Až do roku 1989 byl Český Krumlov poklidným okresním městem. Město bylo sice turisticky atraktivní, ale využití jeho potenciálu cestovního ruchu bylo jen částečné. Ekonomika Českého Krumlova byla zaměřena především na průmyslové obory. Město bylo rovněž významným administrativně-správním centrem s rozvinutým regionálním školstvím, zdravotnictvím a dalšími službami. Po roce 1989 nastal v ekonomické, ale i sociální a kulturní oblasti města významný předěl. Český Krumlov se stal takříkajíc „přes noc“ vyhledávanou destinací mezinárodního významu. Pomohlo tomu nepochybně i jeho zařazení na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO v roce 1992.
Český Krumlov jako destinace cestovního ruchu
Rozvoj cestovního ruchu ve městě byl již v počátcích pozitivně ovlivněn několika skutečnostmi. Především to bylo založení Českokrumlovského rozvojového fondu, který v sobě koncentroval nejcennější majetek města, a umožnil tak jeho ekonomické zhodnocení a efektivní využívání, a to z velké části pro potřeby cestovního ruchu. Dále se město od počátku 90. let minulého století snažilo cestovní ruch systematicky řídit. Prvním přijatým strategickým dokumentem byl strategický dokument americké společnosti Horwath Consulting s názvem Plán rozvoje cestovního ruchu, zpracovaný a uvedený do praxe již v roce 1992.
Projekt a jeho zadání
Velmi rychlý rozvoj cestovního ruchu v uplynulém čtvrtstoletí poznamenal charakter města a vyvolal řadu změn v jeho životě. I když byl a je cestovní ruch v Českém Krumlově dlouhodobě úspěšně řízen a rovněž institucionálně zajištěn, vznikla zde potřeba objektivně analyzovat a posoudit současný stav cestovního ruchu v destinaci. Především šlo o to, zjistit jaké pozitivní a negativní dopady má cestovní ruch na město a jeho obyvatele, a to z pohledu vývoje v posledních 25 letech.
Státní hrad a zámek Český Krumlov navštívilo do konce července 2015 rekordních 221 000 návštěvníků, čímž předstihl loňského vítěze, zámek Lednici. V letech 1990–2014 dosáhly investice do českokrumlovského hradního a zámeckého komplexu částky 575 mil. Kč
|
Výsledkem této snahy byla příprava a realizace projektu „Analýza přínosů cestovního ruchu a strategie rozvoje cestovního ruchu v Českém Krumlově“, pro kterou byl pracovně zvolen název BENAS (akronym z angl. Benefit Analysis and Strategy). Zadavatelem projektu byly tři subjekty – město Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond a Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově. Řešitelem se stala Vysoká škola hotelová v Praze, konkrétně pak katedra cestovního ruchu ve spolupráci s katedrami ekonomie a ekonomiky a hotelnictví.
Cíle projektu byly soustředěny do těchto bodů:
- analyzovat dosavadní vývoj cestovního ruchu v Českém Krumlově od roku 1990,
- stanovit dopady cestovního ruchu (přínosy a náklady) na rozvoj města Český Krumlov, a to pro různé zájmové skupiny (občan, podnikatel, investor, obec, kraj, stát) a vyhodnotit nejen pozitivní, ale i negativní vlivy na dosavadní rozvoj,
- navrhnout systém pravidelného sledování a hodnocení výkonů cestovního ruchu v Českém Krumlově a určit, jaká data sledovat, jak je získávat, zpracovávat a interpretovat.
Cestovní ruch vytváří v Českém Krumlově přínosy pro veřejnou správu (např. rozpočtové určení daní, místní poplatky, investice, zaměstnanost, zhodnocování majetku), podnikatelské subjekty (např. generování tržeb, pracovní příležitosti, doprovodné služby) i místní obyvatele (např. pracovní příležitosti, kulturní a společenské vyžití, vybavenost města).
Řešení projektu bylo rozděleno do dvou etap. První, již dokončená etapa, představovala vlastní analýzu přínosů cestovního ruchu, druhá etapa bude zaměřena na stanovení strategie rozvoje cestovního ruchu v Českém Krumlově. Výstupy první etapy projektu budou prezentovány českokrumlovským zastupitelům i veřejnosti na setkáních ve středu 23. září 2015. O výsledcích a závěrech první etapy projektu přineseme informaci v některém z následujících vydání časopisu COT business.
Foto: CzechTourism
Název projektu:Analýza přínosů cestovního ruchu a strategie rozvoje cestovního ruchu v Českém Krumlově
Číslo projektu: MECK-PSCR1VŠH-2014
Zadavatelé: město Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r. o., Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, o. s.
Řešitel: Vysoká škola hotelová v Praze 8, spol. s r. o.
Termín řešení projektu: 1. 10. 2014 – 30. 6. 2015
Řešitelský tým: Ing. Pavel Attl, Ph.D. – odpovědná osoba, Ing. Anna Doležálková, Ing. Jana Kalabisová, Ph.D., Ing. Lucie Plzáková, Ph.D., Ing. Petr Studnička, Ing. Šárka Tittelbachová, Ph.D. – spoluřešitelé |