Před rokem jsme se na stránkách COT – Celý o turismu zabývali aktuálními statistikami cestovního ruchu v Dubaji. Zamýšleli jsme se nad tím, zda má tento emirát šanci naplnit vizi 20 milionů mezinárodních příjezdů, kterou si stanovil do roku 2020. Nastínili jsme, že minimálně kvůli Všeobecné světové výstavě EXPO 2020, která bude v Dubaji probíhat od příštího podzimu, je dosažení tohoto cíle naprosto jisté. Pojďme se tentokrát podívat, co vlastně bude návštěvníky výstavy (potažmo města jako takového) čekat. A co bude EXPO 2020 znamenat pro dubajský turismus.
Ambice pořadatelů nejsou právě malé. EXPO 2020 má být největší světovou show. Výstava, která bude slavnostně zahájena 20. října příštího roku, potrvá 173 dnů a zúčastní se jí vystavovatelé ze 192 zemí. Organizátoři očekávají, že během půlroku na výstavu zavítá 25 milionů lidí! Podle údajů, které jsme na základě svých dotazů dostali z tiskového oddělení EXPO 2020, by mělo 70 procent návštěvníků přicestovat ze zahraničí, což by byla rekordní hodnota v celé 168leté historii světových výstav. Nejvíce hostů by podle očekávání mělo být z Indie, Saúdské Arábie, Velké Británie, Číny, Ománu, Ruska, Íránu, USA, Německa a Pákistánu. Taková je ostatně i skladba hlavních zdrojových trhů dubajského incomingu obecně…
Zaměřeno na lepší zítřky
Představu o podobě výstavního areálu si můžeme udělat například z popisu na stránkách Kanceláře generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020. Tam se mj. píše, že výstaviště se nachází v jihozápadní části Dubaje, poblíž letiště Al Maktoum a přístavu Jebel Ali, zhruba ve třetině cesty mezi centry Dubaje a Abú Zabí, že má tvar květu a že se rozprostírá na ploše cca 4,5 km². „Centrální náměstí obklopuje vstupní zóna s hlavní branou a 3 hlavní ‚okvětní lístky‘ – dle podtémat ‚Opportunity, Mobility, Sustainability‘. Po jejich obvodu budou umístěny vlastní pavilony jednotlivých účastníků. Komerční zóna, mešita, tematické, korporátní a doplňkové pavilony a budovy se budou nacházet okolo centrálního náměstí a uvnitř ‚listů‘, kde budou také situovány parky a prostory pro děti,“ píše se na webu www.czexpo.com.
Al Wasl Plaza bude středobodem veškerého dění na EXPO 2020
|
Zajímalo nás samozřejmě, v čem má být dubajská výstava tak výjimečná, aby přilákala 25 milionů lidí. Jen pro srovnání – milánskou výstavu před pěti lety navštívilo 22 milionů lidí a EXPO 2010, které se konalo v Šanghaji, oficiálně vykázalo 73 milionů návštěvníků, z čehož ovšem jen 4,25 mil. přicestovalo ze zahraničí. Výjimečnost dubajské výstavy tkví podle organizátorů nejen v tom, že se bude jednat o první EXPO pořádané v arabském světě, ale třeba i v samotné koncepci. Bude to například vůbec poprvé, kdy bude mít každá země svůj vlastní pavilon, v kterém bude moci představit svůj národ, jeho kulturu, úspěchy, ambice a produkty. V areálu navíc nebudou pavilony rozmístěny podle geografického kritéria, jako tomu bylo na předešlých výstavách, ale podle subtémat, ke kterým se jednotlivé země přihlásily. V této souvislosti připomeňme, že hlavní téma výstavy bude znít „Connecting Minds, Creating the Future“, tedy „Propojování myslí, vytváření budoucnosti“. Subtématy jsou pak udržitelnost a mobilita.
Návštěvníci budou moci každý den zhlédnout asi šest desítek živých představení, obdivovat technologie budoucnosti, vyslechnout koncerty špičkových umělců, zúčastnit se přehlídek, kochat se neotřelou architekturou, zažít oslavy různých světových svátků a v neposlední řadě také ochutnat jídla připravená šéfkuchaři světových jmen – dvě stovky stravovacích zařízení denně připraví kolem 300 000 jídel. Zájemci si budou moci objednat i speciální kulinářskou prohlídku výstavy, během které okusí pokrmy z různých kultur a kontinentů, a získají tak představu o gastronomických zážitcích zítřka. Kulinářská nabídka EXPO 2020 bude ozvláštněna zapojením robotů či rozšířené a virtuální reality.
Češi vyrobí vodu ze vzduchu
Český pavilon se bude nacházet v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2 200 m2. Jeho jádrem bude systém S.A.W.E.R. (jedná se o zkratku ze Solar Air Water Energy Resources), tedy technologie vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie. Systém vyvíjejí odborníci z Akademie věd ČR a Českého vysokého učení technického. „Voda vyrobená tímto systémem pak může být upravena pro různé účely – ať už jako pitná pro lidi či zvířata, tak třeba pro zavlažování a tedy přeměnu pouštního písku v úrodnou půdu,“ píší k tomu organizátoři výstavy. Obecně bude český pavilon zaměřen „jarně“ a na návštěvníky v něm bude čekat mimo jiné rozsáhlá výstava designového skla a rotační expozice, v níž se budou ve čtrnáctidenních cyklech střídat tematické výstavy představující silné české exportní firmy a jejich produkci. Detaily najdete na citovaném webu. V sobotu 21. března proběhnou v prostorách pavilonu oslavy národního dne.
