Florida – ráj slunce a zábavy

V minulém vydání COT business jsme přinesli návod, jak se vypořádat s nástrahami spojenými s pořádáním novinářských a studijních cest. V době, kdy jste onen článek četli, se jeho autor jedné takové cesty účastnil – spolu s prodejci zájezdů cestovní kanceláře America Tours a s jejími manažery poznával krásy Floridy a mexického poloostrova Yucatán. Prostřednictvím následujících řádků a fotografií můžete i vy okusit něco málo z toho, co vám a vašim zákazníkům nabízí čtvrtý nejlidnatější stát USA. Za mayskou civilizací Mexika se vypravíme za měsíc.

V informačních materiálech America Tours se píše, že do USA jezdí turisté ze dvou hlavních důvodů – obdivovat krásy přírodních parků a nasát atmosféru světoznámých velkoměst. V případě Floridy ale přibývají minimálně dva další stejně podstatné důvody – zábava a slunce. Ovšem důvodů, proč tento jihovýchodní kout USA ročně přiláká přes 60 milionů návštěvníků (cestovní ruch je největším hospodářským odvětvím státu Florida), je samozřejmě více. Ale popořádku…

V hlavní roli hamburger

Zájezdy America Tours do USA jsou v zásadě koncipovány bez stravování, pouze výjimečně se mohou turisté v hotelu setkat s kontinentální snídaní. Je tomu tak proto, že stravování v hotelech je relativně drahé, přičemž každý turista se může prakticky v kteroukoli denní či noční dobu levně najíst v některém z fast-foodů. Téměř na každém kroku lze najít provozovny řetězců jako McDonald’s, KFC, Subway, Ihop, Burger King, Wendy’s, Fridays a dalších. Ceny se příliš neliší od těch, na jaké jsou zákazníci zvyklí z tuzemských restaurací některých z těchto řetězců. Ovšem ani ten, komu se příčí hranolky a hamburgery, nemusí zoufat. Populární jsou také různé steak-housy, čínské restaurace či různě zaměřené podniky typu „sněz, co můžeš“. V mnoha hotelech je navíc běžnou součástí pokojů kuchyňka, problémem proto není uvařit či ohřát jídlo nakoupené v supermarketu za rohem.

Když park, tak zábavní

Synonymem pro zábavu na Floridě jsou zábavní parky. A synonymem pro zábavní parky je pro průměrného Čecha „Disneyland“. Ten na Floridě samozřejmě funguje – správně se jmenuje Walt Disney World Resort, nachází se poblíž Orlanda a je největším a nejnavštěvovanějším rekreačním resortem na světě. Tvoří ho čtyři tematické parky, dva parky vodní, dvaadvacet hotelů, nepočítaně obchodů a dalších součástí. Jenže podobných parků je na Floridě vícero – například SeaWorld, Busch Gardens, The Holy Land Experience (ano, Američané dokážou postavit i zábavní park s biblickou tematikou!) či Universal Orlando Resort. Posledně jmenovaný resort bývá někdy také nesprávně nazýván Universal Studios. Pravda, s filmovým děním je nerozlučně spjat, ale žádné filmy se v něm nenatáčí. Jde o opravdový zábavní areál plný roztodivných kolotočů, horských drah a dalších atrakcí. Součástí resortu jsou hned dva zábavní parky – Island of Adventure a Universal Studios Florida. V obou si na své přijdou filmoví fanoušci (všechny atrakce jsou postaveny na známých filmových trhácích), ale také lidé toužící po adrenalinu. Obvykle jde o jízdu vozíky po „indoorové“ horské dráze doplněnou o filmové, pyrotechnické, laserové a jiné efekty, v některých případech končící divokým sjezdem do vody. Návštěvníci mohou prožít příhody Spidermana, vžít se do rolí Mužů v černém či Terminátora, absolvovat zběsilou jízdu pyramidou inspirovanou filmem Mumie, vydat se za dinosaury do Jurského parku… Máte rádi animované příběhy rodiny Simpsonových ze Springfieldu? Pak vězte, že letos na jaře bude v parku otevřena zbrusu nová atrakce v duchu těchto „žluťáků“.

