
Jste-li vyznavači jízdy na kole, máte rádi dobrodružství, malebnou přírodu a jste psychicky připravení na občasné nepohodlí, východní Slovensko může být tím pravým místem pro vaši cykloturistickou dovolenou. Ani jeden z krajů Slovenska nemá tak různorodou a pestrobarevnou mozaiku rozmanitých přírodních krás, kulturně historických zajímavostí a etnografických specifik. Šariš, Zemplín, Spiš, Gemer či Tatry – každá oblast má cosi svého, neopakovatelného a nevyskytujícího se v sousedním celku.
Na bicyklu můžete cestovat přes vysokohorskou tatranskou krajinu, hluboké lesy Slánských vrchů, rozlehlou nížinu při řece Latorica anebo pahorky Zemplínských vrchů, na kterých se rodí výborné tokajské víno. Východní Slovensko má svoje historické perly v bývalých královských městech Levoča, Bardějov, Prešov a Košice, které by měli navštívit všichni zájemci o historii středověku. Středověk se v krajině podepsal velkým počtem hradních lokalit, ze kterých dnes většinou zbyly jen romantické ruiny. Mnohé z nich jsou přístupné i na kole. Na území horního Šariše jsou roztroušené dřevěné kostelíky, které tvoří dominanty horských vesniček v pohoří Nízkých Beskyd a Bukovských vrchů (pralesy Bukovských vrchů byly zapsané 28. července 2007 do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO). Jestli jste se rozhodli pro cyklistiku v tomto koutě Slovenska, zde jsou stručně popsané dva typy cyklotras na tomto území.
Karpatská cyklistická cesta – sever
Karpatská cyklistická cesta, která vede po pěti státech Karpatského euroregiónu, překračuje napříč i východní Slovensko. Směrem od Prešova na sever je vyznačená standardním červeným cykloturistickým značením, na jih od Prešova najdete značku modrou. Severní část dálkové trasy je dlouhá 237 kilometrů a na její projetí stačí pět dní pohodové jízdy. Zahájit cestu se doporučuje v Prešově, který je administrativním a obchodním centrem Prešovského kraje. Cyklistický chodník vás přes sídliště Sekčov provede skrz město směr Fintice.
Cyklotrasa je značená po cestách 3. a 4. třídy, které jsou pro kola sjízdné a mají velmi nízkou intenzitu provozu. V okolí trasy doporučujeme navštívit nejstarší dřevený kostelík na Slovensku v obci Hervartov a zastavit se ve velmi pěkném středověkém Bardějově, odkud je to jen kousek do Bardějovských koupelí. Trasa vede dále směrem na Svidník, kde je odbočka do Údolí smrti – památníku prudkých bojů 2. světové války. V horském průsmyku překračuje trasa polskou hranici, kde se mění charakter cykloturistického značení. Značky jsou tu červené barvy a obsahují logo Karpatské cyklistické cesty. Trasa na polském území má 80 kilometrů a vede podhůřím Beskyd, tzv. „Lemkowcinou“.
Hranici se Slovenskem opět překročíte v horském průsmyku Ruské sedlo, který je součástí Národního parku Poloniny. Plynulý sjezd vás přivede kolem přehrady Starina do obce Stakčín. Odtud naberete směr Snina a po zhruba pěti kilometrech je odbočka na Sninské rybníky. Jedná se o rekreační oblast, která kromě ubytování a dalších služeb nabízí i možnost koupání v otevřených bazénech. Ve Snině je železniční stanice, odkud můžete odcestovat zpět domů. Podání kol k přepravě kdekoliv na území Slovenska stojí 20 korun. Přesný popis trasy i s průvodcem po polské části můžete najít na www.kcc.sk .
Trasa pro horská kola
Další typ na třídenní výlet je určený pro milovníky horských kol. MTB trasa vede podél celých Slánských vrchů od Prešova až po maďarskou hranici při jezeru Velká Izra. Trasa je dlouhá 123 kilometrů a 93 % tvoří lesní cesty. Trasa je poměrně náročná a proto se doporučuje cestovat nalehko. Je vyznačená červeným cykloturistickým značením, díky kterému se v husté spleti lesních tras a pěšinek neztratíte. Po startu z Prešova je nejbližší vhodné ubytování zhruba po 50 kilometrech v obci Zamutov v penzionu Opál, kde se kromě spaní můžete i najíst a kde vám majitelé ochotně pomohou odložit kola v garáži.
Druhá etapa cyklotrasy je méně náročná na převýšení, i když se stoupání úplně nevyhnete. Překročíte totiž dva horské průsmyky – Herlianske sedlo a Dargov. Výlet je možné ukončit ve Slanci, kde je železniční trať do Košic, anebo si prodloužit výlet a vyšlapat posledních třináct kilometrů k jezeru Velká Izra, kde je možné se ubytovat v chatkách u přírodního jezírka. Další informace najdete na www.slanskevrchy.sk . Pomoc pri organizování cykloturistických výletů poskytuje Prešovská bicyklová skupina Kostitras, Baštova 31, 080 01 Prešov, e-mail: horeadole@gmail.com , telefonický kontakt: Viera Štupáková, předsedkyně PBS Kostitras, +421 905 634 180.
Text a foto: SACR
Kontakt pro Českou republiku:
Slovenská agentura pro cestovní ruch
Jilská 16, 110 00 Praha 1
Tel./Fax: +420 224 946 082
www.slovakia.travel