Český pavilon bude lákat na vodu, sklo, tematické výstavy a českou kuchyni
|
Návštěvníci českého pavilonu budou mít rovněž šanci ochutnat naši gastronomii. O to se postará tým kuchařů vedený Janem Punčochářem, známým například z pražského podniku Grand Cru. V nabídce národní restaurace se objeví například kachna s chřestem, candát s houbami nebo kuře plněné zelím s koprovou omáčkou.
A co potom?
Pokud by vás, stejně jako naši redakci, zajímalo, co se bude s výstavním areálem dít po 10. dubnu 2021, kdy jej opustí poslední návštěvník, pak vězte, že zhruba 80 procent staveb zůstane na místě. Podle informací z tiskového oddělení EXPO 2020 budou základem města nazvaného District 2020, které bude těžit z inovativní digitální i fyzické infrastruktury vybudované pro potřeby světové výstavy. Půjde jak o rezidenční oblast, tak o základnu řady firem, mezi kterými nebudou chybět ani hlavní partneři výstavy, tedy společnosti Siemens a Accenture. Z areálu ale bude těžit i dubajský turismus, resp. kongresový průmysl. Pavilon s názvem Al Wasl Plaza, který bude středobodem světové výstavy, bude po jejím skončení sloužit pro pořádání různých (zejména ale značně velkých) eventů, Pavilon udržitelnosti zas poslouží jako dětské a vědecké centrum. District 2020 bude vynikat i skvělou dostupností, a to jak po zemi, tak po vodě i vzduchem – se zbytkem Dubaje a Abú Zabí bude město propojeno čtyřmi hlavními dálnicemi, bude na dosah přístavu Jebel Ali a na letiště Ali Maktoum International Airport to budou mít cestující jen jednu stanici metrem.
Pozor na přehřátou expanzi!
Jak už bylo uvedeno v úvodu článku, EXPO 2020 bude mít neoddiskutovatelný vliv na dubajský turismus, respektive na cestovní ruch celých Spojených arabských emirátů. Oněch 25 milionů návštěvníků výstavy pochopitelně neznamená, že se více než zdvojnásobí počet příjezdů do země, s masivním nárůstem však tamní úřady i podnikatelé počítat mohou. V loňském roce zavítalo do Dubaje necelých 16 milionů návštěvníků, příští rok jejich počet zcela jistě překročí 20 milionů. Tento zvýšený počet příjezdů bude klást nároky na infrastrukturu. Je například jisté, že se bude muset zvýšit počet ubytovacích zařízení, aby město nápor zájemců zvládlo. Jen pro ilustraci – v současné době je v Dubaji k dispozici 721 hotelů o celkové kapacitě 118 382 pokojů. Jejich obsazenost dosahovala v prvním kvartálu letošního roku průměrné úrovně 77 procent. Podle informací dubajské turistické centrály (DTCM) by se měla kapacita města do konce letošního roku zvýšit na 132 000 pokojů, přičemž stále platným cílem je otevřít Dubaj co nejširšímu spektru návštěvníků. Doby, kdy ve městě vyrůstaly jen hotely prémiových tříd, jsou pryč – i díky systému městských poplatků přibývá čím dál více hotelů ve třídě jedné až tří hvězd. V letošním prvním čtvrtletí jich bylo přesně 260, tedy víc než třetina celkového počtu hotelů (na celkové nabídce pokojů se ovšem podílely jen 20 procenty).
V souvislosti s EXPO 2020 (ovšem zdaleka nejen kvůli této výstavě) poroste i kapacita dubajských letišť. Kupříkladu Dubai International Airport (DXB), kterým v roce 2017 prošlo 88 milionů pasažérů, má do roku 2020 zvýšit své výkony na 100 milionů cestujících. To samozřejmě souvisí především s úspěšným rozvojem letecké společnosti Emirates, pro kterou je DXB domovským letištěm. Roste ale i druhý dubajský vzdušný přístav, totiž letiště Al Maktoum International Airport (DWC), které se nachází jižně od Dubaje v Jebel Ali – to má v současnosti kapacitu pro odbavení 120 milionů pasažérů, do roku 2025 by se díky probíhajícímu rozšiřování měla tato kapacita navýšit na 160 milionů cestujících ročně. Není bez zajímavosti, že toto letiště by se mělo výhledově stát i kosmodromem a tím i prvním hubem na světě integrujícím v sobě leteckou i vesmírnou dopravu. A podobně je možné hovořit třeba o dubajské námořní dopravě – zatímco v roce 2017 přivítala Dubaj asi 650 000 účastníků okružných plaveb, do roku 2020 se má jejich počet zvýšit asi na milion. S tím souvisí rozšiřování Terminálu T3 v přístavu Mina Rashid, který se má díky kapacitě 18 000 pasažérů denně stát největším svého druhu na světě.
EXPO 2020 bude pro dubajský turismus na jedné straně příležitostí, na straně druhé výzvou. Emirát se bude muset například vyrovnat s rizikem přebujelé ubytovací kapacity – pro hoteliéry bude výzvou kombinace rostoucích nákladů a vysoké konkurence, která stlačuje ceny. A s tím, jak do budoucna poroste podíl turistů z Číny, Ruska a některých dalších zemí, musejí Dubajští počítat sice s rostoucími počty příjezdů, ale také se snižujícími se průměrnými výdaji…
Foto: EXPO 2020