Universal Orlando Studios, jeden z mnoha zábavních parků na Floridě

V Universal Orlando Resortu se často pracuje s fenoménem 3D, v jednom případě dokonce 4D. Oč jde? Ve čtyřrozměrném formátu je zpracováno dobrodružství Shreka. Diváci sedící v kině jsou vybaveni speciálními brýlemi, takže děj na plátně vidí trojrozměrně. Sedačky jsou navíc pohyblivé, svým natřásáním a nakláněním přispívají k lepší iluzi vtažení diváků do děje. To ale stále není vše – ve chvíli, kdy jeden z hrdinů na plátně kýchne do kamery a obličeje diváků jsou skropeny sprškou vody, iluze je dokonalá. Do naprosté dokonalosti je zkrátka v tomto parku dotaženo naprosto vše – od parkovacího systému přes kulisy (v jedné z částí na chvíli podlehnete iluzi, že jste se ocitli v ulicích Beverly Hills, ale ujdete pár stovek metrů a procházíte stejně věrnou kopií přístavní čtvrti San Francisca) či úschoven zavazadel u jednotlivých atrakcí, jejichž zámky fungují na otisky prstů. Na návštěvu resortu je třeba vyhradit alespoň jeden celý den. A také dostatek peněz – jednodenní vstupenka do obou parků vyjde na 83 USD (plus taxy). Ale návštěva za to stojí!

3… 2… 1… start!

Zážitkem na celý život může pro mnohé být návštěva vesmírného střediska na mysu Canaveral, resp. jeho návštěvnického centra. V Kennedy Space Centru mohou turisté navštívit muzejní sbírky dokumentující vývoj amerického vesmírného programu, absolvovat autobusovou okružní jízdu po areálu (dostanou se i na vyhlídkovou plošinu určenou ke sledování startů raketoplánů) a zavítají i do tzv. Apollo-Saturn V Centra, v němž si připomenou přistání amerických astronautů na měsíci a další významné okamžiky americké kosmonautiky. Cesta vede mj. kolem Vehicle Assembly Building, tedy budovy, v které jsou „uskladněny“ a na start připravovány raketoplány. Budova je po továrně firmy Boeing a německém Aeriu třetí největší budovou na světě co do objemu. Žádný z návštěvníků si pochopitelně nenechá ujít návštěvu Rocket Garden, místa, kde jsou vystaveny dříve používané rakety a jejich moduly. Nejnovější atrakcí, kterou se návštěvnické centrum významně přibližuje filozofii zábavních parků, je simulátor startu raketoplánu. Přetížení v něm nasimulovat samozřejmě nejde, nicméně alespoň v hrubých rysech se mohou návštěvníci simulátoru vžít do pocitů astronautů startujících na palubě raketoplánu na svoji vesmírnou misi. Pro anglicky dobře hovořící turisty je jistě lákavou možností zúčastnit se oběda spojeného se setkáním s některým z dřívějších či současných astronautů.

Vehicle Assembly Building je co do
objemu třetí největší budovou světa.
Modré pole na americké vlajce má
plochu basketbalového hřiště…

Biscane Bay, jedna z atraktivních
částí Miami

Opravdovou lahůdkou pro všechny je možnost pozorovat skutečný start raketoplánu na některou z vesmírných misí. Účastníkům studijní cesty America Tours tato možnost unikla jen o vlásek – raketoplán Atlantis startoval k Mezinárodní vesmírné stanici v den jejich odletu z Miami. Vy nebo vaši klienti ale můžete mít větší štěstí – stačí si jen na stránkách NASA (www.nasa.gov) zjistit datum některého z příštích startů, naplánovat si návštěvu Kennedy Space Centre a doufat, že start nebude z nějakých důvodů odložen. (V den uzávěrky tohoto vydání COT business byly příští starty v letošním roce plánovány na 11. března, 24. dubna, 7. srpna a 18. září.)

Po stopách aligátorů

Kdo dává přednost přírodním krásám, může jen pár mil od odpalovacích ramp kosmodromu navštívit přírodní rezervaci na Merritt Island. A také tamní jedinou ryze přírodní pláž na Floridě. V parku je možno sledovat volně žijící aligátory, volavky, dravé ptáky a další zvířata.

Aligátoři jsou na Floridě doma – a to nejen v přírodních rezervacích. Jsou například i přirozenou ochranou kosmodromu na mysu Canaveral před nezvanými návštěvníky.

