Gastro žije! ukázalo bezpečné venkovní gastro zóny

Brněnská iniciativa Gastro žije! Včera na Kapucínském náměstí v Brně instalovala prototyp venkovního stolku, který umožňuje jíst venku a zároveň dodržovat nařízení vlády. Desítky dalších podobných stolků mají pomoci zachránit zatím uzavřené restaurace, dodat firmám alespoň malé zakázky a umožnit lidem bezpečně jíst na veřejnosti.

Brněnská iniciativa Gastro žije! Včera na Kapucínském náměstí v Brně instalovala prototyp venkovního stolku, který umožňuje jíst venku a zároveň dodržovat nařízení vlády

„Bezpečnou venkovní gastrozónu tvoří nepohyblivý stůl s třemi sedátky, kolem kterého je vyznačená bezpečná zóna podle pravidel stanovených vládou. Zákazník si u okénka restaurace vyzvedne jídlo, zaplatí a spolu s partnerem a maximálně jedním dalším členem rodiny pohodlně zkonzumuje na veřejnosti bez nutnosti mít nasazenou roušku,“ popsal systém spoluautor nápadu Petr Kadlec.

Posezení je vytvořené ze svařované ocelové konstrukce, povrch stolku by mohl být i měděný, protože na měděném povrchu viry nepřežijí. Podle autorů nápadu by z umístění podobných gastro zón měly prospěch jednak zatím uzavřené restaurace, ale také výrobci, kteří nemají dost zakázek. „Plány bychom zpřístupnili firmám, které jsou dnes bez práce, což by přispělo i k jejich přežití,“ dodal Kadlec.

Nápad ale předpokládá, že se do projektu finančně zapojí stát a města. Autoři argumentují tím, že instalace bezpečných gastro zón umožní otevření podniků a ty tak nebudou potřebovat státní podporu a jejich propuštění zaměstnanci podporu v nezaměstnanosti. Náklady na pořízení jednoho gastro místa jsou podle Kadlece do 10 tisíc korun.

Žlutý stolek nakonec s večerem z náměstí zase zmizel. „Aby jej lidé mohli využívat, musela by vláda povolit konzumaci jídla na veřejnosti bez nasazené roušky, například za podmínky bezpečného odstupu od ostatních lidí, který umožňuje právě naše bezpečná gastro zóna,“ uvedl další z autorů nápadu architekt Václav Kocián z ateliéru Hua Hua Architects.

Autoři mysleli na využití ocelových posezení i po skončení karantény. „Posezení je vyrobené z vysoce odolného materiálu, takže by mohlo dál sloužit v parcích, u cyklostezek nebo jinde v přírodě,“ dodal Kadlec.

Svůj záměr autoři odeslali dopisem i na ministerstvo zdravotnictví, o umístění gastro zóny zatím vyjednávali pouze s Brnem.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více