Zámecký pivovar patří spolu s prvním nádvořím, jízdárnou, konírnou, stájí a tzv. úřednickým domem do majetku Města Litomyšle. Od začátku devadesátých let se vedení radnice pokoušelo najít pro objekt bývalého zámeckého pivovaru vhodné využití. V letech 1998 a 1999 byly kompletně opraveny veškeré fasády pivovaru. V roce 1999 se v Litomyšli konal Evropský Tensingový festival, kterého se zúčastnilo asi dva tisíce mladých lidí z celé Evropy. Tensing („teenagers singing“ neboli „zpívání náctiletých“) je jedním z programů YMCA zabývajícím se prací s mládeží – jde o kombinaci sborového zpěvu, hudby, divadla, tance a jiných výrazových prostředků. V té době asi nikdo netušil, že YMCA zakoření ve městě tak silně, a to nejen v roce 2000.
Jak to všechno začalo?
Hned druhý rok po festivalu došlo mezi hnutím YMCA reprezentovaným rodačkou z Budislavi Janou Vohralíkovou a Městem Litomyšl v čele se starostou Miroslavem Brýdlem k dohodě o společném využití části zámeckého pivovaru pro účely Evropského školicího centra. V dohodě se píše, že „YMCA bude v určených prostorách prioritně vykonávat vzdělávací, výchovnou a duchovní činnost, která vyplývá z jejího poslání křesťanského sdružení mladých lidí a největší mládežnické organizace na světě“. Hlavním mottem dohody je prolnutí všech prostorů a možnost jejich variabilního využívání všemi stranami. Kromě školicího centra zůstává v zámeckém pivovaru centrum Smetanovy Litomyšle, jsou zde společenské sály využívané městem, rodný byt B. Smetany, dva služební byty, apartmán a depozitáře.
Osloven byl architekt Josef Pleskot
Koho oslovit s žádostí o vypracování studie na rekonstrukci zámeckého pivovaru? Tuto otázku měl starosta Miroslav Brýdl vyřešenou poměrně rychle. „Řekl jsem si, že to musí být někdo, kdo u nás patří k absolutní špičce. Nádherná Kaňkova úprava objektu si nezasloužila zásah jen tak někoho!“ vzpomíná dnes Brýdl. Hlavním principem návrhu architekta Josefa Pleskota je zachovat částečně průmyslový charakter objektu. „Vždyť se zde vařilo pivo, byla to průmyslová budova, fabrika,“ říká Pleskot. To je také důvod, proč zde najdete jednoduché linky, dveře z neopracovaného dřeva, přiznané železné výztuže atd. Na druhé straně zde uvidíte architektonické prvky, které mají deklarovat novou funkci a nové využití objektu. Jde především o řešení přístupu světla do objektu (nová i znovuobnovená okna, obloukové okno v hlavním průčelí) nebo o monumentální vestavbu ve vnitřním atriu (kombinace skla a oceli).
Evropské školicí centrumse budovalo šest let
V roce 2001 proběhla první část rekonstrukce, na jejímž konci byla knihovna, počítačová učebna a kancelář se zázemím. V letech 2003 – 2004 rekonstrukce pokračovala – realizována byla vstupní hala s průchodem do dvorečku, ekumenická kaple, seminární sál a sociální zařízení. Ve druhém nadzemním podlaží je realizován víceúčelový sál, pobytová chodba, fitness se zázemím a saunou a první část ubytování. Z celkového počtu 55 lůžek je 40 formou hostelu (jednolůžkové až čtyřlůžkové pokoje se sociálním zařízením na chodbě) a 15 lůžek je rozmístěno v celkem osmi penzionových pokojích s vlastním příslušenstvím. Ubytování je soustředěno od 2. do 4. nadzemního podlaží.
Slavnostní otevření a zahájení provozu
Slavnostní otevření Evropského školicího centra je naplánováno na druhý víkend v září, kdy je každoročně Den otevřených dveří památek. Tento termín nebyl vybrán náhodou. Společným úsilím mnoha lidí a firem se podařilo otevřít jednu z nejvýznamnějších památek v Litomyšli široké skupině návštěvníků, a to nejen na jeden víkend v roce. Další spojení, které se nabízí, je Evropa. Nejen, že Den otevřených dveří památek je evropským svátkem a rekonstrukce zámeckého pivovaru byla možná díky penězům „z Evropy“, ale díky příjezdu lidí z různých evropských zemí má Litomyšl opravdu ambice stát se Evropským městem mladých.
Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu,
tisková mluvčí Města Litomyšl