Máte ještě v paměti „Švédské číslo“? Tedy marketingový projekt, jehož prostřednictvím zapojoval švédský touristboard do propagace země běžné občany? A zaujalo vás to? Pak pro vás máme něco podobného… Jen ze zcela opačného konce světa – veřejnost byla do propagace země nově zapojena novozélandskou turistickou centrálou.
Nezasvěceným připomeňme, že zmiňovaný švédský projekt spočíval v tom, že každý, kdo se zajímal o Švédsko jako potenciální turistický cíl, mohl odkudkoli ze světa zavolat na telefonní číslo komunikované v kampani, a prakticky na cokoli se zeptat některého z „běžných Švédů“, tedy z dobrovolníků, kteří se k akci přihlásili.

Se zapojením veřejnosti počítá i nová kampaň novozélandské turistické centrály. A ne jen tak ledajaká – kampaň s názvem „100% Pure Welcome – 100% Pure New Zealand“ má být vůbec největší v dosavadní historii touristboardu. Princip je jednoduchý – turistická centrála chce Nový Zéland představit jako destinaci s otevřeným a pohostinným přístupem, proto vyzvala obyvatele, aby se s potenciálními návštěvníky prostřednictvím svých vlastních krátkých videí podělili o svá oblíbená místa. Do kampaně se má zapojit víc než 300 dobrovolníků, kteří světu popřejí „Dobré ráno“ z míst, ke kterým mají vztah. „Zaměřte se na každodenní lokace, svoji místní kavárnu, místo, kam chodíte venčit psa, svou oblíbenou pláž nebo lokální pekárnu – chceme zachytit klasický život Kiwiů a to, co jej činí tak zvláštním,“ oslovil veřejnost ředitel Tourism New Zealand Stephen England-Hall.
Kampaň odstartovala v polovině června v Austrálii, která je hlavním zdrojovým trhem novozélandského incomingu, postupně se rozšířila i na další klíčové trhy (Čína, USA, Spojené království, Německo, Brazílie, Argentina, Japonsko, Indie, Singapur, Korea). Na sociálních sítích novozélandské turistické centrály se v těchto zemích každý den objeví nové krátké video vytvořené některým z dobrovolníků. Náklady na kampaň byly vyčísleny na 3 mil. novozélandských dolarů (NZD), což je v přepočtu víc než 44 mil. korun.

„Jsou to právě naši přátelští a vstřícní lidé, kdo nám spolu s úchvatnou krajinou dávají vyniknout na světové scéně. Návštěvníci přijíždějí kvůli krajině, ale když odjíždějí, hovoří o lidech,“ řekl ke kampani Stephen England-Hall a dodal, že cestovní ruch je pro Nový Zéland skutečně zásadním odvětvím – je nejsilnějším exportním odvětvím země, jeho přínosy lze vyčíslit na 16,4 mld. novozélandských dolarů a dává práci každému sedmému obyvateli. Už proto se nelze divit, že turismus má mezi Novozélanďany opravdu vysokou podporu. Výzkum vnímání cestovního ruchu obyvatelstvem probíhá dvakrát ročně a v posledních letech přináší opravdu skvělé výsledky. „Je fantastické, že 93 procent Kiwiů stojí za turismem, já chci ale dosáhnout stoprocentní podpory,“ komentoval zjištění z posledního průzkumu Stephen England-Hall. Turistická centrála spolu s vládou a dalšími subjekty dlouhodobě usilují o to, aby cestovní ruch zemi dával víc, než si bere. V praxi se to odráží nejen na výši investic do turistické infrastruktury, ale třeba také do osvětových kampaní, které mají návštěvníky inspirovat k zodpovědnému a ohleduplnému chování.
Zpět ale k aktuální kampani „100% Pure Welcome“. Ta je součástí dlouhodobé globální novozélandské kampaně „100% Pure“, která běží již dvacátým rokem, a je tak nejdelší svého druhu na světě. Zároveň je také odborníky považována za jednu z nejefektivnějších a nejlépe rozeznatelných destinačních kampaní. Nosné téma kampaně se každé dva roky mění, společná je ale těmto marketingovým aktivitám snaha vyzdvihnout unikátní stránky Nového Zélandu coby turistické destinace. Tedy poukázat na to, co mohou turisté vidět a zažít právě jen v této zemi. Kupříkladu poté, co na Novém Zélandu proběhlo natáčení veleúspěšné trilogie Pán prstenů, pracovala kampaň s heslem „100% Middle-earth“ (100% Středozemě), po legalizaci stejnopohlavních manželství zase s heslem „100% Choice“ (100% volba).
Foto: Tourism New Zealand