Ministerstvo zdravotnictví provedlo úpravy cestovatelského semaforu. Od zítřka se například do seznamu oranžových zemí přesouvají dosud „zelené“ Chorvatsko a Německo, červenou barvou se pak na cestovatelské mapě vykreslují Španělsko či Bulharsko. A právě zařazením posledně jmenované destinace mezi vysoce rizikové země si ministerstvo vysloužilo ostrou reakci Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK).
Asociace včera vydala tiskovou zprávu, kterou žádá vynětí Bulharska ze seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19. „K zařazení Bulharska mezi červené země, tedy země s vysokým rizikem nákazy, není žádný reálný důvod, žádná data nedávají k takovému postupu podklady,“ uvedla asociace. Podle ní Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí pro Bulharsko menší riziko nákazy než pro Českou republiku. ACK rovněž poukázala na to, že od počátku sezony do 11. srpna se podle ministerstva zdravotnictví nákaza po návratu z Bulharska prokázala u 67 lidí, z Česka jich přitom do balkánské země vycestovalo zhruba 200 000.
„Protože to není poprvé, kdy ministerstvo zdravotnictví podobným způsobem bezdůvodně negativně ovlivňuje cestování občanů a zasahuje do života mnoha desítek tisíc lidí, je patrné, že motivací k takové činnosti není snaha ochránit zdraví lidí. Žádáme proto okamžitou nápravu – tedy vyjmutí Bulharska (a podobně je na tom i Řecko!) z červené barvy na cestovatelském semaforu,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda ACK pro vnější vztahy Jan Papež. Ten je dlouhodobým kritikem cestovatelského semaforu, resp. způsobu, jakým jsou země světa do jeho jednotlivých kategorií zařazovány. „Zároveň žádáme nezávislý audit metody, podle které ministerstvo zdravotnictví zařazuje jednotlivé země do cestovatelského semaforu a žádáme nezávislý audit semaforu samotného. Je totiž absurdní, že mnohé barvy na semaforu ztratily během čas smysl,“ dodal Papež.
Ministerstvo zdravotnictví argumentuje, že seznam vzniká na základě dat, kterými se řídí celá Evropská unie. „Seznam zemí podle rizika nákazy se sestavuje na základě dat o šíření nákazy a dalších relevantních údajů,“ reagoval ředitel odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. „(Seznam) je vždy sestavován s ohledem na data ECDC, kterými se řídí celá EU,“ doplnil. Cílem seznamu je podle něj ochránit občany Česka. „Pro očkované osoby se navíc nic nemění,“ upozornil.
Mapu cestovatele se seznamy zemí odstupňovaných podle míry rizika nákazy zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví každý pátek, aktualizuje ji na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Změny vždy platí od pondělí. Po tomto víkendu se tak mezi červené země s vysokým rizikem nákazy přesune i třeba Švýcarsko. Pro vracející se turisty to znamená přísnější podmínky, lidé přijíždějící hromadnou dopravou musí jít na test ještě před návratem.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.
Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...