Fuerteventura: pláže jako z plakátu

Foto: Shutterstock.com Romantický výhled na pobřeží Cofete Foto: Shutterstock.com

Sněhobílé písky, azurový Atlantik v TOP kvalitě a Gota Fría, co roztančí vlny i větrné mlýny. Fuerteventura důvěrně laškuje s africkou půdou stejně jako turisté s windsurfingem. Idylický ráj láká na zapomenuté zátoky, vyprahlé pouště a pestré fiesty.

Kanáry slibují zážitky jako (vy)malované, celoročně s „návykovým rizikem“ comebacku. Jedna dovolená bude málo. Zatímco v srdci Evropy panují mrazy, na sopečném souostroví vládnou příjemné teploty kolem dvaceti stupňů. Zlatavá náruč slunce, úsměvy místních a permanentně dobrá nálada zvyšují šance na rychlé zalíbení. Služby a infrastruktura se díky španělské politické příslušnosti mohou pochlubit vysokou úrovní. Z letadla nasedněte do vypůjčeného automobilu a projeďte nejstarší a zároveň druhý největší ostrov ze sedmi kanárských křížem krážem. Autenticitě učiníte zadost.

Atlantská oáza zábavy

Pobřeží nabízí přes 140 pláží lemujících Atlantický oceán. Díky častým a četným vlnám ho místní považují za bouřliváka. S barvami kouzlí stejně jako chameleon, smaragdová se přelívá do tyrkysové a ta zase do půlnoční modři. Nonstop podívaná se táhne za obzor, jakoby snad neměla konce.

Fuerteventura se pokládá za domov windsurfingu a kitesurfingu. Pasátový vítr čeří hladinu a je rozhodně co sjíždět. Rozsáhlá Flag Beach Corralejo disponuje surfařskými školami pro naprosté nováčky i pokročilé. O tom, zda se osvěžíte v oceánu, ale rozhoduje příroda a o míře (ne)bezpečí zase plavčík. Než se převléknete do plavek a namažete opalovacím krémem, může žlutou vlajku vystřídat ta červená. Čas se vyplatí investovat do procházky i lelkování na blízkých písečných dunách v národním parku Parque Natural de las Dunas de Corralejo. Budete si tu připadat jako na Sahaře. Větší a menší kopce v tónu pudru a intenzivní žár. Když zafouká, máte to navíc i s akupunkturou, kterou obstarají zrníčka písku.

Pláž Sotavento nahrává mořským zvukům a komorní atmosféře, Gran Tarajal zase rybářům a čerstvým darům moře. Zúčastněte se poutavé výpravy za velrybami a delfíny. Milovníci nahoty míří na zlatavou pláž Esquinzo, kde nudismus dnes už nikoho nepřekvapí. I ten, kdo pláže dvakrát nevyhledává, bude ty místní pokládat za hotový skvost.

Španělský ostrov je romantikou prošpikovaný skrz naskrz. Možná právě proto se na pláži u malebného pobřežního městečka El Cotillo v roce 2017 vdala herečka Nela Boudová. Ona v šatech se závojem a její vyvolený v košili a džínách.


Warning: Undefined variable $post_objects in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 98
Zdroj: Shutterstock.com

Úprk za stoickým klidem

Patnáctiminutová plavba z Fuerteventury vede na neobydlený miniostrůvek Lobos. Průzračné moře slušivě kontrastuje s okolními black scenériemi. Jaký bude zážitkový program? Výšlap na vulkán, oběd v jediné restauraci na bezmála 5 km², šnorchlování a chytání bronzu na pláži, odkud to máte kousek na molo, kam připlouvají turistické lodě.

Konec legendy a magmatický relax

Nevšední trip vede k vraku ztroskotané lodi American Star na Playa de Garcey, která ve své době představovala chloubu amerického námořnictva. Pustošivá bouře v kooperaci s oceánem změnila v roce 1994 osud majestátního plavidla směřujícího z Řecka do Thajska. Místo plánované přestavby na botel se rozpůlila a jedna část nenávratně skončila v hlubinách moře. Potlačte zvědavost a momentky pořiďte výhradně z pláže, se spodními proudy kolem vraku není radno si zahrávat. Poté se vydejte do Ajúy, kde na pravém konci pláže objevíte skalní dóm. Jeskyně překvapí hloubkou 150 metrů. Hučení příboje narážejícího do rozeklaného kamenitého útesu jen tak z paměti nevytěsníte. K poležení na dece přímo vybízí tmavý lávový písek, právě po něm je sháňka i ve wellness centrech. Spa v zajetí přírody přijde vhod.

Sůl nad zlato

Mořská sůl nachází uplatnění jak v kosmetice, tak pod pokličkou. Zajímá vás, jakým způsobem ji z moře získávají? V muzeu soli s názvem El Museo de la Sal vás seznámí s historií i s názornou ukázkou, jak takové odsolování vůbec probíhá. Mořská voda naplní k tomu účelu vytvořená jezírka, projde pískovou filtrací a slunce se ve finále postará o přirozené odpařování. Z vodovodního kohoutku teče odsolená voda, která se k pití nedoporučuje.

Na horských hřebenech se pasou kozy majorero. Určitě na ně během jízdy ostrovem narazíte hned několikrát, při přecházení silnice se totiž umí drze připlést do cesty. To víte, jsou všude zdejší. Ačkoliv Fuerteventura trpí nedostatkem srážek a pouště se tu zabydlely, tak výroba kozích sýrů a všelijakých uzenin z kozího masa je u ostrovanů už po staletí na pořadu dne. Kdo chce vědět o sýrové tradici víc, v budově Museo del Queso Majorero dostane odpověď. Na své si přijdou i chuťové pohárky, degustace sýru s vlašskými ořechy tvoří pochopitelně součást exkurze. Zachutná vám bílý blanco nebo červený rojo?

V hlavní roli láva

Kanárské ostrovy všechny do jednoho poznamenala vulkanická činnost. Některý méně, jiný více. Fuerteventura skýtá vskutku neobyčejný úkaz přírody. Sopečné erupce úzce souvisejí s vytékající lávou, jež dává vzniknout různorodým podzemním tunelům, průrvám či propastem. Přesně tak tomu bylo i v případě Cueva del Llano. Nad neskutečnou silou přírody se návštěvníkům tají dech. Podle objevených artefaktů se odborníci domnívají, že i na subtropickém ostrově se kdysi střídala roční období, což vzhledem k trvale příznivým teplotám zní až neuvěřitelně. Nemluvě o kosterních nálezech už vyhynulých živočichů, které kdysi uvěznila láva.

(Článek byl napsán pro MyWings, palubní magazín společnosti Smartwings)

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více