Je-li řeč o aligátorech, je třeba konstatovat, že na Floridě jsou tito predátoři běžnější než v našich končinách zajíci. A jelikož pro našince je jejich pozorování lákavým zážitkem, objevuje se tento bod na programu řady zájezdů do této části USA. Asi nejlepší volbou je návštěva parku Everglades. Stejnojmenná řeka vytváří v oblasti rozsáhlé mokřady, v kterých se aligátorům skvěle daří. Parkem vede úzká prašná cesta, podél které se sluní stovky aligátorů. Z běžných turistů se zde stávají lovci beze zbraní – fotoaparáty cvakají a paměťové karty se utěšeně plní záběry nebezpečných plazů. Cesta do Everglades je také příležitostí k zastávce u nejmenšího poštovního úřadu ve Spojených státech. Jen málokdo odolá pokušení pořídit si zde raritní fotografii…

Park Everglades se nachází na území indiánských kmenů Seminolů a Miccosukee. Indiáni ve své rezervaci provozují kasino, hotel, muzeum, golfové hřiště a další atrakce, které mohou návštěvníci využít. Oblíbené jsou zejména projížďky na tzv. air boats, tedy na člunech s plochým dnem, které jsou vybaveny velkou tlačnou vrtulí a na kterých je možné se pohybovat po mělkých vodách Everglades a pozorovat aligátory a další faunu.

Slunce, moře, pláže

Jak již bylo řečeno, mnoho turistů míří na Floridu za sluncem. Pro našince je oblast atraktivní už tím, že opalovat se tam může i v době, kdy se v Čechách brodí v lepším případě ve sněhu, v horším v marastu. Nejlepším obdobím pro návštěvu Floridy je prosinec až březen. Floridské pláže mají své nepopiratelné kouzlo – například na ostrově Treasure Island nebo v St. Pete Beach v oblasti Tampa Bay na západě Floridy, jsou pláže několik desítek metrů široké, bělostné a velmi čisté. Pravda, marně byste na nich hledali stánky s občerstvením, plážové bary a další vymoženosti, ale o to přeci až tak úplně nejde, ne? Oblast Treasure Island je jak stvořená pro klidnou dovolenou u moře. Ubytování se nabízí v menších hotelech s příjemnou atmosférou, případně v rodinných penzionech.

Pláže na Miami Beach jsou lemovány mnohapatrovými hotely a kondominii

Podobně jako v celých Spojených státech musejí turisté počítat s tím, že během svého pobytu se neobejdou bez automobilu. Jeho půjčení není ovšem žádný problém, půjčoven je požehnaně a ceny přijatelné – solidní vůz lze pořídit za zhruba 150 USD/týden. Motorizovaní turisté mají výhodu – nemusejí trávit dovolenou stále na jednom místě a mohou podnikat výlety po atraktivních koutech Floridy. Tipem na zajímavý výlet je třeba stylová rybářská vesnička John’s Pass s pitoreskní přístavní promenádou, kterou najdete nedaleko města St. Petersburg. Bylo by chybou odolat nabídce posezení v některé ze stylových rybích restaurací či nezavítat do obchůdků se vším možným. Pro Čechy má toto místo zajímavé souvislosti – jen pár stovek metrů odtud žil řadu let Waldemar Matuška.

Pláže i hotely poněkud jiného druhu čekají na turisty v oblasti Miami, tedy na jihovýchodě Floridy. Miami, respektive Miami Beach, jsou světoznámými turistickými cíli. Počtu turistů se přizpůsobují místní podnikatelé – podél pláží vyrůstají mnohapatrové hotely a kondominia a dopravní tepny podél pobřeží jsou plné obchodů s módním zbožím, suvenýry a dalším sortimentem vyhledávaným turisty. Miami je součástí prakticky všech poznávacích zájezdů America Tours směřujících na Floridu, oblíbené je i coby cíl zájezdů pobytových. Popularita pobytových zájezdů do USA by přitom měla ještě vzrůst poté, co bude zrušena vízová povinnost pro české turisty. A k tomuto kroku by podle aktuálních informací mohlo dojít ještě v letošním roce…

Nákupy, sport a další zábava

Zní to možná trochu paradoxně, ale mnozí turisté jezdí do USA také za nákupy. Mnohé zboží se dá totiž v zámoří pořídit o poznání laciněji než v Česku. Týká se to zejména elektroniky, značkových oděvů a dalšího zboží. Cílem nákupních „nájezdů“ bývají různé outlety, kde mohou návštěvníci strávit řadu hodin. Není zcela neobvyklé, že ze zájezdu do USA se část turistů vrací s větším počtem zavazadel, než s jakým do země přiletěli…

Každého do USA táhne něco jiného. Obvykle ale to, co nemůže vidět či zažít ve své domovině. Pro určitou část klientů jsou to sportovní události, zejména pak utkání kanadsko-americké NHL. Získat lístky individuálně není vždy zcela jednoduché, ale přes cestovní kancelář je šance vyšší. Kupříkladu vstupenky na utkání Tampa Bay Lightnings se dají pořídit již za cca 13 USD – a zážitek je nepopsatelný. Nebo alespoň jen velmi těžko srovnatelný s tím, co zažívají hokejoví fandové na tuzemských stadionech. Hokejové utkání v USA je show se vším, co k tomu patří – s doprovodnými soutěžemi pro diváky, roztleskávačkami, stánky s propagačními předměty klubu… Atmosféra utkání musí prostě strhnout i toho, kdo se běžně o hokej nezajímá. Ten, kdo sport raději provozuje, než sleduje, má na Floridě také řadu příležitostí. Stát je zejména rájem golfistů – na jeho území se nachází přes devět stovek golfových hřišť, čímž se nemůže pochlubit žádná jiná golfová destinace. Není proto divu, že Florida hostí celou řadu turnajů PGA Tour, Champions Tour a dalších soutěží. Díky geografické poloze na pomezí subtropického a tropického pásma lze na floridských hřištích hrát prakticky celoročně. Z dalších sportů stojí za zmínku ještě třeba potápění, mořský rybolov či výlety na koních. A samozřejmě jachting!

Účastníci studijní cesty America Tours na Floridu a poloostrov Yucatan

O USA se občas hovoří jako o „zemi neomezených možností“. Minimálně v oblasti cestovního ruchu je toto tvrzení takřka stoprocentně pravdivé. Koneckonců – stačí se podívat do katalogu America Tours. Produkty této liberecké cestovní kanceláře patří k tomu nejlepšímu, co je na českém trhu se zájezdy do USA (a nejen tam) k mání. Na nabídce je zkrátka znát, že její autoři mají americký trh v malíku. O tom se ostatně mohli přesvědčit i účastníci zmiňované studijní cesty – nebylo otázky, na kterou by majitel America Tours Michal Kužel či jeho bratr, obchodní ředitel Ing. Jan Kužel, neuměli odpovědět. Jen stěží byste asi hledali někoho s tak pozitivním vztahem k USA. Jednoho občas napadne, zda Michal s Janem nebyli předobrazem k legendárnímu dialogu z filmu Pelíšky o dvou identických krabičkách zápalek, z nichž lepší je samozřejmě ta, o které někdo prohlásí, že byla vyrobena v USA… Nicméně směrem k zákazníkům i provizním prodejcům je tato láska ke stěžejní destinaci nesmírně pozitivním signálem, nemyslíte?

Text: Petr Manuel Ulrych
Foto: Petr Manuel Ulrych, Emre Nacigil, Keith Syvinski, Ali Seifert, Alitalia

Doprava na Floridu
Přímé spojení mezi Českou republikou a některým z floridských měst neexistuje. Z letů s přestupem stojí za zmínku například nabídka letecké společnosti Alitalia. Až do konce března je možné využít ideálního spojení mezi Prahou a Miami s přestupem v Miláně, s nástupem letního letového řádu bude přestupním bodem Řím. Tato varianta ovšem počítá s jedním noclehem v italské metropoli. Mezi Prahou a Římem budou nasazovány stroje MC Donell Douglas Super-80, na transatlantickou část cesty letadla Boeing 767.

Autor

Nejnovější články z rubriky Severní Amerika

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Spojením Frontier a Spirit vzniknou páté největší aerolinky v USA

Mateřská společnost amerických nízkonákladových aerolinek Frontier koupí za 2,9 miliardy dolarů (61,4 miliardy Kč) konkurenční leteckou společnost Spirit Airlines. Vznikne tak pátý největší letecký dopravce ve Spojených státech. Firmy to oznámily v tiskové zprávě. Při započtení...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Loď Queen Mary se kvůli opravám zavřela pro turisty

Historickou zaoceánskou loď Queen Mary, která je již desítky let turistickou atrakcí a hotelem, čekají důležité opravy. Loď tak zůstane zavřená, dokud tyto opravy za pět milionů USD (109,8 milionu Kč) nebudou dokončeny. Oznámilo to vedení...

Číst více