Doklady dětí při cestách do zahraničí

Možná jste to již zažili. Vymysleli jste na poslední chvíli rodinnou dovolenou v zahraničí, ale ouha, vaše dítě nemá pas. Potřebuje ho? Nestačí mu občanský průkaz, který jste mu vyřídili? Nebo ani ten nemáte? Jak dlouho bude trvat vyřízení? A co teprve, kdybyste se rozhodli poslat dítě na zahraniční výlet samo. Jde to vůbec? A jestli ano, za jakých podmínek? Mění se něco, když je vaše dovolená zájezdem cestovní kanceláře? Všechny tyto otázky, které může před rodinnou dovolenou řešit každý rodič, se pokusím zodpovědět v květnovém právním článku.

Z České republiky lze vycestovat do zahraničí pouze s platným cestovním pasem. Výjimka platí, jak známo, pro cesty do zemí Evropské unie, Islandu, Norska, Lichtenštejnska a Švýcarska, kam stačí jako cestovní doklad použít platný občanský průkaz. Každý již ale neví, že podle stále platného sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 288/2016 lze na občanský průkaz cestovat také do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldávie (tam jen občanské průkazy ve formátu ID1 a ID2) a Srbska. Pro výběr nezbytného cestovního dokladu jsou rozhodující nejen cílová destinace, ale také tranzitní státy.

 Občanský průkaz i pas jsou cestovním dokladem pouze pro jejich držitele, nikoli pro děti v nich zapsané. Děti, i velmi malá novorozeňata, je proto pro účely cesty do zahraničí potřeba vybavit vlastními cestovními doklady – je třeba mít cestovní pas nebo občanský průkaz podle pravidel uvedených výše. Rodný list dítěte, ani s úředně ověřeným překladem, není cestovním dokladem.

Pro děti do 15 let činí správní poplatek za vydání občanského průkazu pouze 50 Kč a za vydání cestovního pasu 100 Kč. Doba platnosti těchto dokladů je shodně stanovena na 5 let. Lhůta pro vydání občanského průkazu a cestovního pasu je 30 dnů; cestovní pas lze vydat ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů za zvýšený správní poplatek 2 000 Kč pro děti do 15 let.

Dítě lze poslat do zahraničí na dovolenou i bez doprovodu rodiče. Některé státy však pro ty účely vyžadují písemný souhlas rodiče nebo zákonného zástupce s konkrétní cestou. V souladu s příslušnými ustanoveními občanského zákoníku by u dovolené, tedy typicky krátkodobé cesty, měl postačovat souhlas jednoho rodiče, nevyžaduje se jejich dohoda.

 

Dítě lze poslat do zahraničí na dovolenou i bez doprovodu rodiče. Některé státy však pro tyto účely vyžadují písemný souhlas rodiče nebo zákonného zástupce s konkrétní cestou.

Jestliže stát takové potvrzení vyžaduje, je to podle informací uvedených na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky (MZV) výslovně zmíněno na jeho stránkách v kapitole Informace o podmínkách cestování do jednotlivých států světa, v rubrice věnované konkrétnímu státu. Databázi jsem prověřila zevrubné analýze, nicméně žádnou zemi, u které by byl formální požadavek jednoznačně stanoven, jsem nenašla. Chorvatsko, které souhlas kdysi vyžadovalo, už od něj upustilo.

I přesto MZV zpravidla doporučuje, aby rodič své dítě pro případ mimořádných událostí souhlasem vybavil, a to s následujícím obsahem a v následující formě: jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu dítěte, stejným způsobem identifikace doprovázející osoby, destinaci a přibližný termín cesty. Osoba, která písemný souhlas uděluje, si nechá ověřit podpis pod tímto souhlasem u notáře nebo na obecním úřadě. U hodně malých dětí lze přiložit i fotokopii rodného listu. Kromě češtiny se písemný souhlas doporučuje udělit i v cizím jazyce použitelném v destinaci, pro kterou je určený.

Jestliže jste občan České republiky a vyrážíte na rodinnou dovolenou s cestovní kanceláří nebo posíláte s cestovní kanceláří své dítě, odpadá vám ohledně cestovních dokumentů zjišťovací břemeno. Cestovní kancelář je totiž povinna ještě před uzavřením smlouvy o zájezdu informovat o potřebných cestovních dokladech do destinace a lhůtách pro jejich vyřízení, a to nejen ve vztahu k vám jako objednateli, ale rovněž ve vztahu ke všem spolucestujícím. Souhlas zákonného zástupce s cestou, je-li vyžadován, by měl být podle mého názoru uvedenou předsmluvní informační povinností rovněž pokryt.

Štěstí však přeje připraveným, a proto určitě neuděláte chybu, když si před zakoupením dovolené přečtete informace o potřebných dokumentech na stránkách MZV nebo příslušného velvyslanectví.

Foto: Shutterstock.com

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více