatovat na to, abychom byli vidět zdaleka.“

Trasy jsou rozděleny dle náročnosti. Barevné značení vyjadřuje zjednodušeně jejich položení – náročnost:
modrá – značí trasy nejlehčí;
zelená – značí trasy středně těžké;
červená – značí trasy náročné, nebo jen náročné úseky ostatních tras.
Trasy jsou označeny na rozcestnících plastovými značkami uvedených barev se šipkou a emblémem vozíčkáře, s logem společnosti Mobilita a případně logem sponzora, který se podílel na vytvoření trasy. Průběžně jsou trasy značeny terčíky stejné barvy s emblémem vozíčkáře. Všechny trasy jsou v současné době vedeny souběžně s trasami turistickými, takže barevné značení (nemusí být samozřejmě shodné) turistických cest je pomocným vodítkem.

Na adrese www.mobilita.cz si můžete najít krátké bezproblémové trasy. Mobilita, o.p.s., nabízí i bezbariérové ubytování. Komfortnější ubytování naleznete na www.avicenum.cz. Za kopcem je ubytování v Hejnicích u M. Rabana (faráře). Bližší informace http://formosa.cirkev.cz – vhodná základna pro krátký výlet po Viničné stezce.
Informace na internetu o trasách vhodných pro vozíčkáře:
www.mobilita.cz (značené i v terénu)
www.endogen.cz/kola (odkaz Jizerské hory)
www.kav.cz/region.htm
Šumava
Správa Národního parku Šumava vydala v roce 2000 brožuru „Na vozíčku po Šumavě“. Nabídka v materiálu je sestavena tak, aby pomohla a dodala odvahy k návštěvě Šumavy vozíčkářům, ale třeba také rodinám s dětskými kočárky. V brožuře naleznete Informační střediska Správy NP a CHKO Šumava přístupná vozíčkářům a seznam ubytovacích kapacit na Šumavě.
Pro pomoc s výběrem míst, která chcete navštívit, byl vytvořen jednoduchý klasifikační systém popisující kvalitu povrchu a výškový gradient cest.
Podrobnější informace o trasách naleznete na adrese www.npsumava.cz
-mk-