ERV: Nejvíce škod hlásí turisté z Egypta

Nejrizikovější destinací podle počtu škod turistů je s více než 35 procenty Egypt, s velkým odstupem následují Řecko (13 procent), Turecko (11 procent), Bulharsko (7 procent) a Tunisko (5 procent). V zemi Faraonů je také dvakrát vyšší frekvence škod než v Turecku a Bulharsku, které se dělí o druhé místo. Vyplývá to ze statistik ERV Evropské pojišťovny.

Nejrizikovější destinací podle počtu škod turistů je s více než 35 procenty Egypt

Během letních dovolenkových sezon se posledních letech o pomoc hlásí klienti nejvíce z Řecka, Chorvatska, Turecka a Egypta, řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

K tradičním destinacím s nejvíce škodami letos přibyl rovněž Egypt, odkud jsou škody mnohem dražší než z jiných zemí, doplnil mluvčí Allianz Václav Bálek. V Egyptě je podle něj většina případů spojená s „Faraonovou pomstou“ tedy žaludečními a střevními problémy. Česká podnikatelská pojišťovna v Egyptě za klienta zaplatila v jednom případě 810 tisíc korun.

V ceně pojištění není rizikovost oblasti výrazně zohledněna, míní výkonný ředitel Fingo.cz Jan Steinbauer. Pokud je pojištění do některé lokality vyšší, je to zejména z důvodu odlišného rozsahu krytí. S rozvojem turistiky a stoupající náročností klientů se ceny mírně zvyšují, ale maximálně o koruny. Tento trend bude podle něj pokračovat, základní ceny zůstanou stejné, jejich zvyšování bude spíše formou zkvalitňování služeb, tedy například zvedáním limitů krytí rizik.

Loňská průměrná škoda z cestovního pojištění u ERV meziročně vzrostla o téměř devět procent na 9827 korun. Nejčastější obtíží turistů jsou zažívací potíže. Jejich důvodem je především kvalita pitné vody. Kvůli vysokým teplotám jsou v Egyptě poměrně časté také sluneční alergie či úpaly.

V Egyptě je stále třetina turistů ošetřena mimo prověřené kliniky, upozornil mluvčí ERV Vlastimil Divoký. Důvodem je to, že nevolají asistenční službu a snaží se situaci řešit na vlastní pěst, nejčastěji přes hotelové kliniky. Právě na hotelové lékaře by si turisté podle něho měli dát velký pozor, jsou to často jen medici, napojení na konkrétní lékařské zařízení. „Léčení turistů je tam velký byznys. Hotelový lékař může být cestou k dluhům i pošramocenému zdraví,“ dodal.

Když člověk navštíví hotelového lékaře, je mu podle něj poskytnuta nekvalitní a zároveň několikanásobně předražená lékařská péče, kterou navíc musí uhradit hotově na místě. Dalším problémem je nadměrné přeléčování, které je v Egyptě hlavním zdrojem příjmů řady zdravotnických zařízení. Vždy je důležité se ihned obrátit na asistenční službu, která zajistí ošetření prověřeným lékařem, dodal Divoký.

Pojišťovna již zaznamenala i případy podvodů, kdy hotelový lékař zavolá sám a spojí klienta s falešnou asistencí, která potvrdí, že náklady uhradí, ale ve skutečnosti je pak musí uhradit sám klient. Jako příklady neadekvátních cen lékařských ošetřeních v hotelových nebo neprověřených klinikách jsou gastroenteritida za 250 až 300 dolarů, ambulantní zašití tržné rány 600 až 800 dolarů. Ceny jsou čtyřikrát vyšší, než je reálná hodnota takového ošetření ve standardním zařízení, podotkl mluvčí ERV.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

JAR: provoz výletního Modrého vlaku kvůli nehodám přerušen

V Jihoafrické republice včera kvůli opakovaným nehodám přerušili provoz luxusního vlaku mezi Kapským Městem a Pretorií. Jde o výletní soupravu zvanou Modrý vlak, která turisty trasou dlouhou 1 600 kilometrů veze dva dny.

Číst více
Foto: Letiště Praha

Zimní novinky Čedoku? Přímé lety do exotiky

Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...

Číst více