Minulý měsíc otevřela Evropa své dveře záplavě bohatých čínských turistů. Stalo se tak poté, kdy Evropská unie dosáhla dohody, podle které členské státy Evropské unie obdržely statut oficiálně schválené destinace.
Čínská vláda držela dlouhou dobu čínské turisty na velmi krátkém řetězu, do zahraničí mohli vycestovat pouze prostřednictvím státem oficiálně schválených cestovních kanceláří a jen do schválených destinací. Ale během zhruba posledního roku se počet těchto oficiálně schválených destinací rapidně zvýšil. Čínští turisté teď mohou vycestovat do všech zemí Evropské unie s výjimkou Velké Británie, Dánska a Irska a pár dalších zemí, které nejsou členy EU.
Největší množství čínských turistů směřuje do Francie a Švýcarska, Číňané se pídí po západním zboží, chtějí si užít západního způsobu života, prolézají obchody a zaplňují turistické atrakce.
Podle čínských médií vycestovalo v roce 2003 do zahraničí zhruba 20,2 milionů Číňanů, což je o 21 % více než v minulých letech. A dá se očekávat, že se vzrůstajícím počtem bohatých lidí, kteří své jmění získali v čínské verzi komunismu volného trhu, se bude stále zvyšovat počet těch, kteří by rádi zahlédli život za Velkou zdí. Odborníci tvrdí, že čínská ekonomika i nadále každý rok roste téměř dvouciferným tempem a že v roce 2020 vycestuje z Číny kolem 100 milionů turistů, což bude hlavním hnacím impulzem globálního průmyslu cestovního ruchu.
V současné době si ale mohou cestu do Evropy dovolit pouze nejbohatší špičky čínské společnosti. Ceny nejlevnějších balíčkových zájezdů do Evropy totiž začínají na 1325 USD, což je daleko za hranicemi možností obyvatel země, ve které je průměrný roční výsledek o něco méně než 1000 USD. S tím, jak se otevřely dveře, vyvstávají také obavy z hromadných emigrací čínských turistů. Tomu odpovídají příslušná opatření – aby bylo jisté, že se turisté vrátí, musí cestující do zahraničí složit kauci ve výši 6000 USD a dokázat, že za posledních šest měsíců měli v bance dalších 6000 USD. A aby to nebylo málo, ti, kteří míří do zahraničí, musí předložit také potvrzení o zaměstnání, garanci od svého zaměstnavatele a fotokopii výpisu z obchodního rejstříku své firmy.
Vzhledem k tomu, že k západnímu způsobu života mohli Číňané přičichnout jen vzácně a nabídka západního zboží je v Číně limitovaná, předpokládá se, že budou Číňané v Evropě hodně utrácet. „Mnoho z nich se vrhne do víru nákupů, zvláště pokud to bude jejich první cesta do zahraničí. Myslím si, že mnoho lidí se také bude chtít porozhlédnout kolem a alespoň ve zkratce se o navštívených zemích něco dozvědět,“ řekl Zhang Guangrui, ředitel výzkumného centra cestovního ruchu na Čínské akademii sociálních věd.
Čínské turisty také média nabádají, aby se v zahraničí chovali, jak se patří. Například list Beijing News vydal speciální přílohu o Evropě, kde zveřejnil rady o vhodném vystupování na tomto kontinentu. Mimo jiné příloha doporučuje, aby Číňané nezapomínali říkat „děkuji“ číšnicím, stát ve frontě v restauracích a aby naopak zapomněli na odhazování odpadků na zem, plivání, kouření a halasný hovor na veřejnosti. „V našem denním životě jsou to jen maličkosti a jsou součástí našeho osobního chování, ale když jsme v zahraničí, představujeme image všech čínských lidí,“ uvádí se v příloze listu.
-KB-