Gastroturismus patří mezi nové, aktuální a stále více se prosazující formy cestovního ruchu. Ve světě i v České republice. Jedná se o takovou formu cestovního ruchu, při které jsou účastníci motivováni požitkem z konzumace pro ně nových pokrmů. Kromě konzumace vybraného pokrmu může být zážitkem pro účastníka možnost spolupodílet se na jeho přípravě nebo testování.
Ochutnávání a poznávání nového se ovšem netýká jen pokrmů, ale i nápojů, jakými mohou být například pivo či víno. Tyto aktivity jsou spojovány se zážitkovým cestovním ruchem, který patří mezi nové formy cestovního ruchu. Ve spojení s gastronomií je vnímán jako součást kulturního cestovního ruchu.
V současnosti se v oblasti zážitkového gastroturismu v České republice nejvíce uplatňují následující trendy:
molekulární gastronomie, tedy taková gastronomie, v níž se využívají čerstvé a přírodní suroviny. Ty jsou upraveny tak, že se pomocí chemických postupů mění skupenství surovin a mění se jejich tradiční vzhled (okurkový kaviár, štrůdlové špagety apod.). Nejčastěji se při přípravě těchto netradičních pokrmů využívá tekutý dusík (−196 °C). Významným českým představitelem molekulární gastronomie je šéfkuchař Petr Koukolíček. Restaurace, náležící mezi nejznámější a které v České republice využívají molekulární gastronomii, jsou restaurace Field či Golf restaurant Hodkovičky.
bio gastronomie. Způsob přípravy pokrmů, které zohledňují životní prostředí a snaží se ulehčit zatížení přírody. V restauracích se zpracovávají kvalitní domácí či bio produkty od místních či regionálních dodavatelů. Typickým zařízením, které tohoto trendu využívá, je např. Chateau Herálec. Cílem je představit unikátní suroviny, které jinde vyjma navštívené destinace nelze ochutnat.
front cooking je trend velmi úzce spjatý se zážitkovou kuchyní. Přitažlivost přípravy pokrmu spočívá ve skutečnosti, že kuchař připravuje vybraný pokrm přímo před hostem, který může s kuchařem komunikovat. Hostovi je dokonce do jisté míry dopřáno ovlivnit i chuť pokrmu, pokud na jeho přání kuchař změní některou ingredienci apod.
regionální kuchyně znamená návrat k tradičním, původním krajovým recepturám a pokrmům. Při přípravě se používají i místní suroviny, z nichž krajové recepty vycháze
entomofágie neboli hmyzí gastronomie je v České republice stále v počátcích. Vyznavači konzumace hmyzu se přiklánějí k úpravě hmyzu především pro jeho výživové hodnoty, protože hmyz obsahuje až 80 procent bílkovin a minimum tuku. Prosazují jej jako skvělou dietní stravu, přičemž při úpravě hmyzu se kuchařům a jejich fantazii rozhodně hranice nekladou. Jak chutnají nejčastěji připravované druhy hmyzu, lze vidět v tabulce.
Připodobnění chutí hmyzu k běžně používaným surovinám v ČR
Název
Chuť
Mravenci
sladká, téměř oříšková
Housenky jezinek
sleď
Housenky šedavek
syrová kukuřice
Cvrčci a saranče
jemná, překrývaná ostatními chutěmi
Larvy vodního hmyzu
ryba
Vroubenky
sladká tykev
Červci
smažené brambory
Housenky drvoplení
kořenná
Larvy dřevokazných brouků
vepřová kůže
Termiti
oříšky
Křísi
avokádo až smažené cukiny
Vosy
borovicová semena
Vajíčka klešťanek a znakoplavek
kaviár
Klešťanky (imaga)
ryba, krevety
Housenky soumračníků
škvarky
Mouční červi
celozrnný chléb
Za nejzkušenější odborníky v České republice jsou považováni Petr Ocknecht a Milan Václavík. Zamířit ochutnat hmyz lze například do vyhlášené hmyzí restaurace Noem Arch v Brně. Jediné, co by turisté měli mít vždy na paměti, je skutečnost, že konzumace hmyzu není vhodná pro ty, kteří trpí alergií na mořské plody.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...
Během 84. valného shromáždění konfederace HOTREC, které se uskutečnilo v Praze, obdržel Pavel Hlinka evropské ocenění za svůj mimořádný přínos k propagaci odvětví cestovního ruchu a pohostinství v České republice. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR...