Parkhotel Kašperské hory a Šumavské bylinné lázně mají za sebou vynikající sezonu. Základem úspěchu se ukázala být úzce vymezená klientela. Tedy koncept, který by u mnoha jiných hotelů nemohl fungovat. Ředitel Jaroslav Fischer si jej však prosadil a na neobsazenost kapacit hotelu si rozhodně nemůže stěžovat.
Kdy se začal hotel proměňovat do své současné podoby?
Od počátku nového tisíciletí se hledal nový majitel, který by byl ochotný hotel koupit. V té době provoz spíše nefungoval, protože klientelu tvořily především rodiny s dětmi, které často přijížděly z Německa. Až na podzim roku 2010 se konečně našel nový majitel, který mě oslovil s nabídkou místa a přáním s hotelem něco udělat. Hotel totiž neměl zrovna ideální pozici na trhu, přestože v té době měl vlastně všechno, co plno jiných hotelů nemělo. Měl bazén, saunu, posilovnu, místnost na masáže a byl tady park s tenisovým kurtem. Přesto to však nefungovalo, a první tři roky musel majitel provoz dotovat.
Kdo přišel s nápadem rozšířit původní hotel o bylinné lázně? Jednalo se o složitý proces?
Koncepci jsem připravoval především já sám a můžu říct, že když jsem do hotelu přišel poprvé, o lázních jsem vůbec neuvažoval. Hotel jsem samozřejmě znal již z dob, kdy jsem jej navštěvoval jako host, ale nikdy předtím jsem nezjišťoval jeho možnosti. Když jsem nastoupil na pozici ředitele, zašli jsme s údržbářem po dlouhých schodech do rozsáhlého sklepení, kde v té době trčely ze zdi dráty a bylo tam odklizeno vše, co se nikam nehodilo. Poté, co jsem vstoupil do jeskyně, jsem si však uvědomil ty možnosti, které prostor nabízí. Prvotním nápadem majitele byla poměrně logicky transformace na tradiční wellness hotel. To se mi však od počátku nelíbilo. Myslím si totiž, že máme v Čechách poněkud zkreslenou představu o tomto pojmu a co vlastně skutečně znamená. U nás je wellness vnímáno velmi masově. Já si naopak myslím, že by se mělo jednat o individuální záležitost a osobitý zážitek. Konkrétní plán vytvořit bylinné lázně se zrodil po návštěvě mého kamaráda fyzioterapeuta, když mi řekl, že v jeskyni cítí výraznou zemskou energii, kterou by šlo využít. To nám dalo ten správný impuls, jenž nás přivedl k nápadu využít v lázních právě místní přírodu, bylinky a jedinečnou zemskou energii. A samotnou jeskyni dnes využíváme pro tzv. speleoterapii, tedy pro léčbu horních cest dýchacích a posílení organismu.
Parkhotel Kašperské Hory disponuje celkovou kapacitou 86 lůžek ve 43 pokojích. Velikost samotného hotelu i k němu přiléhajícího parku garantuje dostatečný klid pro relaxaci v krásné šumavské přírodě. Široká nabídka lázeňských procedur plných místních bylinek přináší individuální přístup a péči, které napomáhají odstraňovat bolest či jiné zdravotní problémy. |
 |
|
Proč by k vám měli lidé jezdit?
Úroveň a množství procedur, které nabízíme, je skutečně na špičkové úrovni a rozhodně se za ně nemusíme stydět. Jsem přesvědčen o tom, že v jiných zařízeních je dělají daleko hůř. A rozhodně poskytujeme více soukromí než velká lázeňská zařízení, která jsou skutečně neosobní. Našim hostům navíc posíláme kratší dotazník, ve kterém se jich ptáme nejen na jejich zdravotní stav či obtíže, ale zajímá nás i hlavní důvod jejich návštěvy v našem hotelu a lázních, zajímá nás jejich spokojenost. Někdy je opravdu zajímavé si odpovědi hostů číst. Zjistil jsem, že lidé k nám nejčastěji jezdí, aby si odpočinuli, zrelaxovali a načerpali novou energii v krásné šumavské přírodě. Uvědomují si, že pomocí bylinek se dosahuje celkového posílení organismu. Výsledky se projevují později, ale jsou trvalejší. Uvědomují si, že jeden krátký pobyt v průběhu roku je málo. Řada hostů se nám proto vrací opakovaně, klidně i několikrát během jednoho roku. Pobyty si zcela logicky postupně prodlužují. To je ta nejlepší zpětná vazba, kterou si můžeme přát. V loňském roce mě až překvapilo, kolik hostů bylo v našem hotelu a bylinných lázních již pětkrát či dokonce šestkrát. Při první návštěvě, která je většinou na doporučení, hraje významnou roli i neobvyklý interiér hotelu a lázní, včetně velké skalní jeskyně. Třešničkou na dortu je pak energetický a meditační hotelový park.

Energetický park
V areálu hotelu se nachází rozhlehlý energetický park s meditační cestou, která má pomáhat najít ztracenou energii. Do Šumavských bylinných lázní totiž často přijíždějí hosté s pocitem vyčerpání či dokonce se syndromem vyhoření. Právě těm může pomoci nalézt ztracenou energii několik menhirů, které se střídají s lavičkami a lehátky nabízejícími uklidňující pohled na nedaleký hrad Kašperk.
|
Ve vaší nabídce figurují různé pobytové balíčky. Je o ně zájem?
Ano, pobytové balíčky využívá drtivá většina našich hostů. Individuální host je u nás v hotelu opravdu výjimka. Balíčky navíc obsahují určitý počet procedur, které jsou nastavené tak, aby byli hosté spokojeni a my jsme zároveň vše zvládli. Díky tomu klienti dostanou vždy přesně to, co si koupili. Většinu procedur v balíčcích přitom tvoří především zábaly, různé koupele a další. Náročnější procedury, jako jsou například masáže, do nich nezahrnujeme, ale vytváříme hostům prostor pro jejich případné dokoupení. Takto nastavený model se nám velice dobře osvědčil, jelikož všichni hosté, kteří k nám přijedou, mají o další procedury zájem a dokupují si služby na základě aktuální potřeby. A naši stálí hosté si obvykle pobytové balíčky rozšiřují o celou řadu procedur ještě před samotným příjezdem. To dává jistotu nejen jim, ale i nám.

Do hotelu mají zakázaný vstup děti. Bylo pro vás těžké je začít odmítat?
Z počátku to bylo poněkud těžké, ale náš koncept si to v podstatě vynutil. Nejsložitější přitom bylo vysvětlit tento zákaz našim stálým hostům, kteří již byli zvyklí k nám jezdit i s dětmi. Samozřejmě se jim to nelíbilo a měli pocit, že o ně a jejich peníze nemáme zájem. Pro nás to však bylo logické rozhodnutí. Hotel v té době poněkud stagnoval a pokud se objevily nějaké stížnosti, bylo to často právě kvůli přítomnosti dětí. Nyní si však hosté na tuto skutečnost zvykli a nemáme se zákazem jediný problém.
K přírodě patří i zvěřina
Součástí hotelu je restaurace v loveckém stylu, která se zaměřuje především na moderní kuchyňskou úpravu zvěřiny. Specifické zaměření restaurace přitom naplno zapadá do nastaveného konceptu lázní. Jelikož je zvěřina lehce stravitelná a čistá, nezatěžuje zbytečně již tak unavené tělo. Restaurace má kapacitu 50 míst a v letních měsících je spojena se slunnou zastřešenou terasou.
|
Chystáte v rámci služeb pro letošní rok nějaké novinky?
Změny plánujeme v oblasti gastronomie, kdy pro letošní rok připravujeme jiný charakter pobytů s polopenzí. Do jídel bychom totiž chtěli zakomponovat mnohem více zvěřiny a ryb a rozhodli jsme se nahradit v nabídce oslazené vody těmi přírodními. Novinky chystáme dále v oblasti balneologie a s ní spjatých procedur. V rámci procedur poté plánujeme ještě jednu novinku, kterou v tuto chvíli v České republice nikdo nedělá. Tou jsou koupele v epsomské soli s bylinkami. Myslím si, že by o ně mohl být skutečně velký zájem.
Foto: Parkhotel Kašperské Hory
www.parkhotel-sumava.cz