
V minulém vydání jsem vám na stranách 96 – 97 v celkové reportáži z fam tripu po západě USA s cestovní kanceláří America Tours slíbila, že se k některým místům z naší 6 500 km dlouhé trasy ještě vrátím. Říkala jsem si, že s odstupem doby a přetříděním fotografií vystoupí na povrch ty nejzajímavější zážitky a místa, která si zaslouží krátké ohlédnutí. Omyl! Stále je těžké vybrat to nejpodstatnější, protože každé místo, které jsme navštívili, má svého genia loci, každé zanechalo v paměti nesmazatelnou stopu.
Zážitky i z těch nejkrásnějších míst na světě může ještě více umocnit nebo naopak pokazit práce touroperátora, jeho výběr zahraničních partnerů (od dopravců po ubytování), organizace cesty (od výběru míst po časový harmonogram), znalost prostředí a místních zvyklostí atd. Zde platí přímá úměra – čím vzdálenější místo na zeměkouli, tím je důležitější výběr touroperátora. Já osobně volím cestovní kanceláře specializované pro ten který trh.
Protože America Tours je na celém americkém kontinentu jako doma, tedy i na západním pobřeží USA, místa s ní navštívená jsou příjemným zážitkem. A potom vybírejte několik nejzajímavějších…
Když se ale znovu a znovu probírám fotkami, v případě Grand Canyonu vždy přichází takový zvláštní pocit, že jsem měla možnost vidět něco opravdu jedinečného, co nevytvořil člověk, nýbrž příroda. Jeden ze sedmi přírodních divů světa leží na severozápadě státu Arizona nedaleko hranic států Utah a Nevada a tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon National Park, jednoho z prvních národních parků založených v USA. Rozkládá se na celkové ploše asi 4 900 km2. Patří mezi nejúchvatnější přírodní výtvory na naší planetě a vyhledávají ho turisté z celého světa.
Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval miliony let, je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 24 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva miliony let zařezávají vrstvu po vrstvě do sedimentů coloradské plošiny.

Prvním evropanem, který zaznamenal zmínku o existenci Velkého kaňonu, byl Španěl García López de Cárdenas v roce 1540. První vědeckou expedici vedl koncem šedesátých let 19. století major americké armády a geolog John Wesley Powell. Powell označil zdejší souvrství sedimentárních hornin za otevřenou knihu zaznamenávající velký příběh. Dávno před Evropany však v oblasti kaňonu i v jeho stěnách sídlili původní obyvatelé Ameriky.
Dnes je Grand Canyon National Park jednou z nejznámějších světových turistických atrakcí. Každoročně jej navštíví okolo pěti milionů lidí ze všech států USA i celého světa. Ze Spojených států pochází 83 % návštěvníků. Nejvíce zahraničních turistů je z Velké Británie, Kanady, Japonska a Německa.
Mimo „běžných“ výhledů z jižní strany kaňonu jsou v oblasti velké možnosti sportovního vyžití včetně raftingu i pěší turistiky. Dno kaňonu je dostupné pěšky, na hřbetě mul nebo i na výletních lodích. Pěší túry dolů k řece jsou však určeny pro zdatné turisty.
Neměla jsem možnost vidět Grand Canyon z jeho dna (i když sestup do kaňonu by mě lákal), ale naopak z vyhlídkového letu. Někteří z nás dali přednost letadlu, z nějž jsou lepší podmínky pro fotografování, jiní naopak živějšímu vrtulníku.
V každém případě, ať už z letadla, vrtulníku nebo z několika vyhlídkových teras, vždy byl pohled na Grand Canyon – obrovskou jizvu na tváři Země – nezapomenutelným zážitkem.
Text a foto: Eva Frindtová
www.americatours.cz
